Մուսա լեռան հերոսամարտի թեմայով քանդակի սիմպոզիումը  հետաձգվել է
Հայաստանի անկախության 25-ամյակի առիթով Հայաստանի Նկարիչների միությունը, Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրը և Հայոց ազգագրության ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանը հայտարարել էին քանդակի սիմպոզիում՝ Մուսա լեռան հերոսամարտի թեմայով: Սիմպոզիումի մասնակցության հայտերը և էսքիզներն ընդունվել էին մինչև օգոստոսի 25-ը: Մրցույթի արդյունքում ընտրվելու էր 8-10 աշխատանք, որոնց հեղինակները մասնակցելու էին 20-օրյա սիմպոզիումին Մուսա լեռան հերոսամարտի պուրակում սեպտեմբեր ամսին: Սակայն  քանդակի սիմպոզիումի էսքիզների հաստատումը հետաձգվել է  մինչև 2017թ. ապրիլ։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Նկարիչների միության քանդակի սեկցիայի նախագահ Նունե Թումանյանն ասաց, որ սիմպոզիումի հետաձգման պատճառներից մեկն այն է, որ հայտարարությունը համընկավ ամառային արձակուրդների հետ և քանդակագործներից շատերը տեղյակ չէին։
«Նաև՝ հայտարարված էր թեմատիկ սիմպոզիում, որին նախապատրաստվելու համար մեկ ամիսը շատ կարճ ժամանակահատված էր»,-  հավելեց նա:
Պատասխանելով հարցին, թե նոր մրցույթ կհայտարարվի՞, Ն. Թումանյանն ասաց, որ սա մրցույթ չէ, քանի որ բոլոր մասնակիցները պրոֆեսիոնալ են։
«Ավելի շուտ ընտրություն է՝ հաշվի առնելով համապատասխանությանը տրված թեմային։
Կհայտարարվի նոր դիտում»,- տեղեկացեց Նկարիչների միության քանդակի սեկցիայի նախագահը:
Նշենք, որ ստեղծագործական մտահղացման մեջ պետք է արտացոլվեն մարդու ազատության, ազգային ազատագրական պայքարի, արդարության, հայրենասիրության և անկախության գաղափարները:

Симпозиум по скульптуре на тему героической самообороны Мусалера перенесен на апрель 2017 года
Посвященный 25-летию независимости Республики Армения симпозиум по скульптуре будет перенесен на апрель 2017 года.
О проведении симпозиума по скульптуре на тему героической самообороны Мусалера (Муса-Дага) ранее объявили Союз художников Армении, Мемориальный комплекс Сардарапатской битвы и Национальный музей этнографии армян и истории освободительной борьбы. Заявки на участие в симпозиуме и эскизы принимались до 25 августа. Затем должны были быть отобраны 8-10 работ, авторы которых в сентябре должны были участвовать в 20-дневном симпозиуме. Однако утверждение эскизов перенесено на апрель 2017 года.
Как сообщила в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель секции скульптуры Союза художников Армении Нуне Туманян, одной из причин переноса симпозиума является то, что объявление о его проведении совпало с периодом летних отпусков, многие из скульпторов не знали о его проведении.
«Кроме того, был объявлен тематический симпозиум, для подготовки к которому одного месяца было недостаточно», – добавила она.
В ответ на вопрос, будет ли объявлен новый конкурс, Нуне Туманян отметила, что это не конкурс, поскольку все участники – профессионалы. «Скорее, это отбор работ, с учетом их соответствия выбранной теме. Будет объявлен новый смотр», – сообщила она.