Ֆրանսիահայ բժիշկները Սյունիքում  հետազոտել են ավելի քան 500 երեխայի
Ֆրանսահայ բժիշկների միության անդամները յուրաքանչյուր տարի` երկու անգամ գալիս են Հայաստան` առաջինը մայիս ամսին, որի ընթացքում համայնքների դպրոցների բժիշկների հետ իրականացնում են փորձի փոխանակում` երեխաների աչքերի հետազոտման իրենց մեթոդների գաղտնիքները փոխանցելով գյուղերի դպրոցներում աշխատող բժիշկներին:
Երկրորդ այցելությունը լինում է օգոստոսին, որի ժամանակ Ֆրանսիայի հայ բժիշկները իրենց հետ հայրենիք են բերում մեծ թվով օպտիկական ոսպնյակներ, լաբորատոր և ակնաբուժական սարքավորումներ և տեղում ստուգելով երեխաների տեսողությունը՝ հարկ եղած ժամանակ  պատրաստում և նվիրում են ակնոցները:
Այս տարի UMAF-ի բժիշկներն իրենց գործունեությունը ծավալեցին Սյունիքի մարզի տարբեր գյուղերում և Սիսիան քաղաքում:
Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի բժիշկների միության խմբի ղեկավար Լևոն Արթինյանն իր խոսքում մասնավորապես նշել է.  «Մենք արդեն 13 տարի է՝ գալիս ենք Հայաստան և մեր ներդրումն ունենում մեր երեխաների առողջության պահպանության գործում: Իրականացվող ծրագիրը ցանկացել ենք անցկացնել գյուղերում, քանի որ այստեղ ավելի է զգացվում բժիշկների և սարքավորումների կարիքը: Հիմա և՛ բժիշկներն են եկել, և՛ սարքավորումն ենք բերել՝ այն էլ՝ մեր արձակուրդի հաշվին: Այս տարի ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի աջակցությամբ մեր խմբի 8 բժիշկներով եկանք Հայաստան՝ մեզ հետ այստեղ տեղափոխելով մեծ քանակությամբ սարքավորումներ: Մտածեցինք, որ Հայաստանում էլ մարդիկ կլինեն, ովքեր մեզ կաջակցեն և դիմեցինք մեր վաղեմի ընկեր ԱԿԲԱ-ին, որի հետ արդեն 20 տարի աշխատում ենք, և որն էլ առանց երկար մտածելու աջակցեցին մեզ ծրագրի իրականացման գործում»:

Armenian doctors of France examined more than 500 children in Syunik province
Members of the Union of Armenian Doctors of France (UMAF) visit Armenia twice every year. Their first visit takes place in May, when they exchange experience with doctors of the community schools conveying their methods of children’s eyes examination.
Their second visit takes place in August, when the Armenian doctors of France bring optical lenses and ophthalmic equipment to check the eyesight of the children. If need be, they also prepare and present the children with glasses.
This year UMAF doctors visited many villages of Syunik province and the city of Sisian.
“It’s already 13 years that we’ve been visiting Armenia and contributing to the protection of the health of our children. The project is implemented in the villages, as here they need the doctors and the equipment more. With the support of ACBA-Credit Agricole Bank, we’ve arrived in Armenia, a group of eight doctors transporting large amount of equipment. We thought that there would be people in Armenia who would want to support us, thus we applied to ACBA, with whom we’ve been cooperating for already 20 years and who agreed to support us in this initiative,” Head of the group of the Armenian doctors of France, Levon Artinian noted.