«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության և Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամի 2016թ. Երախտագիտության կրթաթոշակներ՝ 10 ուսանողների
15:29 31/08/2016
Երախտագիտության կրթաթոշակ ստացած 10 ուսանողներ՝ Սիրիայից, Պաղեստինից, Իսրայելից, Հորդանանից, Պաղեստինյան տարածքներից և Լիբանանից, սեպտեմբերին իրենց ուսումը կսկսեն United World Colleges (Աշխարհի միացյալ քոլեջներ,UWC) ցանցի դպրոցներում աշխարհով մեկ։ Այս ուսանողներն ընտրվել են ցուցաբերած ուսումնական բարձր առաջադիմության հիման վրա։ Նրանք կամ փախստականներ են, կամ տեղահանված, ապրում են ծայրահեղ աղքատության պայմաններում կամ առանց ծնողի (խնամակալի)։ Ուսանողներից յոթը կսովորեն Հայաստանի UWC Dilijan միջազգային քոլեջում, որն ուսանողներ ունի աշխարհի ավելի քան 60 երկրներից։ Այս մասին հայտնում են «IDeA» հիմնադրամի հանրային  կապերի բաժնից:
Երախտագիտության կրթաթոշակները, որի ընդհանուր ֆոնդը 7 միլիոն դոլար է, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության և Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամի համատեղ ձեռնարկումն է։ Ծրագրի տևողության ընթացքում Մերձավոր Արևելքի երկրներում հակամարտություններից, տեղահանություններից և աղքատությունից տուժած 100 երեխայի բացառիկ հնարավորություն կտրվի կրթությունը շարունակելու UWC միջազգային ցանցի քոլեջներում։ Ծրագիրը հիմնադրվել է իբրև երախտագիտության դրսևորում՝ ուղղված Մերձավոր Արևելքի ժողովուրդներին, որոնք հարյուր տարի առաջ՝ Հայոց ցեղասպանության տարիներին, օթևան և սնունդ տվեցին հայ գաղթականներին։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտարարել են նաև Ամալ Քլունիի անվան կրթաթոշակի շարունակության մասին։ Արդեն երկրորդ տարին է այս կրթաթոշակը հնարավորություն է տալիս լիբանանցի մի ուսանողուհու անվճար սովորել  UWC Dilijan քոլեջի երկամյա Միջազգային Բակալավրիատում։ Կրթաթոշակը տրվում  է այն ուսանողուհուն, որը լավ է սովորում է և հետաքրքրված է մարդու իրավունքներով ու միջազգային հիմնահարցերով։ Կրթաթոշակը հիմնվել է մարդու իրավունքների միջազգային պաշտպան Ամալ Քլունիի պատվին՝ նպատակ ունենալով ամրապնդելու միջմշակութային կրթությունն ու փոխըմբռնումը։
«Մենք հպարտ ենք, որ կարող ենք ուսում և միջազգային փորձառության հնարավորություն ընձեռնել Մերձավոր Արևելքի արժանի աշակերտներին, քանի որ Մերձավոր Արևելքը ժամանակին դարձել է նաև մեծ թվով հայերի տունը: Աշխարհի տարբեր կողմերից երիտասարդներին համախմբելով՝ մենք փորձում ենք նրանց մոտ վաղ տարիքից միջազգային երկխոսության ու փոխըմբռնման մշակույթ ստեղծել, երբ նոր-նոր են ձևավորվում փոխհարաբերությունները և մարդու արժեքային համակարգը։ Հուսով ենք, այսպիսով մենք նրանց դրդում ենք փոխըմբռնման, միմյանց հասկանալու՝ նույնիսկ դժվարին պահերին», -ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
Ամալ Քլունիի կրթաթոշակառուն ընտրվել է ավելի քան 43 հոգանոց վերջնացուցակից՝ հատկապես գնահատվել է նրա բացառիկ առաջադիմությունը, լավատեսությունն ու սոցիալական պատասխանատվությունը, որը նա պլանավորում է լավագույնս դրսևորել իրավաբանական ուսման տարիներին:
«Հպարտ ենք, որ կարող ենք աջակցել գալիք սերնդի կին առաջնորդների կայացմանը,- հավելել է Ռուբեն Վարդանյանը,- մենք անչափ ուրախ ենք այն հնարավորությունների համար, որ այս կրթաթոշակը տալիս է Լիբանանի և տարածաշրջանի մյուս երկրների ուսանողուհիների առջև»։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն իրականացնում և մասնակցում է մարդասիրական և սոցիալական նախագծերի աշխարհի հայերի անունից։ Նախաձեռնության կարևոր նախագծերից է «Ավրորա» մրցանակը՝ 1 միլիոն դոլարի համաշխարհային մարդասիրական մրցանակ, որը ճանաչման է  արժանացնում նրանց, ովքեր վտանգի են ենթարկում իրենց՝ ուրիշների կյանքը փրկելու համար։ 2016 թվականի ապրիլի 24-ին տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին անդրանիկ մրցանակը հանձնեց Մարգարիտ Բարանկիցեին։
2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի թեկնածուների առաջադրումներ կարելի է անել մինչև 2016թ. սեպտեմբերի 9-ը։ Յուրաքանչյուր մարդ կարող է  առաջադրել այն մարդասերներին, որոնք աշխարհի տարբեր կողմերում ջանք չեն խնայում մարդկային կյանք փրկելու և մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։ Առաջադրելու համար խնդրում ենք անցնել այս հղումով:

Aurora Humanitarian Initiative и фонд Near East Foundation объявили имена 10 стипендиатов проектов благодарности
В сентябре 10 участников стипендиальной программы благодарности родом из Сирии, Палестины, Израиля, Иордании и Ливана, а также с Палестинских территорий, начнут свое обучение в школах международной сети United World College (UWC). Об этом сообщает пресс-служба фонда «IDeA».
«Эти студенты были выбраны благодаря своей высокой успеваемости. Каждому из них довелось столкнуться с трудностями: некоторые стали беженцами, другие живут в крайней нищете, кто-то потерял родителя или опекуна. Семеро студентов отправятся получать образование в международную школу-интернат UWC Dilijan в Армении, где живут и учатся представители более чем 70 стран.
Стипендиальная программа благодарности, бюджет которой превышает 7 миллионов долларов, – совместное начинание международного проекта Aurora Humanitarian Initiative и фонда Near East Foundation. Цель программы – дать образование 100 талантливым студентам из стран Ближнего Востока, где многие люди лишаются дома из-за вооруженных конфликтов или нищеты. Стипендиаты смогут получить образование в одной из международных школ, входящих в сеть United World College. Стипендиальная программа была создана в благодарность народам Ближнего Востока, которые столетие назад предложили кров и пропитание потерявшим свои дома и близких в результате Геноцида армян», – говорится в сообщении.
Соучредители проекта Aurora Humanitarian Initiative также объявили о продлении программы «Стипендия Амаль Клуни». Эта стипендия дает возможность одной студентке ливанского происхождения получить бесплатное образование по двухгодичной программе Международного бакалавриата школы UWC Dilijan. Критериями отбора на получение гранта являются высокая академическая успеваемость и желание в будущем строить свою карьеру в области международных отношений и защиты прав человека. Стипендия учреждена с целью укрепления кросс-культурного образования и улучшения международного взаимопонимания и названа в честь известной правозащитницы Амаль Клуни.
«Мы горды возможностью дать образование мирового уровня достойным студентам с Ближнего Востока, который в прошлом столетии стал новым домом для многих армян, – заявил соучредитель международного проекта Aurora Humanitarian Initiative Рубен Варданян. – Собирая под крышей школы молодых людей со всего мира, мы стремимся научить их умению договариваться друг с другом и международному взаимопониманию с раннего возраста, когда только формируются отношения с окружающими и прививаются жизненные ценности. Мы надеемся, что это разовьет в них способность к состраданию и пониманию, а также готовность помогать друг другу в трудной ситуации».
Стипендиат программы «Стипендия Амаль Клуни» этого года была выбрана из 43 прошедших предварительный отбор кандидаток благодаря своей безупречной успеваемости, энтузиазму и бескомпромиссному чувству социальной ответственности, которое она планирует использовать по назначению, изучая в университете право.
«Мы гордимся тем, что эта программа позволяет нам помочь девушкам, которые станут лидерами и выдающимися гуманитарными деятелями следующего поколения, в полной мере реализовать свой потенциал, – добавил Варданян. – Мы полны энтузиазма по поводу возможностей, которые эта стипендия дает юным уроженкам Ливана и всего региона».
Международный проект Aurora Humanitarian Initiative стремится поддерживать совместные социальные и филантропические проекты от имени глобального армянского сообщества. Его флагманская инициатива – премия Aurora Prize for Awakening Humanity, международная гуманитарная награда в 1 миллион долларов, чествующая тех, кто рискует своей собственной жизнью ради спасения других. Первая премия Aurora Prize была вручена г-же Маргерит Баранкитс сопредседателем Отборочной комиссии Aurora Prize Джорджем Клуни на торжественной церемонии, прошедшей в Армении 24 апреля 2016 года.