Սևանի գրողների միության տունը «Գեթթիի» ուշադրության կենտրոնում է
Սևանի գրողների միության տունը, որը Գևորգ Քոչարի և Միքայել Մազմանյանի կողմից նախագծվել էր 1932-ին, հնարավոր է վերականգնվի և նոր, թարմ տեսք ստանա: Հանրահայտ «Գեթթի» հիմնադրամի (Getty Foundation) պաշտոնական կայքէջից տեղեկանում ենք, որ հիմնադրամը ընտրել է Սևանի գրողների միության տունը, որպես խորհրդային մոդեռնիզմի ժառանգություն և կաջակցի շինության վերաբերյալ մեթոդական և գիտական վերլուծությանը: Դրա համար Հիմնադրամը հատկացրել է 130 հազար ԱՄն դոլար:
«Արդյունքում պահմանման կառավարման պլանը կսահմանվի նախադեպ՝ արժևորելով մոդեռնիստական ժառանգությունը ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև հետխորհրդային մյուս երկրների», -նշված է հիմնադրամի կայքէջում:
Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Ռուբեն Արևշատյանը, որը Սևանի գրողների հանգստյան տան վերականգնման նախագծի գիտական ղեկավարն է նաև, Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ մինչ Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում հայտնվելը, ինքը բազմաթիվ գիտական հոդվածներ է գրել Սևանի գրողների միության տան շենքի վերաբերյալ՝ համարելով այն յուրահատուկ կառույց:
«Հիմնադրամը ծանոթացել էր իմ հոդվածներին, ինչպես նաև խորհրդային մոդեռնիզմի հետազոտությանն էին ծանոթ, որն արել էի ես և իմ ավստրիացի գործընկերը: Մենք տարիներ շարունակ իրականացրել ենք բազմաթիվ ցուցադրություններ, այսինքն՝ խորհրդային մոդեռնիզմի թեման վերջին տարիներին ճարտարապետության ոլորտում դարձել էր բավականին ակտուալ թեմա: Հիմնադրամից կապվեցին ու արդյունքում սա», -փոխանցեց պարոն Արևշատյանը:
Սևանի գրողների միության տան վերականգնման շրջանակներում ներկայացնելով անելիքը, արվեստաբանը ներկայացրեց.
«Հանգստյան տան համալիրի գիտական վերականգնումը ենթադրում է նրա տեսական, պատմական հետազոտությունը, ինչպես նաև կառուցվածքային հետազոտությունը, որի հիման վրա պետք է ձևավորվի պահպանության կառավարման պլանը և նոր միայն, հիմնվելով դրանց վրա, պետք է էսքիզային մակարդակով վերականգնման նախագիծ մշակվի: Այս փուլը ամփոփվելու է գիտաժողովով, որտեղ պետք է մասնակցեն թե խորհրդային մոդեռնիզմը ուսումնասիրող հայտնի միջազգային մասնագետներ, թե տեսաբաններ, թե «Գեթթի» հիմնադրամի շրջանակներում վերականգման նախագծեր իրականացրած հայտնի մասնագետներ»:
Նախագծի ճարտարապետական նախագծման ղեկավարն է Սարհատ Պետրոսյանը:
Հանգստյան տան վերականգնման նախագիծը իր հետագա փուլերով, կտևի 3-4 տարի, բայց ֆինանսավորումն արվելու է միայն 1-ին փուլի համար՝ գիտական հետազոտության և պահպանման պլանի մշակման:
«Կախված առաջին փուլի արդյունքներից, արդեն կլինի շարունակությունը և հասկանալի կլինի, թե ինչպես պետք է զարգանա նախագծի իրագործումը»,- հավելեց Արևշատյանը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է առաջին փուլն ավարտվի և որևէ հետաքրքրություն չառաջանա նախագծի նկատմամբ, և այն մնա թղթի վրա, Արևշատյանը պատասխանեց. «Հետագա փուլերի հետ կապված դրանք կարող են թե «Գեթթի» հիմնադրամի շրջանակներում տեղի ունենալ, թե հիմնադրամի շրջանակներից դուրս: Այստեղ էական հանգամանքն այն է, որ շենքը արժանացել է «Գեթթի» հիմնադրամի հովանավորությանը, որովհետև Գեթթիի հովանու ներքո շատ դժվար է ընդհանրապես հայտնվել»:

Sevan Writer’s guesthouse, designed by Gevorg Kochar and Mikael Mazmanyan in 1932 is likely to be renovated. Getty Foundation informs that they’ve chosen the guesthouse as a heritage of Soviet modernism and will support the scientific analysis of the building providing USD 130.000.
“A Getty grant will support the methodical and scientific analysis of the Sevan resort, and the resulting conservation management plan will set a precedent for valuing modernist heritage not only in Armenia, but also in other post-Soviet and post-socialist countries,” Getty Foundation http://news.getty.edu/images/9036/KIM_Grant%20Descriptions_2016_Final.pdf informs.
Chairman of National Association of Art Critics of Armenia, Ruben Arevshatyan, who heads the restoration project told Panorama.am that before the building caught the foundation’s attention, he had written numerous scientific articles on Sevan Writer’s guesthouse considering it a unique structure.
“The foundation read my articles as well as the research on Soviet modernism, which I did with my Austrian colleague. We’ve been carrying out exhibitions for many years now, as Soviet modernism has become an important topic in architecture,” Mr Arevshatyan said.
Ruben Arevshatyan also described the process of renovation. “The scientific restoration of the complex assumes its theoretical, historical research, as well as structural analysis, based on which conservation plan should be formed. Only then the draft of the project will be developed. This stage will be summed up during a conference, attended by famous international specialists studying Soviet modernism, theoreticians and Getty Foundation specialists.”
Sahrat Petrosyan is the head of the project’s architectural design.
The restoration project will last 3-4 years, but the funding will cover only the 1st stage of the development of scientific research and conservation plan. “Considering the outcomes of the 1st stage, the development of the project implementation will be clear.”