3 տարվա ընթացքում ՄԻԵԴ 20 վճռի կատարման համար պետբյուջեից ծախսվել է շուրջ 335 հազար եվրո
Կառավարության այսօրվա նիստում կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը հայտարարեց, որ վարչապետի հանձնարարությունը կատարվել է և պատրաստ են ներկայացնել տվյալներ, թե Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի դեմ կայացված վճիռներով որքան գումար է պետբյուջեից ծախսել Հայաստանը:
Ըստ Հարությունյանի ներկայացրած տվյալների, 2014 թվականին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի դեմ կայացվել է 4 վճիռ, որոնց համար սահմանվել է ընդհանուր առմամբ 166 հազար եվրո արդարացի հատուցման գումար, 2015-ին՝ 8 վճիռ, որի համար 86 հազար եվրո գումար է հատուցվել, և 2016-ին դարձյալ 8 վճիռ՝ մոտ 83 հազար եվրո ընդհանուր գումարով:
«Իսկ արդարադատության նախարորությունից պատճառների մասին խոսո՞ւմ է, թե չկա նման բան: Մենք հիմա հետևանքներն ենք քննարկում», -Հարությունյանից հետաքրքրվեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Հարությունյանը արձագանքեց. «Պատճառները, կարծում եմ, պարզ են, պարոն վարչապետ, մեր դատական համակարգում առկա սխալներն են: Բոլոր երկրներում էլ լինում են սխալներ դատական համակարգերում: Բայց երկրի դատական համակարգերում երբ սպառվում են սխալը շտկելու հնարավորությունները, մարդիկ դիմում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան»:

On September 2, during the Government session, Minister - Chief of RA Government Staff, Davit Harutyunyan said that the instructions of the Prime Minister have been fulfilled and they were ready to introduce data on the amount of money Armenia has allocated from the state budget for fulfilling the decisions of the European Court of Human Rights (ECHR).
According to data presented by Mr. Harutyunyan, in 2014, Armenia spent a total of EUR 166 thousand on 4 ECHR decisions, in 2015 – EUR 86 thousand on 8 decisions and in 2016 – EUR 83 thousand, again, on 8 decisions.
“What about the Ministry of Justice, do they speak about the reasons? We’re now discussing the results,” Prime Minister, Hovik Abrahamyan asked Davit Harutyunyan.
“I think the reasons are clear, Mr. Prime Minister. Those are the mistakes in our judicial system. All countries make such mistakes. However, when the opportunities for correcting those mistakes are limited in the judicial system of a country, people apply to the ECHR,” Mr. Harutyunyan replied.