Վիքիմեդիա կազմակերպությունների հինգերորդ ամենամյա հավաքը կգումարվի UWC Dilijan քոլեջում
Օգոստոսի 27-29 Դիլիջանում կմեկնարկի Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների Վիքիմեդիա կազմակերպությունների և խմբերի ամենամյա համաժողովը՝ Wikimedia CEE Meeting 2016 (#WMCEE2016), որը կազմակերպվում է Wikimedia Հայաստանի և Wikimedia Հիմնադրամի կողմից՝ Scholae Mundi Armenia բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ։
IDeA հիմնադրամից հայտնում են, որ համաժողովին ներկա կգտնվեն Wikimedia շարժման տարբեր ուղղությունների առաջատար մասնագետները, ինչպես նաև Wikimedia Հիմնադրամի ղեկավարները՝ գործադիր տնօրեն Կատրին Մաերի գլխավորությամբ, ով առաջին անգամ կմասնակցի նման համաժողովի:
Հայաստան կժամանեն վիքիպեդիացիներ շուրջ 27 երկրներից՝ Ալբանիա, Ավստրիա, Բելառուս, Բոսնիա և Հերցոգովինա, Բուլղարիա, Խորվաթիա, Իրան, Չեխիա, Էստոնիա, Վրաստան, Գերմանիա, Հունաստան, Հունգարիա, Լատվիա, Մակեդոնիա, Մոլդովա, Իտալիա, Լեհաստան, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սերբիա, Սլովակիա, Թուրքիա, Ուկրաինա, Իսրայել և ԱՄՆ: Նրանք կհավաքվեն UWC Dilijan քոլեջում՝ քննարկելու համաշխարհային Wiki-համայնքի արդիական խնդիրները:
Երեք օրերի ընթացքում համաժողովի մասնակիցները կներկայացնեն իրենց տարածաշրջանի Վիքիմեդիա մասնաճյուղերի աշխատանքը, իսկ Վիքիմեդիա Հիմնադրամի ներկայացուցիչները՝ ազատ/բաց ծրագրային ապահովման նորարարությունները, ազատ գիտելիք և ազատ բովանդակություն թեմաներին վերաբերող սոցիալական և տեխնիկական ասպեկտները։
Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների համաժողովը Հայաստանում կազմակերպելը եզակի հնարավորություն է Հայաստանի վիքիհամայնքի համար ծանոթանալու Վիքիմեդիա նորագույն ծրագրային գործիքներին, այլ երկրներում իրականացվող միջոցառումներին, Վիքիմեդիայի ձեռքբերումներին, և ներկայացնել Հայաստանում իրագործվող ծրագրերը և իրենց մոտեցումները։
«Wikimedia CEE Meeting 2016 կանցկացվի Հայաստանում հայաստանյան վիքի համայնքի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ: Այս կոնֆերանսը կարևոր իրադարձություն է թե Wikimedia Հայաստանի և թե UWC Դիլիջան քոլեջի համար: Լիահույս եմ, որ Scholae Mundi Armenia և IDeA հիմնադրամների հետ մեր համագործակցությունը շարունակման է լինելու՝ ընդգրկելով նոր նախաձեռնություններ», - ասել է Wikimedia Հայաստանի նախագահ և համահիմնադիր Սուսաննա Մկրտչյանը:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ UWC Dilijan քոլեջը նման նշանակալի համաժողովի անցկացման վայր է դարձել, որի ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվելու են Հայաստանում որակյալ կրթությունը հավասարապես հասանելի դարձնելու տեխնոլոգիաները: Հույս ունենք, որ Scholae Mundi-ի և Wikimedia Հայաստանի միջև ծավալվող համագործակցությունը հիմք կծառայի երկրում համաշխարհային լավագույն կրթական փորձի տարածման համար»,-նշել է Scholae Mundi Armenia-ի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Համաժողովի ընթացքում իրականացվող աշխատանքը հիմք կդառնա Wikimedia Հիմնադրամի և Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի տարբեր երկրների ոչ առևտրային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների միջև առավել սերտ համագործակցության ծավալման համար, ինչպես նաև Wikimedia-ի հայ ներկայացուցիչներին այս միջազգային շարժմանն ավելի շատ ներգրավվելու հնարավորություն կտա:

On 27–29 August UWC Dilijan College in Armenia will host the 5th annual meeting of the Central and Eastern Europe Wikimedia affiliates, Wikimedia CEE Meeting 2016 (#WMCEE2016), organized by Wikimedia Armenia and the Wikimedia Foundation and supported by the Scholae Mundi Armenia Foundation.
As IDeA Foundation informs, the meeting will bring together leading professionals from the most important fields of the Wikimedia movement, as well as officials from the Wikimedia Foundation led by the Wikimedia Foundation Executive Director Katherine Maher who will take part in this conference for the first time.
Participants from 27 countries, including Albania, Armenia, Austria, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Estonia, Germany, Georgia, Greece, Hungary, Italy, Iran, Israel, Latvia, Macedonia, Moldova, Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Turkey, Ukraine and the USA will gather at UWC Dilijan College in order to discuss topical issues in the Wiki movement.
During the three-day meeting, participants will present the activities undertaken in their Wikimedia affiliates, and the Wikimedia Foundation representatives will present free/open source software news, examining the social and technical aspects of the topics in relation to free knowledge and free content.
“Wikimedia CEE Meeting in Armenia became possible due to the hard work of the Armenian wiki-community. This conference is very significant both for Wikimedia Armenia and UWC Dilijan. I hope that after the conference the college students will also contribute to Wikipedia, editing in their native languages. I hope that our collaboration with the Scholae Mundi Armenia Foundation will continue with new initiatives”, said Susanna Mkrtchyan, the president and co-founder of Wikimedia Armenia.
The meeting is a unique opportunity for the Armenian Wiki community to learn more about the Wikimedia movement, to show what programmes are being implemented in Armenia and to exchange experience.
“It’s a great honour for us that UWC Dilijan College is hosting such a significant conference for Wikimedia, in which the technology of equal access to a quality education in Armenia will form part of the discussion. We hope that the cooperation of the Scholae Mundi Armenia and Wikimedia Armenia foundations will lay the groundwork for further disseminating the world’s best educational practices in the country”, said Veronika Zonabend, co-founder of Scholae Mundi Armenia.