Համաներման նախագծի մշակումը նախատեսվում է ավարտել մինչև սեպտեմբերի 12-ը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»–ի տեղեկություններով՝ ՀՀ նախագահի նստավայրում քննարկումներ են կազմակերպվել Անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու նախագծի վերաբերյալ։ Քննարկմանը մասնակցել են դատաիրավական համակարգի ներկայացուցիչները։ Նախագիծը, կարելի է ասել, գրեթե պատրաստ է, և այդ քննարկման ընթացքում վերջին ճշգրտումներն են իրականացվել։
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով՝ համաներման նախագծի մշակումը նախատեսվում է ավարտել մինչև ԱԺ աշնանային նստաշրջանի մեկնարկը՝ սեպտեմբերի 12-ը։ Այս տեսանկյունից ուշագրավ է Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում տիրող իրավիճակը։ Հնարավոր համաներման մասին լուրերի տարածվելուց հետո դատապարտյալները ամեն կերպ ձգտում են խախտում թույլ չտալ, որպեսզի համաներմամբ նախատեսվող պատժի մեղմացումից չզրկվեն։
Նախագահական նստավայրից համաներման շուրջ քննարկումներ կազմակերպելու վերաբերյալ մեկնաբանություններ ստանալու թերթի բոլոր փորձերն ապարդյուն են անցել. հեռախոսազանգերին չեն պատասխանել։

«Жоховурд»: Разработку проекта об амнистии предусматривается завершить до начала осенней сессии парламента
11:30 31/08/2016
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в резиденции президента Армении состоялись обсуждения вокруг проекта правового акта об амнистии в связи с 25-летием независимости Армении. В обсуждении участвовали представители судебно-правовой системы.
Проект практически готов и в ходе обсуждения были внесены окончательные корректировки.
По сведениям издания, разработку проекта об амнистии предусматривается завершить до начала осенней сессии парламента Армении – 12 сентября.
«С этой точки зрения примечательна ситуация, которая царит в уголовно-исполнительных учреждениях. После распространения сведений о возможной амнистии осужденные всячески стремятся не допускать нарушений, чтобы не лишиться предусмотренного амнистией смягчения наказания», - пишет газета.
Издания отмечает, что попытки получить комментарии в резиденции президента относительно обсуждений вокруг амнистии не увенчались успехом, поскольку на звонки никто не отвечал.