Ապրիլյան պատերազմում վիրավորված 18 զինծառայող դեռևս գտնվում են հոսպիտալում
ՀՀ պաշտպանության նախարարության կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալում  ներկայումս բուժում է ստանում ապրիլյան պատերազմում վիրավորված 18 զինծառայող: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց  հոսպիտալի տնօրեն Արամ Ասատուրյանը:
Նրա խոսքերով՝  17  զինծառայողի վիճակը գնահատվում է բավարար, իսկ  մեկ զինծառայողի՝ Ավետիս Զարգարյանի առողջական վիճակը՝  կայուն ծանր:
Արամ Ասատուրյանը նշեց, որ մեկ շաբաթ առաջ Ավետիսի ծնոտը վիրահատել են:
«Պլաստիկ վիրահատություն է կատարվել: Ավետիսը ստորին ծնոտի բազմաբեկորային վիրավորում ուներ, ձևավորվել էր կեղծ հոդ և դա վիրահատել են: Վիճակը այժմ գնահատվում է բավարար: Վիրավորումից հետո երկու ամիս Ավետիսը բացարձակ անշարժ  է եղել, բայց այսօր արդեն ձեռքերը, ստորին վերջույթները կարողանում է շարժել»,- ասաց Արամ Ասատուրյանը:
Նա նաև նշեց, որ Ավետիսին նաև փորձել են կանգնեցնել, թեկուզ մասնագետների օգնությամբ, բայց կանգնել է, ինչը հոսպիտալի ղեկավարը հրաշք է համարում:
Նշենք, որ Ավետիսը վիրավորվել է ապրիլի 4-ին Թալիշի մարտական գործողությունների ժամանակ, գնդակը մտել է նրա ծնոտը, թիկունքով ներքև իջել և վնասել մի քանի ողը, ողնուղեղը:  Բժիշկները թեև հույս չունեին, որ Ավետիսը կապրի, բայց ամեն ինչ անում էին նրան փրկելու համար: Ավելի քան մեկ ամիս միացված էր արհեստական շնչառության ապարատին, այդ ընթացքում Ավետիսին մի քանի անգամ վիրահատել են, հեռացրել են ողնաշարի գնդակը, վերականգնել բեկորից վնասված ձեռքի ոսկորը:

Лечение в госпитале Минобороны Армении продолжают 18 раненых в ходе апрельской войны военнослужащих
В Центральном клиническом военном госпитале министерства обороны Армении в настоящее время продолжают лечение 18 армянских военнослужащих, получивших ранения в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил директор госпиталя Арам Асатурян.
По его словам, состояние здоровья 17 военнослужащих оценивается как удовлетворительное, а состояние еще одного военного – Аветиса Заргаряна – оценивается как стабильно тяжелое.
А.Асатурян сообщил, что неделю назад А.Заргаряну была проведена операция на нижней челюсти.
«Проведена пластическая операция. Аветис получил многоосколочное ранение нижней челюсти, сформировался ложный сустав, и он был прооперирован. Сейчас его состояние оценивается как удовлетворительное. После получения ранения А.Заргарян в течение двух месяцев был абсолютно неподвижен, однако сегодня он уже может двигать руками и нижними конечностями», – отметил директор Центрального клинического военного госпиталя Минобороны РА.
А.Асатурян также сообщил, с помощью специалистов Аветис Заргарян уже может стоять, что, по словам директора госпиталя, является чудом.
Отметим, 19-летний Аветис Заргарян уже в течение четырех месяцев проходит лечение в Центральном клиническом военном госпитале Минобороны РА. Во время боевых действий в районе села Талыш (Талиш) Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики (НКР) А. Заргарян получил в том числе и тяжелую травму позвоночника. Он больше месяца был подключен к аппарату искусственного дыхания, за это время А. Заргарян перенес 2 операции.