Ռուսական ռազմաօդային ուժերի տեղակայումը բացառիկ թույլտվություն է Իրանի կողմից. իրանագետ
Ռուս-իրականական ռազմական համագործակցությունը որակապես նոր փուլ է թևակոխում, և եթե մինչ այժմ այն բնութագրվում էր ռազմատեխնիկական համագործակցությամբ, ապա այսուհետ գործ ունենք ռուս-իրանական օդատիեզերական համագործակցության ձևաչափի հետ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց իրանագետ Կարեն Մկրտչյանը:
Ըստ նրա կարծիքի՝ հաշվի առնելով վերջին տարիների ընթացքում Սիրիայում տեղի ունեցող ահաբեկչական գործողությունները և Ռուսաստանի ներգրավումն այդ գործընթացին՝ ճնշելու տեսակետից, փաստորեն ռուսական կողմը կարողացել է Իրանի «Համադան» ռազմական օդանավակայանից թռիչքներ կատարել և ճնշել սիրիական ահաբեկչական խմբավորումներին:
«Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի դիրքերի ամրապնդումից հետո ռուսական կողմն այսուհետ իր դիրքերն է ամրապնդում Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրներում՝ Սիրիայում և Իրանում: Ռուսական ռազմաօդյաին ուժերի տեղակայումը բացառիկ թույլտվություն է Իրանի կողմից: Ռուսական կողմի համար սա ևս քաղաքական և դիվանագիտական հաջողություն է»,- նշեց իրանագետը:
Հայաստանի վրա Իրանում Ռուսաստանի ռազմական ավիաընկերության ստեղծման ազդեցության մասին Կարեն Մկրտչյանի դիտարկումները՝ տեսանյութում:

Российско-иранское военное сотрудничество вступает в качественно новую стадию развития – эксперт
«Российско-иранское военное сотрудничество вступает в качественно новую стадию развития, и если до сих пор оно квалифицировалось как военно-техническое, то отныне мы имеем дело с форматом воздушно-космического сотрудничества Россия – Иран», – заявил сегодня на пресс-конференции эксперт по Ирану Карен Мкртчян.
По его словам, учитывая совершенные в последние годы террористические акты в Сирии и вовлеченность России в процесс подавления подобных действий, можно сказать, что фактически российской стороне удалось добиться осуществления полетов с авиабазы в Хамадане для нанесения авиаударов по объектам действующих в Сирии террористических группировок.
«После укрепления своих позиций на Южном Кавказе российская сторона теперь укрепляет свои позиции в странах Ближнего и Среднего Востока – в Сирии и Иране», – сказал эксперт, указав на исключительный характер данного Тегераном разрешения перебросить в Иран российские бомбардировщики.
«Для российской стороны это является политическим и дипломатическим успехом», – сказал К.Мкртчян.
Во вторник, 16 августа, российские военные впервые использовали аэродром в Иране для нанесения удара по боевикам в Сирии. Российские дальние бомбардировщики Ту-22М3 и фронтовые бомбардировщики Су-34 16 августа, взлетев с полной бомбовой нагрузкой с аэродрома базирования «Хамадан» (Исламская Республика Иран), нанесли групповой авиационный удар по объектам террористических группировок «Исламское государство» и «Джабхат ан-Нусра» в провинциях Алеппо, Дейр-эз-Зор и Идлиб, сообщалось на официальном сайте Минобороны РФ.