Պետական պարտքն անցել է թույլատրելի սահմանը. ՉԻ
Իշխանությունները մեծ տեմպով ավելացնում են  Հայաստանի պետական  պարտքը,  և հիմա այն հասել է  թույլատրելի  կարմիր գծին։  Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ այս տարվա հուլիսի 31-ի դրությամբ  այն կազմել է 1.5 մլրդ  384 մլն  դոլար։  Ասել է թե՝ պետական պարտքը, որ տարեսկզբին անցել էր  5 մլրդ դոլարի  սահմանագիծը, 7 ամսվա ընթացքում  ավելացել է 384.2 մլն դոլարով՝ մոտենալով ՀՆԱ 50 տոկոսի։ Այս մասին գրել է «Չորրորդ իշխանություն»-ը:
«ՀՀ պարտքի,  հատկապես արտաքին պարտքի  ավելացումն  առանձնապես  մտահոգության  առարկա չէր դառնա, եթե իշխանություններն  այս վարկերը ծախսեին  զարգացման  ծրագրերի վրա (հնարավորություն ընձեռելով  այդպես տնտեսությանը թափ հաղորդել), մինչդեռ մեզանում  այդպես  չեն վարվում, ավելին՝  հաճախ վարկային միջոցները  յուրացվում են»,-հավելել է թերթը։

«Чоррорд ишханутюн»: Государственный долг перешел критическую черту
Власти быстрыми темпами увеличивают государственный долг Армении и сейчас он приблизился к границе «красной зоны», пишет газета «Чоррорд ишханутюн».
Согласно официальным данным, по состоянию на 31 июля этого года он составил 1.5 млрд. 384 млн. долларов. То есть, государственный долг, который в начале года перешел критическую черту 5 млрд. долларов, в течение семи месяцев увеличился на 384.2 млн. долларов, приближаясь к 50% ВВП.
«Увеличение долга Армении, особенно внешнего долга, не стало бы поводом для особого беспокойства, если бы власти тратили эти кредиты на программы развития (тем самым создавая возможность стимулирования экономики), в то время как у нас этого не делают, более того, часто кредитные средства просто присваиваются», - пишет издание.