Հովհաննես Շարամբեյանի անվան Ժողովրդական ստեղծագործության կենտրոնում բացվեց «Հինգշաբթի» խորագիրը կրող լրագրողների գեղանկարչական աշխատանքների բարեգործական ցուցհանդես-վաճառքը: Ցուցահանդեսին մասնակցում են 12 լրագրող հայաստանյան տարբեր լրատվամիջոցներից, ովքեր շուրջ 6 ամիս շարունակ յուրաքանչյուր հինգշաբթի հաճախել են Մուղդուսյան արվեստի կենտրոն՝ նկարչության դասերի:
«Դասընթացը հրաշալի հնարավորություն էր կոնկրետ ինձ համար իրագործելու այն, ինչ երկար ժամանակ խմորվում էր իմ մեջ: Շատ եմ սիրում խաղալ գույների հետ անվարժ վրձինով: Միշտ ուզում էի լիներ մեկը, ով իմ վրձնին ավելի համարձակ շարժվելու հնարավորություն կտար»,- ասաց լրագրող Ալիսա Գևորգյանը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էր արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը: «Տպավորություն այնպիսին է, որ բավականին հաջող է ստացվել: Կարծում եմ՝ կկարողանամ ընտրություն կատարել: Լավ նախաձեռնություն է, հատկապես բարեգործական բնույթը»,- ասաց նախարարը:
Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնի տնօրեն Մարիամ Մուղդուսյանի խոսքով, արվեստի կենտրոնը նախաձեռնելով այս դասընթացը՝ նպատակ չի ունեցել ցուցահանդես-վաճառք իրականացնել, պարզապես ցանկացել են մի քանի լավ ժամ պարգևել լրագրողներին:
«Այնուհետև լրագրողներն առաջարկել են անել բարեգործական ցուցահանդես-վաճառք»,- հավելեց նա:
Ցուցահանդես-վաճառքից գոյացած հասույթի մի մասը կփոխանցվի Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնին, որտեղ հաճախում են նաև սոցիալապես անապահով ընտանիքների և հաշմանդամություն ունեցող երեխաներ:

Глава Минюста Армении приветствует инициативу журналистов, организовавших благотворительную выставку-продажу картин
17:59 27/08/2016
В Центре народного творчества имени Ованеса Шарамбеяна в Ереване сегодня открылась благотворительная выставка-продажа художественных работ журналистов под названием «Четверг».
На данной выставке представлены работы 12 журналистов различных армянских СМИ. Участники выставки в течение порядка 6 месяцев  каждый четверг посещали уроки рисования в «Центре искусств Мугдусян».
На открытии выставки также присутствовала министр юстиции Армении Арпине Ованнисян.
«Впечатление такое: получилось весьма неплохо. Пожалуй, я смогу сделать выбор. Это хорошая инициатива, особенно в плане благотворительности», – подчеркнула глава Минюста РА.
В свою очередь директор «Центра искусств Мугдусян» Мариам Мугдусян отметила, что, организовывая эти курсы для журналистов, Центр не планировал проводить подобной выставки.
«Мы просто хотели подарить журналистам несколько приятных часов. Однако затем журналисты сами предложили провести благотворительную выставку-продажу», – отметила Мариам Мугдусян.
Посетители выставки «Четверг» могут приобрести представленные работы, а часть вырученной суммы будет направлена «Центру искусств Мугдусян», который также посещают дети из социально необеспеченных семей и дети с инвалидностью.
Благотворительная выставка-продажа будет открыта до 3 сентября.