Հայաստանի կինոակադեմիայի անդամները վաղը կընտրեն «Օսկար»-ի ներկայացնելու ֆիլմը
«Օսկար» ամենամյա 89-րդ մրցանակաբաշխությանը ներկայացնելու համար Հայաստանի ազգային կինոակադեմիան երեք հայտ է ստացել: Panorama.am-ին կինոակադեմիայի գլխավոր քարտուղար, կինոքննադատ Րաֆֆի Մովսիսյանը  տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերի 3-ին կինոակադեմիայի անդամները փակ քվեարկությամբ ընտրելու են մեկ ֆիլմ, որն արդեն ներկայացվելու է «Օսկար» մրցանակաբաշխությանը:
Պատասխանելով հարցին, թե որպես կինոքննադատ ինչպե՞ս կգնահատեք ներկայացված ֆիլմերը,  նա ասաց, որ դրանք հայկական կինոարտադրության այսօրվա պատկերն են ցույց տալիս, իսկ գեղարվեստական իմաստով գնահատական կտա միայն ընտրությունից հետո:
Հիշեցնենք, որ  կինոակադեմիայի անդամներն ընտրություն են կատարելու Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը», Դավիթ Սաֆարյանի «28:94 տեղական ժամանակով», Սարիկ Անդրեասյանի «Երկրաշարժ» ֆիլմերի միջև:

Завтра будет выбран фильм, который представит Армению на премии «Оскар»
Национальная киноакадемия получила три заявки на участие от Армении в 89-й Американской кинопремии «Оскар». Как  сообщил Panorama.am секретарь киноакадемии, кинокритик Раффи Мовсисян, 3 сентября члены киноакадемии закрытым голосованием выберут фильм для представления на премию.
В ответ на вопрос, как он оценивает представленные фильмы, Раффи Мовсисян отметил, что данные киноленты отражают картину современного армянского кинопроизводства, а в художественном плане оценка будет озвучена после того, как будет сделан выбор.
Членам киноакадемии предстоит сделать выбор между 3 картинами, представлены «Последний житель» Дживана Аветисяна, «Местное время 28:94» режиссера Давида Сафаряна и «Землетрясение» режиссера Сарика Андреасяна.
Отметим, 89-я церемония вручения наград премии «Оскар» за заслуги в области кинематографа за 2016 год состоится 26 февраля 2017 года.