«Գույն, ձև, ճարտարապետություն». ցուցահանդես՝ նվիրված Վան Խաչատուրի 90-ամյակին
Այսօր Հայաստանի նկարիչների մությունում կբացվի «Գույն, ձև, ճարտարապետություն» խորագրով ցուցահանդեսը՝ նվիրված նկարիչ-քանդակագործ Վան Խաչատուրի 90-ամյանին: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև օգոստոսի 30-ը: Այս մասին հայտնում են մշակույթի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Վան Խաչատուրը (Վանիկ Հակոբի Խաչատրյան) ժամանակակից հայ մոնումենտալ գեղանկարչության հիմնադիրն է: Ծնվել է 1926 թվականւին, Բաքվում: Սովորել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում և Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիայում: 1984 թվականին դարձել է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ: 1991 թվականին իր ստեղծագործական ժառանգությունը՝ ավելի քան երկու հազար աշխատանք (կտավներ, քանդակներ, ճարտարապետական նախագծեր, տարածական նկարչություն, գրաֆիկական գործեր), Վան Խաչատուրը նվիրաբերել է Հայաստանին։ Հեղինակն է Մատենադարանի խճանկարի և որմնանկարների:
Նկարիչ, քանդակագործ, ճարտարապետ, բանաստեղծ Վանիկ Խաչատրյանը 2011 թվականին արժանացել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալի:
Ստեղծագործական ողջ գործունեության ընթացքում Վան Խաչատուրն իր առջև դրել է բազմաթիվ գեղարվեստական խնդիրներ, այդ թվում՝ հայկական ժամանակակից գեղանկարչության և ճարտարապետության սինթեզի նորովի լուծման խնդիրը:

«Цвет, форма, архитектура». В Ереване открывается выставка, посвященная 90-летию Вана Хачатура
Сегодня, 22 августа, в Союзе художников Армении откроется выставка «Цвет, форма, архитектура», посвященная 90-летию художника и скульптора Вана Хачатура. Об этом сообщает пресс-служба министерства культуры Армении.
Выставка, открытие которой состоится в 16:00, продлится до 30 августа.
Ван Хачатур (Ваник Акопович Хачатрян) – основоположник современной армянской монументальной живописи. Родился он в 1926 году, в Баку. Учился в Ереванском театрально-художественном институте и Санкт-Петербургской академии художеств. В 1984 году стал членом Союза художников Армении. В 1991 году свое творческое наследие – более двух тысяч работ (полотна, скульптуры, архитектурные проекты, пространственная живопись, графика) – Ван Хачатур подарил Армении. Ван Хачатур является автором мозаики и фресок Института древних рукописей Матенадаран.
В 2011 году художник, скульптор, архитектор, поэт Ваник Хачатрян был удостоен медали «За заслуги перед Отечеством» 2-ой степени. На протяжении всей своей творческой деятельности Ван Хачатур ставил перед собой многочисленные художественные задачи, в числе которых применение нового подхода в решении вопроса синтеза армянской современной живописи и архитектуры.