«Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 3-րդ միջազգային փառատոնը մեկնարկում է
Oգոստոսի 19-ից 29-ը կանցկացվի «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 3-րդ միջազգային փառատոնը: Սոցիալական շեշտադրությամբ մշակութային այս նախաձեռնության նպատակը հոգևոր ասելիք ունեցող համաշխարհային միջոցառումների ու մշակութային նմուշների ցուցադրությունն է և դրանցում արծարծված հարցերի շուրջ առողջ և ազատ հանրային քննարկումների կազմակերպումը: Փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն բացօթյա կինոդիտումներ, համերգներ ու ցուցահանդեսներ, արտերկրից Հայաստան կժամանեն մեկ տասնյակից ավելի հյուրեր, «առանց տոմսի» ձևաչափով միջոցառումները կդառնան հայաստանյան ամառվա վերջին տասնօրյակի անբաժան մասը:
Մշակույթի նախարարության  հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ այս տարի «Ֆրեսկոյի» ծրագրում ներառված են 22 երկրներից ներկայացված 76 կինոժապավեն, որոնցից 4-ը՝ հայկական: Ֆիլմերի մրցութային ծրագրի ժյուրին հենց ինքը հանդիսատեսն է. յուրաքանչյուր ֆիլմի առաջին ցուցադրության ժամանակ կինոդիտման մասնակիցները նախապես պատրաստված թղթերի միջոցով կքվեարկեն իրենց նախընտրած ֆիլմի օգտին: «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 3-րդ միջազգային փառատոնը կմեկնարկի մարզային ծրագրով:
Օգոստոսի 19-ից 21-ը Հաղարծնի վանքային համալիրում կանցկացվի միջազգային բացօթյա կինոճամբար: 100-ից ավելի մասնակիցներին սպասվում են մշակութային տարբեր միջոցառումներ, այդ թվում նաև գիշերային բացօթյա կինոդիտում-քննարկումներ` ֆիլմերի հեղինակների անմիջական մասնակցությամբ: «Ֆրեսկոյի» կինոճամբարն այդ օրերին կմիանա այս տարի առաջին անգամ իրականացվող «Հաղարծնի օրեր» խորագրով միջոցառմանը: Փառատոնի երկրորդ հատվածը կանցկացվի Երևանում: Հաճելի անակնկալ ունեն հատկապես լուսանկարչության սիրահարները: «Ֆրեսկոյի» շրջանակում նախատեսվում է երկու մեծ ցուցահանդես, որոնց պաշտոնական մեկնարկը կազդարարեն հեղինակների` Երուսաղեմի Սուրբ Հրեշտակապետաց Վանքի վանահայր հայր Ղևոնդ վարդապետ Հովհաննիսյանի և լուսանկարիչ Դմիտրի Բրիկմանի վարպետության դասերը:
Օգոստոսի 26-ի և 27-ի երեկոյան Կարապի լճում կանցկացվեն բացօթյա կինոդիտում-քննարկումներ՝ ֆիլմերի հեղինակների մասնակցությամբ, իսկ կինոդիտումներից առաջ  նախատեսված է կենդանի համերգային ծրագիր. օգոստոսի 26-ին տեղի կունենա «Մրրոն և ընկերները» խորագրով ազգագրական համերգը, օգոստոսի 27-ին` Կարապի լճի բացօթյա բեմում «Ալեքսանդրապոլ Օրկեստրա» խումբն է, օգոստոսի 28-ին կանցկացվի փառատոնի պաշտոնական փակումն ազդարարող միջոցառումը:
Աղբյուը նշում է, որ փառատոնը առանձնակի ուշադրություն է դարձնում հատուկ խմբերի մասնակցությանը, իսկ «Ֆրեսկոյի» մրցանակները, ավանդույթի համաձայն՝ պատրաստել են Խարբերդի մանկատան սաները:

В Армении открывается III Международный фестиваль современного искусства и духовно-нравственных фильмов Fresco
14:24 18/08/2016
В Армении с 19 по 29 августа пройдет III Международный фестиваль современного искусства и духовно-нравственных фильмов Fresco. Об этом сообщает пресс-служба министерства культуры РА.
Данная инициатива с четким социальным акцентом нацелена на показ образцов культуры с духовным контентом и организация последующей здоровой и свободной дискуссии вокруг озвученных вопросов. В рамках данного фестиваля Армению посетят иностранные гости, состоятся кинопросмотры под открытым небом, концерты и выставки. Как указывается в сообщении, «безбилетные» мероприятия станут частью последней декады лета в Армении.
В этом году для участия в III Международном фестивале Fresco были представлены 76 кинолент из 22 стран, 4 из картин – армянские.
«В качестве жюри конкурсной программы выступят сами зрители: во время первого показа каждого фильма участники кинопросмотра с помощью заранее подготовленных листков смогут проголосовать в пользу понравившейся картины», – говорится в сообщении.
Международный фестиваль начнется с областной программы. С 19 по 21 августа в монастырском комплексе Агарцин будет организован международный кинолагерь под открытым небом.
«Более 100 участников ожидают различные культурные мероприятия, в том числе ночные кинопросмотры под открытым небом, а также обсуждения фильмов с их создателями. В эти дни кинолагерь Fresco присоединится к мероприятию „Дни Агарцина”, которое проводится в Армении впервые», – отмечается в сообщении.
Вторая часть 3-го международного фестиваля современного искусства и духовного кино  пройдет в Ереване. Так, в рамках фестиваля состоятся две крупные выставки, официальное открытие которых начнется с мастер-классов их авторов – настоятеля монастыря Святых архангелов Иерусалимской патриархии Армянской Апостольской церкви архимандрита Гевонда Ованнисяна и фотографа Дмитрия Брикмана.
На Лебедином озере в Ереване вечером 26 и 27 августа также состоятся кинопросмотры под открытым небом, а также обсуждения кинолент с их авторами. Перед кинопросмотрами пройдут концерты.
Официальное закрытие III Международного фестиваля современного искусства и духовно-нравственных фильмов Fresco состоится 28 августа.
Отмечается также, что призы фестиваля Fresco по традиции изготовили воспитанники Харбердского специализированного детского дома.