«Ադամ Սահակյան, ներկա». Խաչիկ Դաշտենցի անվան դպրոցում ուսումնական տարին մեկնարկեց մեկ րոպե լռությամբ
15:00 01/09/2016
Երևանի Խաչիկ Դաշտենցի անվան թիվ 114 ավագ դպրոցում ուսումնական տարին մեկնարկեց մեկ րոպե լռությամբ՝  հարգելով ապրիլյան պատերազմի հերոս Ադամ Սահակյանի հիշատակը: Դպրոցում հերոսի անվան դասասենյակ բացվեց, ներկա էին կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, Ադամ Սահակյանի ծնողները, ուսուցչական կազմը, աշակերտները:
««Ադամ Սահակյան, ներկա»: Այս խորագիրն ենք ընտրել՝  ցանկանալով, որ  Ադամ Սահակյանը միշտ ներկա լինի և իր դպրոցում, և իր տանը, և իր երկրում, և իր հողի վրա: Սա ձեզ պատգամ, սիրելի աշակերտներ, միշտ բարձր պետք է պահեք Ադամի պատիվը»,- ասաց դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Կոստանյանը:
Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի խոսքով, հերոսն առանձնաշնորհյալ բան չէ, հերոսը մեր կողքին ապրող երիտասարդն է, ով ինչ-որ մի պահի կատարում է իր պարտականությունները:
Ադամ Սահակյանի մայրը՝ Գոհար Անտոնյանը, հիշեց, երբ Ադամին ճանապարհում էին բանակ, հուզմունք կար, մի փոքր տագնապ, բայց նաև` հպարտություն:
«Մեծ հպարտություն եմ զգում:  Ոչ բոլորին է բախտ վիճակվում այդքան երիտասարդ տարիքում կատարել իր միսիան։ Երբևէ չեմ դատապարտում նրան՝ անձնազոհության համար: Ես Ադամին ընդունում եմ այնպես, ինչպես կար, հպարտանում եմ: Ամեն մարդու չի վիճակված լինել այդքան երիտասարդ և նման բնավորություն ունենալ։ Տղաս մեր առասպելական հերոսներին շատ էր սիրում»,- ասաց Ադամի մայրը:
Հերոսի անունը կրող դասասենյակում կախված էին նրա լուսանկարները, «Ադամ Սահակյան, ներկա» գրությամբ ցուցանակ:
20-ամյա Ադամ Սահակյանը զոհվել է այս տարվա ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում:  Ապրիլի 13-ին տեղի է ունեցել Ադամ Սահակյանի հուղարկավորությունը Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում:
2016 թվականի ապրիլի 10-ին Ադամ Սահակյանը ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից պարգևատրվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության «Մարտական ծառայություն» պետական մեդալով։ 2016 թվականի մայիսի 28-ին Ադամը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության «Արիության» պետական մեդալով

«Адам Саакян: Здесь!» Памятное мероприятие в школе героически погибшего в апреле армянского военнослужащего
20:40 01/09/2016
В ереванской школе №114 им. Хачика Даштенца сегодня новый учебный год начался с минуты молчания в память о героически погибшем в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. Адама Саакяна.
В школе №114 им. Хачика Даштенца, где учился погибший военнослужащий Адам Саакян, сегодня открылся класс его имени.
На открытии класса присутствовали министр образования и науки Армении Левон Мкртчян,  родители Адама Саакяна, педагоги и ученики школы.
«“Адам Саакян: здесь!” – такое название мы выбрали, тем самым желая, чтобы Адам всегда был в своей школе, в своем доме, в своей стране, на своей земле», – сказала директор школы Рузанна Костанян.
Глава Минобрнауки РА Л. Мкртчян отметил: «Герой – это живущий рядом с нами юноша, который в определенный момент выполнял свой долг».
Мать погибшего военнослужащего Гоар Саакян отметила, что во время проводов Адама в армию она чувствовала волнение, тревогу, но при этом была очень горда.
«Я чувствую большую гордость. Не всем выпадает удача в столь юном возрасте выполнить свою миссию. Никогда не осуждаю его за самопожертвование. Я принимаю его таким, каким он был, и горжусь им. Не всем дано иметь такой характер. Мой сын очень любил наших легендарных героев», – сказала мать Адама Саакяна.
В открывшемся классе имени погибшего военнослужащего висят его фотографии, а также запись «Адам Саакян: Здесь!».
Армянский военнослужащий Адам Саакян погиб в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. В воинском пантеоне «Ераблур» 13 апреля состоялись похороны погибшего военнослужащего.
Адам Саакян 10 апреля 2016г. был награжден президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном государственной медалью НКР «За боевые заслуги». 28 мая 2016г. погибший военнослужащий Адам Саакян был награжден президентом Армении Сержем Саргсяном государственной медалью РА «За отвагу».