Արցախն այս տարի ավելի քիչ առաջին դասարանցի կունենա, քան նախորդ տարի: ԼՂՀ Կրթության և գիտության փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ այս տարի առաջին դասարան կայցելի 2636 աշակերտ:
«Նախորդ տարի 2824 են եղել առաջին դասարանցիները, ինչը վերջին մի քանի տարիների համար աննախադեպ էր: Նրանք 2008 թվականի «Արցախյան մեծ հարսանիք» բարեգործական ծրագրի բումի սերունդն են»,-ասաց նա:
ԼՂՀ ԿԳՆ նախարարի կարծիքով առաջին դասարանցիների թվի նվազումը կապված է տարիների ընթացքում ծնելիության պակասի հետ:
«Նոր ուսումնական տարին մեզ մոտ դիմավորում են նախորդ տարիների պես. ծնողները՝ մտահոգված իրենց գնումներով, բարձր դասարանի աշակերտները՝ փոքր-ինչ տրտնջալով, իսկ ամենաոգևորվածը ցածր դասարանի երեխանններն են»,-ավելացրեց Միքայել Համբարձումյանը:

В Нагорно-Карабахской Республике в этом году в первый класс пошли 2636 детей. Об этом сообщил Panorama.am заместитель министра образования и науки НКР Микаел Амбарцумян.
По его словам, в этом году, по сравнению с минувшим годом, число первоклассников в НКР уменьшилось.
«В минувшем году в первый класс в республике пошли 2824 ребенка, и этот показатель был беспрецедентным. Эти дети появились на свет в период демографического бума в результате программы „Большая арцахская свадьба”. Тогда в Карабахе образовалось около 700 семей», – отметил он.
Микаел Амбарцумян рассказал также, что новый учебный год в НКР встречают как в минувшие годы: родители заняты покупками, ученики старших классов испытывают легкую грусть в связи с пролетевшими летними каникулами, а больше всего началом нового учебного года воодушевлены ученики младших классов.