Ֆրանսիայի Մակոն քաղաքում մեկնարկել է ըմբշամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը:
Մրցումային առաջին օրը մրցագորգ էին դուրս եկել հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Սերգեյ Սիմոնյանը (50 կգ), Գևորգ Խումարյանը (60 կգ) և Արման Բաղդասարյանը (74 կգ):
Ինչպես տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ի պաշտոնական կայքը, 50 կգ քաշային Սիմոնյանը մեկնարկային գոտեմարտում ոչ մի հնարավորություն չի տվել ադրբեջանցի Զիյադ Զեյնալովին (8:0): Քառորդ եզրափակչում հայ ըմբիշը հաղթել է իտալացի մարզիկին և դուրս եկել կիսաեզրափակիչ, որտեղ 4:8 հաշվով զիջել է ռուս Վլադիսլավ Մելնիկովին: Սիմոնյանը բրոնզե մեդալի համար պայքարում 2:1 հաշվով հաղթել է ղրղզ Ադիլեթ Թալայբեկովին:
60 կգ քաշային Գևորգ Խումարյանը մեկնարկային գոտեմարտում հաղթել է Ուզբեկստանի ներկայացուցչին, սակայն ուկրաինացի մարզիկի արգելքը հաղթահարել չի կարողացել և դուրս է մնացել հետագա պայքարից:
74 կգ քաշային Արման Բաղդասարյանն առաջին գոտեմարտում 2:5 հաշվով պարտվել է ռումինացի Գեորգի Մարիեային, ով հասել է եզրափակիչ, ինչը հայ մարզիկին հնարավորություն է տվել սփոփիչ գոտեմարտ անցկացնել թուրք մարզիկի հետ: Ցավոք, Բաղդասարյանը պարտվել է նաև այդ գոտեմարտում:

Армянский борец Сергей Симонян – бронзовый призер молодежного чемпионата мира
Во французском городе Макон стартовал молодежный чемпионат мира по борьбе. Как сообщает пресс-служба НОК Армении, в первый соревновательный день на ковер вышли армянские борцы греко-римского стиля – Сергей Симонян (50 кг), Геворк Хумарян (60 кг) и Арман Багдасарян (74 кг).
Симонян, выступающий в весовой категории 50 кг, в стартовом поединке не оставил ни единого шанса азербайджанцу Зияду Зейналову (8:0). В четвертьфинале армянский борец одержал победу над итальянским спортсменом и вышел в полуфинал, где уступил россиянину Владиславу Мельникову со счетом 4:8. В борьбе за бронзовую медаль Симонян добился преимущества над киргизом Адилетом Таалайбековым со счетом 2:1.
Геворк Хумарян (60 кг) в стартовом поединке одержал победу над представителем Узбекистана, однако не смог одолеть украинского спортсмена и выбыл из дальнейшей борьбы.
Арман Багдасарян (74 кг) в первом поединке со счетом 2:5 уступил румынскому борцу, который дошел до финала, что позволило армянскому спортсмену провести поединок с борцом из Турции. К сожалению, Багдасарян вновь потерпел поражение.
Сегодня, 31 августа, на ковер выйдут борцы, выступающие в весовых категориях 55 кг, 66 кг, 84 кг и 120 кг.