Սեպտեմբերի 1-ին ընդառաջ հայաստանյան որոշ մասնավոր և պետական բուհերի մի շարք ֆակուլտետների վարձավճարներ թանկացել են. գրել է «Իրավունք»-ը:
Մասնավորապես, եթե նախորդ տարի ԵՊՀ-ի «Մաթեմատիկա» և «Մեխանիկա» բաժիններում վարձավճարը 400 հազար էր, ապա այս տարվանից դարձել է 430 հազար դրամ, «Քաղաքագիտություն» առարկան՝ 550 հազարից 600 հազար դրամ։ «Իրավագիտություն» բաժնի վարձավճարները միանգամից բարձրացել է 70 հազար դրամով՝ դառնալով 870 հազար։ Վարձավճարների թանկացումից հետ չեն մնացել նաև Ագրարային համալսարանը և Մխիթար Հերացու անվան բժշկական համալսարանը։
Մասնավորապես, եթե «Բուժական գործ» բաժնում սովորելու համար նախորդ տարի ուսանողները վճարում էին 800 հազար, ապա այս տարի ընդունվողների վարձավճարները կկազմի 1 մլն. դրամ։

«Иравунк»: Вузы Армении опять повысили плату за обучение
Плата за обучение на некоторых факультетах частных и государственных вузов Армении в преддверии 1 сентября повышена, пишет газета «Иравунк».
В частности, если в прошлом году оплата за обучение на факультетах математики и механики Ереванского государственного университета составляла 400 тысяч драмов, то в этом году она составит 430 тысяч драмов, а на факультете «Политологии» – от 550 тысяч до 600 тысяч драмов. Плата за обучение на факультете юриспруденции сразу взлетела на 70 тысяч драмов, став 870 тысяч. Аграрный университет и медицинский университет имени Мхитара Гераци также повысили плату за обучение.
«В частности, если в прошлом году студенты платили за обучение на факультете «Медицинское дело» 800 тысяч драмов, то в этом году плата за обучение составит для абитуриентов 1 млн. драмов», - отмечает издание.
Газета обратиться к причинам столь бросающегося в глаза подорожания в такой тяжелой социальной ситуации в завтрашнем номере.