«Թևանիկ» ֆիլմն ընդգրկվել է  Գլենդելի միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Թևանիկ» ֆիլմն ընդգրկվել է  Գլենդելի միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում՝ «Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» անվանակարգում:  Այս մասին տեղեկանում ենք ֆիլմի ֆեյսբուքյան էջից:
Կինոփառատոնն անցկացվելու է սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 5-ը: «Թևանիկ»-ը ցուցադրվելու է  հոկտեմբերի 4-ին:
Նշենք,որ Հայաստանում ֆիլմի պրեմիերան կայացել է 2014 –ին: Ֆիլմը երեք մասից է, երեք պատանիների՝ Արամի, Աստղիկի և Թևանիկի ճակատագրերի դրամատիկ պատմությունն է, որոնց միջոցով ռեժիսորը փորձել է պատմել պատերազմական իրավիճակում հայտնված հայկական փոքրիկ գյուղի մարդկանց, նրանց սիրո և անձնազոհության մասին: Ֆիլմը ստեղծվել է Առնոլդ Աղաբաբովի «Թևանիկ» կինոսցենարի հիման վրա, սցենարը շարունակել է Կարին Խոդիկյանը, երաժշտությունը գրել է Յոնաս Յուրկունասը:
Նշենք, որ  «Թևանիկ» ֆիլմն արդեն մի քանի մրցանակի արժանացել է, այդ թվում՝ Hollywood International Moving Pictures Film Festival -ում (հունիս, 2016) ճանաչվել է «Օտարալեզու լավագույն ֆիլմ», 2015-ին Վարշավայում կայացած Պատմական և ռազմական ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոնում՝ կինոփառատոնի կազմակերպիչ «Ռազմական գիտության ընկերության» մրցանակին:

Фильм «Теваник» включен в конкурсную программу Международного кинофестиваля Глендейла
Фильм армянского режиссера Дживана Аветисяна «Теваник» включен в конкурсную программу Международного кинофестиваля Глендейла (Glendale International Film Festival 2016). Как сообщается на посвященной данной кинокартине странице в социальной сети Facebook, фильм представлен в номинации «Лучший иностранный фильм».
В этом году Международный кинофестиваль Глендейла пройдет с 28 сентября по 5 октября. Показ фильма «Теваник» состоится 4 октября.
Отметим, в Армении премьера картины «Теваник» состоялась в 2014 году. Фильм состоит из трех частей, это драматическая история о судьбе трех молодых людей – Арама, Астхик и Теваника. Фильм повествует о карабахской войне, о людях из небольшого армянского села, о любви и самоотверженности.
Картина создавалась на основе киносценария Арнольда Агабабова «Теваник», над продолжением сценария работала Карине Ходикян, музыку к фильму написал Йонас Йуркунас.
Фильм «Теваник» уже удостоился ряда наград: в июне 2016г. на Hollywood International Moving Pictures Film Festival картина была признана «Лучшим фильмом на иностранном языке», в 2015г. на состоявшемся в Варшаве Международном кинофестивале исторических и военных фильмов картина «Теваник» получила награду организаторов фестиваля.