Ռուսական ռազմաօդային ուժերի տեղակայումը բացառիկ թույլտվություն է Իրանի կողմից. իրանագետ
Ռուս-իրականական ռազմական համագործակցությունը որակապես նոր փուլ է թևակոխում, և եթե մինչ այժմ այն բնութագրվում էր ռազմատեխնիկական համագործակցությամբ, ապա այսուհետ գործ ունենք ռուս-իրանական օդատիեզերական համագործակցության ձևաչափի հետ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց իրանագետ Կարեն Մկրտչյանը:
Ըստ նրա կարծիքի՝ հաշվի առնելով վերջին տարիների ընթացքում Սիրիայում տեղի ունեցող ահաբեկչական գործողությունները և Ռուսաստանի ներգրավումն այդ գործընթացին՝ ճնշելու տեսակետից, փաստորեն ռուսական կողմը կարողացել է Իրանի «Համադան» ռազմական օդանավակայանից թռիչքներ կատարել և ճնշել սիրիական ահաբեկչական խմբավորումներին:
«Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի դիրքերի ամրապնդումից հետո ռուսական կողմն այսուհետ իր դիրքերն է ամրապնդում Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրներում՝ Սիրիայում և Իրանում: Ռուսական ռազմաօդյաին ուժերի տեղակայումը բացառիկ թույլտվություն է Իրանի կողմից: Ռուսական կողմի համար սա ևս քաղաքական և դիվանագիտական հաջողություն է»,- նշեց իրանագետը:
Հայաստանի վրա Իրանում Ռուսաստանի ռազմական ավիաընկերության ստեղծման ազդեցության մասին Կարեն Մկրտչյանի դիտարկումները՝ տեսանյութում:

Expert: Deployment of Russian military aircraft unprecedented permit on the Iranian part
Russian-Iranian military cooperation enters a qualitative new level. Until recently it was named as a military technical cooperation, from now on we deal with a format of military space cooperation, expert in Iranian studies Karen Mkrtchyan told reporters at a press conference on Saturday.
To the speaker’s words, considering the ongoing terrorist operations in Syria and Russia’s involvement in the region, the Russian side managed to make use of the military aircraft at Hamada and carry out flights to oppress Syrian terrorist groups.
“After strengthening positions in the region of the South Caucasus, Russia seeks to enhance its standing in the states of the Middle East, namely in Syria and Iran. The deployment of Russian military aircraft is an unprecedented permission on part of Iran. That is a political and diplomatic success for Russia as well,” the expert stressed.