Սևանի գրողների միության տունը «Գեթթիի» ուշադրության կենտրոնում է
Սևանի գրողների միության տունը, որը Գևորգ Քոչարի և Միքայել Մազմանյանի կողմից նախագծվել էր 1932-ին, հնարավոր է վերականգնվի և նոր, թարմ տեսք ստանա: Հանրահայտ «Գեթթի» հիմնադրամի (Getty Foundation) պաշտոնական կայքէջից տեղեկանում ենք, որ հիմնադրամը ընտրել է Սևանի գրողների միության տունը, որպես խորհրդային մոդեռնիզմի ժառանգություն և կաջակցի շինության վերաբերյալ մեթոդական և գիտական վերլուծությանը: Դրա համար Հիմնադրամը հատկացրել է 130 հազար ԱՄն դոլար:
«Արդյունքում պահմանման կառավարման պլանը կսահմանվի նախադեպ՝ արժևորելով մոդեռնիստական ժառանգությունը ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև հետխորհրդային մյուս երկրների», -նշված է հիմնադրամի կայքէջում:
Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Ռուբեն Արևշատյանը, որը Սևանի գրողների հանգստյան տան վերականգնման նախագծի գիտական ղեկավարն է նաև, Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ մինչ Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում հայտնվելը, ինքը բազմաթիվ գիտական հոդվածներ է գրել Սևանի գրողների միության տան շենքի վերաբերյալ՝ համարելով այն յուրահատուկ կառույց:
«Հիմնադրամը ծանոթացել էր իմ հոդվածներին, ինչպես նաև խորհրդային մոդեռնիզմի հետազոտությանն էին ծանոթ, որն արել էի ես և իմ ավստրիացի գործընկերը: Մենք տարիներ շարունակ իրականացրել ենք բազմաթիվ ցուցադրություններ, այսինքն՝ խորհրդային մոդեռնիզմի թեման վերջին տարիներին ճարտարապետության ոլորտում դարձել էր բավականին ակտուալ թեմա: Հիմնադրամից կապվեցին ու արդյունքում սա», -փոխանցեց պարոն Արևշատյանը:
Սևանի գրողների միության տան վերականգնման շրջանակներում ներկայացնելով անելիքը, արվեստաբանը ներկայացրեց.
«Հանգստյան տան համալիրի գիտական վերականգնումը ենթադրում է նրա տեսական, պատմական հետազոտությունը, ինչպես նաև կառուցվածքային հետազոտությունը, որի հիման վրա պետք է ձևավորվի պահպանության կառավարման պլանը և նոր միայն, հիմնվելով դրանց վրա, պետք է էսքիզային մակարդակով վերականգնման նախագիծ մշակվի: Այս փուլը ամփոփվելու է գիտաժողովով, որտեղ պետք է մասնակցեն թե խորհրդային մոդեռնիզմը ուսումնասիրող հայտնի միջազգային մասնագետներ, թե տեսաբաններ, թե «Գեթթի» հիմնադրամի շրջանակներում վերականգման նախագծեր իրականացրած հայտնի մասնագետներ»:
Նախագծի ճարտարապետական նախագծման ղեկավարն է Սարհատ Պետրոսյանը:
Հանգստյան տան վերականգնման նախագիծը իր հետագա փուլերով, կտևի 3-4 տարի, բայց ֆինանսավորումն արվելու է միայն 1-ին փուլի համար՝ գիտական հետազոտության և պահպանման պլանի մշակման:
«Կախված առաջին փուլի արդյունքներից, արդեն կլինի շարունակությունը և հասկանալի կլինի, թե ինչպես պետք է զարգանա նախագծի իրագործումը»,- հավելեց Արևշատյանը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է առաջին փուլն ավարտվի և որևէ հետաքրքրություն չառաջանա նախագծի նկատմամբ, և այն մնա թղթի վրա, Արևշատյանը պատասխանեց. «Հետագա փուլերի հետ կապված դրանք կարող են թե «Գեթթի» հիմնադրամի շրջանակներում տեղի ունենալ, թե հիմնադրամի շրջանակներից դուրս: Այստեղ էական հանգամանքն այն է, որ շենքը արժանացել է «Գեթթի» հիմնադրամի հովանավորությանը, որովհետև Գեթթիի հովանու ներքո շատ դժվար է ընդհանրապես հայտնվել»:

Севанский дом отдыха Союза писателей Армении – в центре внимания Getty Foundation
Севанский дом отдыха Союза писателей Армении, спроектированный в 1932 году архитекторами Геворком Кочаром и Микаелом Мазманяном, возможно, будет отреставрирован и получит новый, свежий облик. Об этом сообщается на официальном сайте известного Фонда Гетти (Getty Foundation).
Getty Foundation выбрал Севанский дом отдыха Союза писателей РА в качестве наследия советского модернизма и намерен содействовать осуществлению методического и научного анализа данного строения. С этой целью Фонд Getty выделил 130 тысяч долларов США.
В беседе с корреспондентом Panorama.am председатель Национальной ассоциации критиков искусства (AICA-Армения) Рубен Аревшатян, который также является научным руководителем проекта реставрации Севанского дома отдыха Союза писателей РА, сообщил: прежде чем Севанский дом отдыха оказался в центре внимания Фонда Getty, он написал множество научных статей об этом здании, считая его уникальным строением.
«Getty Foundation ознакомился с моими статьями. Представители Фонда также были знакомы с проведенным мною и моим австрийским коллегой исследованием относительно советского модернизма. На протяжении многих лет мы организовывали множество выставок, то есть в последний период тема советского модернизма в сфере архитектуры стала довольно актуальной. С нами связались из Фонда Getty и в результате имеем то, что имеем», – отметил Р.Аревшатян.
Говоря о предстоящих работах в рамках проекта реставрации Севанского дома отдыха Союза писателей РА, искусствовед отметил: «Научная реставрация комплекса Севанского дома отдыха предполагает проведение теоретического и исторического исследования данного строения, а также проведение структурного анализа. На основании всего этого должен быть сформирован план управления по сохранению здания. Только после этого, на основании полученных данных, необходимо разработать эскиз проекта реставрации. Этот этап будет подытожен на научной конференции, в которой должны участвовать как известные международные специалисты по советскому модернизму и теоретики, так и специалисты, осуществившие проекты по реставрации строений в рамках Getty Foundation».
По словам Р.Аревшатяна, реализация проекта по реставрации Севанского дома отдыха Союза писателей РА продлится 3-4 года, однако финансирование предоставляется лишь для осуществления первого этапа проекта – проведения научного исследования и разработки плана по сохранению строения.
«В зависимости от результатов первого этапа будет ясно, как будет развиваться проект», – добавил председатель AICA-Армения.
На вопрос о том, возможно ли, что после окончания первого этапа реставрационный проект не вызовет интереса и в результате останется лишь на бумаге, Р.Аревшатян ответил: «Дальнейшие этапы проекта могут реализовываться как в рамках Фонда Getty, так и за его рамками.
Существенным фактором здесь является то, что Севанский дом отдыха Союза писателей Армении удостоился спонсорства такой организации, как Getty Foundation. Попасть под патронаж данного Фонда весьма непросто».