Դեսպան Ջագարյան. Ռուսաստանն Իրանում ռազմակայան ունենալու նպատակ չունի
Ռուսաստանն Իրանում ռազմակայան ունենալու նպատակ չունի,-իրանական «ԹԱՍՆԻՄ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Իրանում Ռուսաստանի դեսպան Լևոն Ջագարյանը:
Ռուսաստանի դեսպանը, անդրադառնալով Իրանի տարածքից Սիրիայում տեղակայված ահաբեկչական խմբավորումների դիրքերին ռուսական օդուժի իրականացրած ավիահարվածներին, պարզաբանել է, որ այդ գործողությունը համաձայնեցված է եղել Իրանի ռազմաքաղական ղեկավարության հետ և եթե առաջիկայում դրա անհրաժեշտությունն առաջանա, ապա համապատասխան համաձայնեցումից հետո հնարավոր է, որ ավիահարվածները կրկնվեն:
Դեսպան Ջագարյանը վստահեցրել է, որ Ռուսաստանը հարգում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության սահմանադրությունը և հավելել, որ Մոսկվան Իրանում ռազմակայան ունենալու ցանկություն չի ունեցել և չունի:
ՌԴ դեսպանը հավելել է, որ Ռուսաստանն արտերկրում միայն երկու ռազմակայան ունի, մեկը Հայաստանում է, իսկ մյուսը՝ Տաջիկստանում:

У Москвы не было цели получить военную базу в Иране – Леван Джагарян
Россия никогда не ставила целью получение военной базы в Иране, а присутствие самолетов ВКС РФ в Хамадане было временным. Об этом заявил в интервью агентству Tasnim посол России в Иране Леван Джагарян.
Комментируя факт нанесения российскими ВКС авиаударов с территории Ирана по позициям действующих в Сирии террористических группировок, российский дипломат пояснил, что данные действия были согласованы с военно-политическим руководством ИРИ, и если в будущем возникнет необходимость, то после соответствующего согласования, возможно, будут осуществлены повторные авиаудары.
Л.Джагарян заверил, что Россия уважает Конституцию Исламской Республики Иран, добавив, что Москва никогда не ставила целью получение военной базы в Иране.
При этом посол РФ в ИРИ подчеркнул, что Россия за рубежом имеет только две военные базы – одну в Армении, другую в Таджикистане.
На минувшей неделе российские ВКС впервые использовали иранский аэродром Хамадан для нанесения авиаударов по объектам террористических группировок «Исламское государство» (ИГ) и «Джебхат ан-Нусра». Ранее ВКС РФ наносили удары силами, расположенными на аэродроме Хмеймим в Сирии.