«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության և Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամի 2016թ. Երախտագիտության կրթաթոշակներ՝ 10 ուսանողների
15:29 31/08/2016
Երախտագիտության կրթաթոշակ ստացած 10 ուսանողներ՝ Սիրիայից, Պաղեստինից, Իսրայելից, Հորդանանից, Պաղեստինյան տարածքներից և Լիբանանից, սեպտեմբերին իրենց ուսումը կսկսեն United World Colleges (Աշխարհի միացյալ քոլեջներ,UWC) ցանցի դպրոցներում աշխարհով մեկ։ Այս ուսանողներն ընտրվել են ցուցաբերած ուսումնական բարձր առաջադիմության հիման վրա։ Նրանք կամ փախստականներ են, կամ տեղահանված, ապրում են ծայրահեղ աղքատության պայմաններում կամ առանց ծնողի (խնամակալի)։ Ուսանողներից յոթը կսովորեն Հայաստանի UWC Dilijan միջազգային քոլեջում, որն ուսանողներ ունի աշխարհի ավելի քան 60 երկրներից։ Այս մասին հայտնում են «IDeA» հիմնադրամի հանրային  կապերի բաժնից:
Երախտագիտության կրթաթոշակները, որի ընդհանուր ֆոնդը 7 միլիոն դոլար է, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության և Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամի համատեղ ձեռնարկումն է։ Ծրագրի տևողության ընթացքում Մերձավոր Արևելքի երկրներում հակամարտություններից, տեղահանություններից և աղքատությունից տուժած 100 երեխայի բացառիկ հնարավորություն կտրվի կրթությունը շարունակելու UWC միջազգային ցանցի քոլեջներում։ Ծրագիրը հիմնադրվել է իբրև երախտագիտության դրսևորում՝ ուղղված Մերձավոր Արևելքի ժողովուրդներին, որոնք հարյուր տարի առաջ՝ Հայոց ցեղասպանության տարիներին, օթևան և սնունդ տվեցին հայ գաղթականներին։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտարարել են նաև Ամալ Քլունիի անվան կրթաթոշակի շարունակության մասին։ Արդեն երկրորդ տարին է այս կրթաթոշակը հնարավորություն է տալիս լիբանանցի մի ուսանողուհու անվճար սովորել  UWC Dilijan քոլեջի երկամյա Միջազգային Բակալավրիատում։ Կրթաթոշակը տրվում  է այն ուսանողուհուն, որը լավ է սովորում է և հետաքրքրված է մարդու իրավունքներով ու միջազգային հիմնահարցերով։ Կրթաթոշակը հիմնվել է մարդու իրավունքների միջազգային պաշտպան Ամալ Քլունիի պատվին՝ նպատակ ունենալով ամրապնդելու միջմշակութային կրթությունն ու փոխըմբռնումը։
«Մենք հպարտ ենք, որ կարող ենք ուսում և միջազգային փորձառության հնարավորություն ընձեռնել Մերձավոր Արևելքի արժանի աշակերտներին, քանի որ Մերձավոր Արևելքը ժամանակին դարձել է նաև մեծ թվով հայերի տունը: Աշխարհի տարբեր կողմերից երիտասարդներին համախմբելով՝ մենք փորձում ենք նրանց մոտ վաղ տարիքից միջազգային երկխոսության ու փոխըմբռնման մշակույթ ստեղծել, երբ նոր-նոր են ձևավորվում փոխհարաբերությունները և մարդու արժեքային համակարգը։ Հուսով ենք, այսպիսով մենք նրանց դրդում ենք փոխըմբռնման, միմյանց հասկանալու՝ նույնիսկ դժվարին պահերին», -ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
Ամալ Քլունիի կրթաթոշակառուն ընտրվել է ավելի քան 43 հոգանոց վերջնացուցակից՝ հատկապես գնահատվել է նրա բացառիկ առաջադիմությունը, լավատեսությունն ու սոցիալական պատասխանատվությունը, որը նա պլանավորում է լավագույնս դրսևորել իրավաբանական ուսման տարիներին:
«Հպարտ ենք, որ կարող ենք աջակցել գալիք սերնդի կին առաջնորդների կայացմանը,- հավելել է Ռուբեն Վարդանյանը,- մենք անչափ ուրախ ենք այն հնարավորությունների համար, որ այս կրթաթոշակը տալիս է Լիբանանի և տարածաշրջանի մյուս երկրների ուսանողուհիների առջև»։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն իրականացնում և մասնակցում է մարդասիրական և սոցիալական նախագծերի աշխարհի հայերի անունից։ Նախաձեռնության կարևոր նախագծերից է «Ավրորա» մրցանակը՝ 1 միլիոն դոլարի համաշխարհային մարդասիրական մրցանակ, որը ճանաչման է  արժանացնում նրանց, ովքեր վտանգի են ենթարկում իրենց՝ ուրիշների կյանքը փրկելու համար։ 2016 թվականի ապրիլի 24-ին տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին անդրանիկ մրցանակը հանձնեց Մարգարիտ Բարանկիցեին։
2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի թեկնածուների առաջադրումներ կարելի է անել մինչև 2016թ. սեպտեմբերի 9-ը։ Յուրաքանչյուր մարդ կարող է  առաջադրել այն մարդասերներին, որոնք աշխարհի տարբեր կողմերում ջանք չեն խնայում մարդկային կյանք փրկելու և մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։ Առաջադրելու համար խնդրում ենք անցնել այս հղումով:

Aurora Humanitarian Initiative and Near East Foundation announce 10 students as recipients of 2016 Gratitude Scholarships
16:09 31/08/2016
Ten recipients of the Gratitude Scholarship program from Syria, Palestine, Israel, Jordan, the Palestinian Territories and Lebanon will begin their studies at United World College (UWC) schools around the world in September, IDeA Foundation press service informs.
These students have been chosen based on their high academic performance. Each is either a refugee or displaced, living in extreme poverty, or living with the loss of a parent or a guardian. Seven of the students will attend UWC Dilijan in Armenia, an international co-educational boarding school which hosts students from more than 60 countries.
The Gratitude Scholarship program, valued over $7 million, is a joint undertaking of the Aurora Humanitarian Initiative and the Near East Foundation. Over the duration of the program, 100 promising students from countries affected by conflict, displacement and poverty in the Middle East will benefit from the opportunity to study at one of the United World College international schools and colleges. The program was established to thank the people of the Middle East who offered shelter and food to those displaced by the Armenian Genocide a century ago.
The Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative have also announced the continuation of the Amal Clooney Scholarship. Now in its second year, the scholarship offers one female student from Lebanon free enrolment in a two-year international baccalaureate program at UWC Dilijan. The student is selected based on her exemplary academic performance and interest in the promotion of human rights and international issues. The scholarship was established to strengthen cross-cultural education and understanding, in honor of the scholarship’s namesake, esteemed international human rights lawyer Amal Clooney.
“We are proud to offer education and international experience to deserving students from the Middle East, home to so many Armenians during the last century,” said Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative. “By bringing together young people from across the world, we seek to promote international dialogue and understanding at an early age, when relationships are formed and values are instilled. Our hope is that this reinforces a sense of compassion, understanding and the willingness to help each other, even in the face of adversity.”
This year's Amal Clooney Scholar was selected from more than 43 short-listed applicants for her stellar academic performance, positive energy and passionate sense of social responsibility, which she plans to put to good use by studying law at university.
“We are proud to be able to help empower our next generation of female leaders and humanitarians through this program,” Vardanyan added. “And we’re excited by the possibilities this scholarship holds for the young women of Lebanon and the region.”
The Aurora Humanitarian Initiative aims to advance collaborative social and philanthropic projects on behalf of the global Armenian community. Its flagship project is the Aurora Prize for Awakening Humanity, a $1 million global humanitarian prize which honors those who put themselves at risk to enable others to survive. George Clooney, Co-Chair of the Aurora Prize Selection Committee, presented the inaugural Aurora Prize to Ms. Marguerite Barankitse during a ceremony in Armenia on April 24, 2016.
Nominations for next year’s Aurora Prize are open until September 9, 2016. Members of the public are encouraged to nominate inspiring humanitarians who are saving lives and advancing humanitarian causes in all parts of the world. To nominate an eligible candidate, please visit here