Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը վերաբացումից հետո ավելի հարուստ ցուցադրությամբ կներկայանա
Այս ամսվա վերջին հիմնանորոգումից հետո վերաբացվելու է Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը, բայց ստույգ օր դեռևս նշանակված չէ: Panorama.am-ին տեղեկացրեց տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը:
Նա նշեց, որ այս պահին մնացել է միայն վերջին ցուցասրահի կահավորումն ու ցուցադրության կազմակերպումը:
«Մնացած ամեն ինչ արդեն արված է»,- հավելեց տնօրենը:
Ռուզան Սարյանի խոսքով, վերաբացվելուց հետո տուն-թանգարանում  կլինեն նաև նոր ցուցանմուշներ, որոնք նախկինում պահոցներում էին գտնվում:
«Գեղանկարչական գործերը գրեթե բոլորը ցուցադրվում են, միայն  գրաֆիկան է, որ բավական շատ է, չենք կարող ամեն ինչ ցուցադրել: Կցուցադրվեն մաս-մաս»,- ասաց թանգրանի տնօրենը:
Հիշեցնենք՝ 2013 թ. մայիսի 1-ից Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը չի գործում. մշակութային օջախը հիմնանորոգվում է:
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը ստեղծվել է Երևանում Հայաստանի կառավարության հատուկ որոշմամբ, բացվել է 1967թ. նոյեմբերի 26-ին՝ նկարչի կենդանության օրոք: Թանգարանի շենքը բաղկացած է երկհարկանի առանձնատնից, ուր նկարիչն ապրել և ստեղծագործել է 1932-1972թթ., և եռահարկ պատկերասրահից, որը կառուցվել է այդ տանը կից 1967 թվականին: Մ. Սարյանի տան հատակագծի հեղինակն է Երևան քաղաքի մեծանուն ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանը: Թանգարանային հատվածը կառուցվել է Մարկ Գրիգորյանի նախագծով:
Հիմնանորոգումից հետո թանգարանը չորս հարկ է ՝ նախկին երեք հարկի փոխարեն: Չորրորդ հարկի դահլիճն օգտագործվելու է և միջոցառումների, և ժամանակավոր ցուցադրությունների, և համերգների կազմակերպման համար:

Посетителям Дома-музея армянского художника Мартироса Сарьяна будут представлены новые экспонаты
В конце сентября после проведенного ремонта свои двери для посетителей откроет Дом-музей армянского художника Мартироса Сарьяна, однако дата открытия пока не назначена. Об этом сообщила в интервью Panorama.am директор Дома-музея М. Сарьяна Рузан Сарьян.
По ее словам, осталось завершить только работы по оформлению последнего выставочного зала и организации экспозиции.
«Все остальное уже сделано», – добавила она.
Рузан Сарьян отметила также, что после открытия посетителям Дома-музея художника будут представлены новые экспонаты, которые ранее хранились в архивах.
«Живопись продемонстрирована практически полностью, но объем графики достаточно большой, эти работы будут представлены по частям», – сказала  директор Дома-музея М. Сарьяна.
Стоить отметить, Дом-музей М. Сарьяна с 1 мая 2013 года закрыт на ремонт. Коллекция музея в связи с ремонтными работами была передана на хранение Институту древних рукописей «Матенадаран» имени св. Месропа Маштоца.
Дом-музей выдающегося художника ХХ века Мартироса Сарьяна (1880-1972) был построен в Ереване по особому решению правительства Армении и открыт 26 ноября 1967 года, при жизни мастера. Здание музея представляет собой двухэтажный особняк, в котором художник жил и работал в 1932-1972 гг. К особняку пристроена трехэтажная галерея, возведенная в 1967 году.