Պերմյակովի վճիռը կհրապարակվի օգոստոսի 23-ին
Այսօր Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի արտագնա նիստում գյումրեցի Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության գործով մեղադրյալ ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի փաստաբան Էդուարդ Աղաջանյանը ներկայացրել է պաշտպանական ճառը:
Երբ դատարանը հարցերց, թե արդյոք ամբաստանյալը ունի՞ ցանկություն ներկայացնելու իր վերջին խոսքը, Պերմյակովը հրաժարվեց խոսել: Իր դատավարության գրեթե ողջ ընթացքում Պերմյակովն այդպես էլ լուռ մնաց, իսկ հարցերին պատասխանում էր՝ կցկտուր, կարճ:
Նախորդ դատական նիստում, հիշեցնենք, մեղադրական ճառով հանդես եկավ մեղադրող Գևորգ Գևորգյանը՝ միջնորդելով Պերմյակովին մեղավոր ճանաչել մեղադրանքի ողջ ծավալով ու դատապարտել ցմահ ազատազրկման:
Պերմյակովի նկատմամբ քրեական գործը հարուցվել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով՝ 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ և 8-րդ կետերով՝ առանձին դաժանությամբ, ավազակությամբ զուգորդված երկու կամ ավելի անձանց սպանություն, 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասին 3-րդ և 4-րդ կետերով՝ բնակարան ապօրինի մուտք գործելով, զենքի գործադրմամբ ավազակություն և 34-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ:

Court to issue Permyakov verdict on August 23
Court of General Jurisdiction of Shirak Marz chaired by judge Harutyun Movsesyan held a hearing on Friday in which Eduard Aghajanyan, attorney for Valeri Permyakov made a defense statement.
After the speech, the court asked Permyakov to announce the last word in court, the latter refused. To note, Permyakov kept silence during the whole trial, giving only brief and incoherent replies.
During the previous hearing, Prosecutor Gevorg Gevorgyan asked the court to declare Permyakov guilty on all counts and sentence him to life imprisonment
V. Permaykov is charged under the Armenian Criminal Code’s Article 104 part 2 points 1, 5, and 8 (contract murder of two or more people committed with cruelty, for mercenary motives, and combined with extortion, robbery or banditry), Article 175 part 2 points 3 and 4 (robbery committed after a break-in, with the use of weapons or other objects used as a weapon), and Article 34-329 part 1 (an attempt to violate the state border of the Republic of Armenia without the necessary documents or permission). Permyakov pleaded guilty to the charges.