Հովհաննես Շարամբեյանի անվան Ժողովրդական ստեղծագործության կենտրոնում բացվեց «Հինգշաբթի» խորագիրը կրող լրագրողների գեղանկարչական աշխատանքների բարեգործական ցուցհանդես-վաճառքը: Ցուցահանդեսին մասնակցում են 12 լրագրող հայաստանյան տարբեր լրատվամիջոցներից, ովքեր շուրջ 6 ամիս շարունակ յուրաքանչյուր հինգշաբթի հաճախել են Մուղդուսյան արվեստի կենտրոն՝ նկարչության դասերի:
«Դասընթացը հրաշալի հնարավորություն էր կոնկրետ ինձ համար իրագործելու այն, ինչ երկար ժամանակ խմորվում էր իմ մեջ: Շատ եմ սիրում խաղալ գույների հետ անվարժ վրձինով: Միշտ ուզում էի լիներ մեկը, ով իմ վրձնին ավելի համարձակ շարժվելու հնարավորություն կտար»,- ասաց լրագրող Ալիսա Գևորգյանը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էր արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը: «Տպավորություն այնպիսին է, որ բավականին հաջող է ստացվել: Կարծում եմ՝ կկարողանամ ընտրություն կատարել: Լավ նախաձեռնություն է, հատկապես բարեգործական բնույթը»,- ասաց նախարարը:
Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնի տնօրեն Մարիամ Մուղդուսյանի խոսքով, արվեստի կենտրոնը նախաձեռնելով այս դասընթացը՝ նպատակ չի ունեցել ցուցահանդես-վաճառք իրականացնել, պարզապես ցանկացել են մի քանի լավ ժամ պարգևել լրագրողներին:
«Այնուհետև լրագրողներն առաջարկել են անել բարեգործական ցուցահանդես-վաճառք»,- հավելեց նա:
Ցուցահանդես-վաճառքից գոյացած հասույթի մի մասը կփոխանցվի Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնին, որտեղ հաճախում են նաև սոցիալապես անապահով ընտանիքների և հաշմանդամություն ունեցող երեխաներ:

A charity exhibition-sale entitled “Thursday” featuring the works of 12 Armenian journalists has opened at Sharamberyan Centre of Folk Art in Yerevan (Abovyan St. 64) on August 27. The journalists, representing different media outlets have been visiting the art centre every Thursday for 6 months to take painting classes.
Journalist Alisa Gevorgyan said that the workshop had been a wonderful opportunity for her to express what she always wanted to.
RA Minister of Justice, Arpine Hovhannisyan was also present during the exhibition. “I can see that the exhibition is quite a success. Initiating such an event for charity is a great idea”.
At the requests of the journalists, visitors may buy the exhibited works, and part of the received revenues will be donated to Mughdusyan Art Center where children with disabilities and from socially disadvantaged families attend.