Պերմյակովը կդատապարտվի ցմահ ազատազրկման, պատիժը կկրի ՌԴ-ում. «Ժողովուրդ»
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր կհրապարակվի 2015-ի հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանելու մեջ մեղադրվող, Ռուսաստանի՝ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի դատավճիռը։ Ինչպես և սպասվում է՝ նա կդատապարտվի ցմահ ազատազրկման։
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով, սակայն, ռուս զինվորն իր պատիժը կրելու է ոչ թե Հայաստանում, այլ կուղարկվի ՌԴ՝ պատիժների կրման համար նախատեսված հաստատություն։
«ՀՀ և ՌԴ իշխանությունները, շատ լավ գիտակցելով, որ Պերմյակովին Ռուսաստան տեղափոխելը Հայաստանում կարող է դժգոհության նոր ալիք բարձրացնել, քննարկում են զինվորին ՀՀ քաղաքացի, 2013 թ, հուլիսի 13-ի ՌԴ-ում դժբախտ պատահարի համար կալանավորված ավտոբուսի վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի հետ «փոխանակելու» տարբերակը։ Այսինքն՝ երբ Պերմյակովին Ռուսաստան տեղափոխեն, անմիջապես կհայտարարվի նաև, որ Հարությունյանն էլ հանձնվելու է ՀՀ իրավապահներին»,-մեկնաբանել է թերթը:

«Жоховурд»: Пермяков будет приговорен к пожизненному сроку и отбудет наказание в РФ
В суде общей юрисдикции Ширакской области сегодня будет оглашен приговор обвиняемого в убийстве семи членов семьи Аветисян 12 января 2015 года военнослужащего 102-ой российской военной базы в Гюмри Валерия Пермякова. Как и ожидается, он будет приговорен к пожизненному заключению, пишет газета «Жоховурд».
Однако, по сведениям издания, российский военнослужащий не будет отбывать свое наказание в Армении, он будет отправлен в РФ – в учреждение для отбывания наказания.
«Власти Армении и России, прекрасно осознавая, что передача Пермякова РФ может вызвать новую волну недовольства среди населения Армении, обсуждают вариант "обмена" военнослужащего на гражданина РА, водителя грузовика Грачья Арутюняна, осужденного за ДТП 13 июля 2013 года. То есть, как только Пермяков будет перевезен в Россию, сразу будет объявлено о том, что Арутюняна выдадут правоохранителям Армении», - пишет газета.