Բժիշկը մեկնաբանել է Պավել Մանուկյանի «ոտքերը կտրելու» ճնշման մասին տեղեկությունները
Պավել Մանուկյանի ոտքերը կտրելու համար բժշկի վրա ճնշում գործադրելու մասին տեղեկությունները հիմարություն են: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Միքայել Մանուկյանը՝ մեկնաբանելով տարածված տեղեկությունները:
Նշենք, որ այդ տեղեկությունը տարածել էր իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը՝ իր ֆեյսբուքյան էջում գրելով. «Այսօր ինձ պատմեցին, որ մեծ ճնշում է եղել Պավլիկ Մանուկյանին վիրահատող բժշկի վրա: Բժշկին պարտադրել են, որ վիրահատության ժամանակ կտրի հերոսի ոտքերը, սակայն բժիշկը կտրականապես դեմ է եղել և ոչ մի կերպ չի համաձայնել գնալ նման քայլի: Զարհուրելի է…»:
«Պարզապես հիմարություն է, ո՞վ է նման բաներ տարածում: Ես անձամբ ներկա եմ եղել Պավլիկ Մանուկյանի, նրա որդու ու մյուս զինյալների վիրահատություններին, և մենք՝ բժիշկներս, արել ենք առավելագույնը, որպեսզի այդ մարդիկ վերադառնան բնականոն կյանքին», -մեզ հետ զրույցում ասաց պարոն Մանուկյանը:
Նրա խոսքով, այդ օրերին ոստիկանության պարեկապահակակետային ծառայության գնդից հիվանդանոց տեղափոխված վիրավորների վիրահատություններն իրականացրել են Հայաստանի լավագույն վիրաբույժները:
«Մենք հստակ ցուցում ենք ստացել՝ ոչ մի ջանք չխնայել այդ մարդկանց կյանքն ու առողջությունը պահպանելու համար: Հիմա այդ ոտք կտրելու մասին  հայտարարությունը մեկնաբանելն անգամ ամոթալի է, ոնց կարելի է նման անպատասխանատու բաներ անել»,-հավելեց Մանուկյանը:
Նա հորդորեց «անլուրջ տեղեկություններ» չտարածել. «Որոշ ժամանակ առաջ էլ գրում էին, թե, իբր բժիշկները խոշտանգում են զինյալներին, դա էլ է հիմարություն: Երբ ես այցելություններից մեկի ժամանակ Պավլիկին ու մյուսներին պատմեցի այդ մասին, նրանք պարզապես ծիծաղեցին՝ ասելով, որ պատրաստ են հերքել դա, ասացինք, որ դրա ժամանակը չէ: Պաշտոնապես հայտարարում եմ՝ օրուգիշեր ամեն ինչ արվում է խմբի բոլոր անդամների առողջական խնդիրները վերացնելու ուղղությամբ»:
Նկատենք, որ այդ լարված օրերին, երբ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում կազմակերպվում էին ճեպազրույցներ, Միքայել Մանուկյանը բազմիցս է հայտարարել, որ հիվանդանոցում վիրահատված բոլոր վիրավորները կքայլեն:
Դեռ օգոստոսի 6-ին ասուլիսում հնչած հարցին, թե արդյոք Պավլիկ Մանուկյանը քայլելո՞ւ է, Միքայել Մանուկյանն ասել էր. «Այո՛, իհարկե, քայլելու է: Պավլիկն էլ է քայլելու, բոլորն էլ քայլելու են, ուղղակի ժամանակ է պետք»

Врач прокомментировал слухи о давлении по вопросу «ампутации ног» участнику «Сасна црер» П.Манукяну
Муссируемые слухи об оказании давления на врача с тем, чтобы он ампутировал ноги раненому участнику группы «Сасна црер» Павлу Манукяну, – просто глупость. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил исполнительный директор ереванского медицинского центра «Эребуни» Микаел Манукян.
Отметим, что подобные сведения распространила правозащинтица Жанна Алексанян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Это просто глупость, кто вообще распространяет подобные сведения? Я лично присутствовал на операциях Павлика Манукяна, его сына – Арама Манукяна – и остальных участников вооруженной группы. И мы, врачи, сделали все возможное, чтобы эти люди вернулись к нормальной жизни», – заявил Panorama.am Микаел Манукян.
По его словам, в те дни операции раненым, которых доставляли в больницы с территории полка Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване, проводили лучшие хирурги Армении.
«Мы получили четкое указание – не жалеть усилий для сохранения жизни и здоровья этих людей. Сейчас даже стыдно комментировать эти слухи об ампутации ног. Как можно делать такие безответственные вещи?» – сказал М.Манукян, призвав «не распространять несерьезных сведений».
«А некоторое время назад писали о том, что врачи якобы подвергают пыткам участников вооруженной группы. Это тоже является глупостью. Когда я во время одного из обходов рассказал об этом Павлику Манукяну и другим, они просто рассмеялись, выразив готовность опровергнуть эти сведения. Мы же ответили, что сейчас не время для этого. Я официально заявляю: денно и нощно делается все возможное для устранения проблем со здоровьем у всех членов группы “Сасна црер”», – подчеркнул М.Манукян.
Отметим, в дни захвата полка ППС Полиции РА в Ереване во время организуемых брифингов в медцентре «Эребуни» Микаел Манукян неоднократно заявлял о том, что все прооперированные раненые будут ходить.
А в ходе пресс-конференции 6 августа на вопрос о том, будет ли ходить Павел Манукян, исполнительный директор медцентра «Эребуни» ответил: «Да, конечно, будет. И Павлик, и все раненые будут ходить, просто для этого требуется время».