ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի ընթացքում լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու և խմբով խուլիգանություն կատարելու մեջ մեղադրվող Վլադիմիր Մ.-ի և Սեյրան Կ.-ի նկատմամբ, դատարանի որոշմամբ, որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը: Այդ մասին տեղեկացնում են Հատուկ քննչական ծառայության լրատվական բաժնից:
Օգոստոսի 11-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության հատկապես կարևոր գործերով քննիչը միջնորդություն էր ներկայացրել Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ մեղադրյալների նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին:
Հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը), 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (բռնությամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 164-րդ հոդվածի (լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով հարուցված և քննվող քրեական գործի նախաքննության հետագա ընթացքի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության կողմից պարբերաբար կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

Двое обвиняемых в воспрепятствовании деятельности журналистов в районе Сари тах Еревана арестованы
В отношении Владимира М. и Сейрана К., обвиняемых в воспрепятствовании профессиональной законной деятельности журналистов и совершении хулиганства группой в ночь с 29 на 30 июля в ереванском районе Сари тах, по решению суда в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу. Об этом сообщает пресс-центр Специальной следственной службы Армении.
Следователь по особо важным делам Специальной следственной службы РА 11 августа представил ходатайство в суд общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун об избрании в отношении обвиняемых меры пресечения в виде заключения под стражу.
В Специальной следственной службе РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в связи с инцидентами, имевшими место в ночь с 29 на 30 июля в районе Сари Тах в Ереване, по признакам ч.1 ст. 308 (Злоупотребление должностными полномочиями), ч. 2 ст.309 (Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия) и ст.164 (Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста) Уголовного кодекса РА.
Отмечается также, что Специальная следственная служба РА периодически будет представлять информацию о дальнейшем ходе предварительного следствия по уголовному делу.