Երկկոմպլեկտ ու եռակոմպլեկտ դասարաններ ունեցող դպրոցների խնդիրը շատ լուրջ է. նախարար
«Կրթության ծավալը անսահման չէ. մենք ունենք ընդամենը շաբաթական 30-34 դասաժամ և պիտի հասկանանք՝ այդ ծավալի մեջ որն է առավել առաջնահերթ կամ պարտադիր, որը կարող է թողնվել իբրև լրացուցիչ կրթություն»: Նախօրեին Լոռու մարզի հանրակրթական դպրոցների տնօրենների և մանկավարժների հետ խորհրդակցության ժամանակ նշել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
ԿԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նախարարն անդրադարձել է փոքր դպրոցների զարգացման հայեցակարգի մշակմանը՝ նշելով երկկոմպլեկտ ու եռակոմպլեկտ դասարաններ ունեցող դպրոցների խնդիրը կրթության ոլորտի տեսանկյունից շատ լուրջ է, լուծման հնարավոր ճանապարհներ գտնելը՝ բարդ:
Նախարարի խոսքով՝ հանարապետության 1430 դպրոցներից ավելի քան 800-ում աշակերտների թիվը չի գերազանցում 300-ը, ընդ որում դրանցից մեծ մասը ունի մինչև 100 աշակերտ. «Սա շատ լուրջ խնդիր է, և մենք առաջիկայում պիտի գտնենք ճանապարհ փոքր դպրոցներում սովորող աշակերտի համար ապահովել հավասար պայմաններ»,- ընդգծել է ԿԳ նախարարը՝ հավելելով, որ աշակերտների թվով ֆինանսավորման գործող մեխանիզմը վերանայման կարիք ունի:

Глава Минобрнауки Армении Л.Мкртчян указал основные проблемы малокомплектных школ
«Объем занятий в школах не является безграничным: у нас от 30 до 34 академических часов в неделю. Необходимо понять, что из этого объема является приоритетным и обязательным», – заявил министр образования и науки Армении Левон Мкртчян на состоявшемся накануне совещании с директорами и педагогами общеобразовательных школ в Лорийской области РА.
Отметим, с целью подготовки к началу 2016-2017 учебного года и организации необходимой методической помощи учителям и директорам общеобразовательных школ министр образования и науки Армении Левон Мкртчян 22 августа подписал указ относительно проведения с 25 по 30 августа в городе Ереван и областях РА совещаний.
Как передает пресс-служба Минобрнауки Армении, Л.Мкртчян также коснулся разработки концепции развития малокомплектных школ, отметив, что с точки зрения сферы образования проблема школ, имеющих двухкомплектные и трехкомплектные классы, является довольно серьезной, а поиск возможных путей решения данных вопросов – сложным.
По словам главы Минобрнауки РА, число учеников в более чем 800 из 1 430 школ республики не превышает 300, при том, что в большинстве этих школ учатся до 100 учеников.
«Это очень серьезная проблема, и в ближайшее время мы должны найти пути обеспечения ученикам малокомплектных школ равных условий», – подчеркнул Л.Мкртчян, добавив, что действующий механизм финансирования по числу учеников школы нуждается в пересмотре.