Չինաստանում կկայանա հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների համերգ
Չինաստանում Հայաստանի կոմպոզիտորների միության «Համագրծակցություն» նախագծի շրջանակներում հոկտեմբերի 8-13-ը կկայանա պատասխան համերգ, որի ընթացքում կհնչեն հայ կոմպոզիտորների կամերային ստեղծագործություններ։ Այս մասին Panoramama.am-ին հայտնեցին Կոմպոզիտորների միությունից:
Կոմպոզիտորները կարող են մինչև սեպտեմբերի 12-ը ներառյալ ներկայացնել կամերային ստեղծագործության նոտաներ (մինչև 4 գործիք, առավելագույն տևողությունը` 10 րոպե) թվայնացված տարբերակով։
Հիշեցնենք, որ նույն ծրագրի շրջանակում Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում հուլիսի 9-ին կայացել է հայ-չինական ժամանակակից երաժշտության համերգ, որին մասնակցելու համար  Հայաստան էին այցելել ՉԺՀ-ի երաժշտական ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար, փոխնախագահ Հան Քսինյանը և նրա երկու կոլեգաները:
Ավեի վաղ Panorama/am-ի հետ զրույցում այաստանի Կոմպոզիտորների միության աշխատակազմի ղեկավար, կոմպոզիտոր Սվետլանա Ալեքսանյանն ասել էր, որ «Համագրծակցություն» նախագծի նպատակն է  համագործակցության  միջոցով ընդլայնել մեր մշակութային կապերը տարբեր երկրների ստեղծագործական միությունների հետ, որը կնպաստի ոչ միայն հայ երաժշտության պրոպագանդմանը, այլ նաև հայ հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա առնչվելու այլ երկրների մշակույթի  հետ:

China to host concert of Armenian composers
Within the framework of “Collaboration” Armenian-Chinese project, a concert of Armenian composers’ chamber works will be held on August 8-13, Composers Union of Armenian informed Panorama.am.
Deadline for submitting digitalized sheet music for their chamber pieces (for up to 4 instruments with maximum duration of 10 minutes) is set on September 12.
To remind, within the same project, a concert of Armenian-Chinese contemporary music was held at Komitas Museum Institute on July 9.
Earlier, composer Svetlana Aleksanyan told Panorama.am that the project “Collaboration” aims at expanding cultural ties with creative unions of various countries through cooperation, which will not only contribute to the promotion of Armenian music, but also enable the audience to get to know the culture of other countries.