ՀՀԿ-ն գնաց ՕԵԿ-ի ճանապարհով. «Ժողովուրդ»
Եթե իշխող ՀՀԿ-ին հաջողվի Գյումրիում  «Բալասանյան» դաշինքով պահպանել իշխանությունը, ապա հավանականությունը մեծ է, որ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին ևս իշխող կուսակցությունը կմասնակցի որևէ կուսակցության հետ դաշինքով. գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
«Այսպիսով՝Գյումրիի ավագանու ընտրությունների օրինակով ՀՀԿ-ն խոստովանեց, որ իր անունը «հաղթանակի» հնարավորություն չի թողնում: Այլ կերպ ասած՝ ՀՀԿ-ն բռնել է ՕԵԿ-ի ճանապարհը, միայն այն տարբերությամբ, որ իշխող կուսակցությունում հակված չեն կուսակցությունն ընդհանրապես անվանափոխել, որպեսզի մարդիկ չճանաչեն: ՀՀԿ-ականները որոշել են իրենց անունը թաքցնել դաշինքի քողի տակ: Այդպիսով ՀՀԿ-ի՝ հատկապես երիտասարդ թևի քարոզիչները կկարողանան ասել, թե իբր իշխանությունները փոխվել են, իրենք առաջվա անկուշտ կոռումպացված թալանչիները չեն և այսպես շարունակ:
Այնպես որ, Գյումրիի ավագանու ընտրությունների արդյունքները որոշիչ են լինելու: Ու եթե իշխանություններին չհաջողվի Հայաստանի երկրորդ քաղաքում անհրաժեշտ արդյունքն ունենալ, ապա դաշինքի տեսքով  «դիմակի» իմաստը կկորչի: Բայց եթե ՀՀԿ-ականներն իրենց անունը թաքցնելուց և բեղ-մորուք կրելուց հետո Գյումրիի ՏԻՄ-ն իրենց ձեռքում պահեն, ապա խորհրդարանական ընտրություններում նրանք կմասնակցեն իրենց անունով, այլ կերպ ասած` կուրծքները բաց կգնան մարտի»,-գրել է թերթը:

Если правящей Республиканской партии Армении (РПА), создав блок «Баласанян», удастся сохранить власть в Гюмри, то правящая партия будет участвовать в парламентских выборах 2017 года также в союзе с какой-либо партией, пишет газета «Жоховурд».
«Таким образом, на примере выборов в Совет старейшин Гюмри РПА созналась, что ее название не оставляет шансов на победу. Иначе говоря, РПА пошла по пути партии "Оринац еркир", только с той разницей, что правящая партия не намерена менять название, чтобы люди ее не узнавали. Члены РПА решили скрыть свои имена под формальным блоком. Тем самым, агитаторы РПА, особенно представители молодежного крыла, смогут говорить, будто власть изменилась, они уже не прежние ненасытные, коррумпированные расхитители и т.д.
Таким образом, результаты выборов в Совет старейшин Гюмри будут определяющими. И если властям не удастся достичь необходимого результата во втором городе Армении, что "маска" в виде блока "Баласанян" потеряет смысл», - пишет газета.