Մենք պարտավոր ենք նաև արագացնել կրթության զարգացման տեմպերը. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ: Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից ներկայացնում են ուղերձն ամբողջությամբ.
«Սիրելի՛ դպրոցականներ և ուսանողներ, ուսուցիչներ ու ծնողներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ սեպտեմբերի 1-ի՝ Գիտելիքի օրվա առթիվ:
Եթե նախկինում կարևոր էր կրթություն քարոզելը, ապա 21-րդ դարում այլևս դրանում ոչ ոք չի կասկածում: Գիտելիքը դարձել է աշխարհի ամենահզոր զենքն ու գործիքը յուրաքանչյուր անհատի և հասարակության համար: Հայաստանում դրա գիտակցումը կա: Մենք տեսնում ենք, թե ինչպիսի պատրաստակամությամբ և նվիրումով են ծնողները երեխաների համար լավ կրթության ուղիներ փնտրում:
Մենք հետևողականորեն կատարելագործում ենք մեր կրթական համակարգը: Մենք նաև գիտենք, որ թե՛ դպրոցներում, թե՛ բուհերում ունենք խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն: Այդ խնդիրները վերաբերում են հատկապես կրթության մակարդակին, որից մենք գոհ չենք: Մենք գոհ չենք ոչ միայն այն պատճառով, որ կատարելությունը սահման չունի, այլև այն պատճառով, որ ժամանակակից աշխարհում զարգացման տեմպերը կտրուկ մեծացել են: Մենք պարտավոր ենք շարժվել աշխարհին համաքայլ: Մենք պարտավոր ենք նաև արագացնել կրթության զարգացման տեմպերը:
Մեր խնդիրն է նաև լավ կրթությունը դարձնել մատչելի բոլորի համար: Ոչ մի երիտասարդ չպետք է կորցնի որակյալ կրթություն ստանալու հնարավորությունը ոչ վճարունակ լինելու պատճառով:
Դատելով միջազգային մրցույթներում մեր դպրոցականների արդյունքներից՝ մեր դպրոցի ցուցանիշները վատ չեն: Մեր դպրոցը մրցունակ է, բայց չպետք է բավարարվել եղածով, ուստի անհրաժեշտ է տարեցտարի բարձրացնել մեր պահանջների նշաձողը: Հակառակ դեպքում մենք շատ հետ կմնանք զարգացող աշխարհից:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ: Մաղթում եմ հաջողություններով լի ուսումնական տարի»:

Президент Армении: Мы последовательно совершенствуем нашу образовательную систему
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 1 сентября, направил послание по случаю Дня знаний и письменности. Текст послания приводит пресс-служба главы армянского государства:
«Дорогие школьники и студенты, учителя и родители,
Сердечно поздравляю вас с 1 сентября – Днем знаний!
Если раньше было важно пропагандировать образование, то в XXI веке в этом больше никто не сомневается. Знание стало в мире самым сильным оружием и инструментом для каждой личности и для общества. В Армении это понимают. Мы видим, с какой готовностью и преданностью родители ищут детям пути хорошего образования.
Мы последовательно совершенствуем нашу образовательную систему. Мы также знаем, что и в школах, и в вузах у нас есть проблемы, которые нуждаются в решении. Эти проблемы касаются, в особенности, уровня образования, которым мы недовольны. Мы недовольны не только по той причине, что совершенство не имеет границ, а потому, что в современном мире темпы развития резко увеличились. Мы обязаны двигаться в ногу с миром. Мы обязаны также ускорить темпы развития образования.
Наша задача также сделать хорошее образование доступным для всех. Ни один молодой человек не должен упустить возможность получить качественное образование по причине своей неплатежеспособности.
Судя по результатам наших школьников на международных конкурсах, показатели нашей школы неплохие. Наша школа конкурентоспособна, но нельзя удовлетворяться существующим, следовательно, необходимо год от года повышать планку наших требований. В противном случае мы очень отстанем от развивающегося мира.