ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը «Երեխաների սնուցման համաշխարհային 18-րդ ֆորում»-ի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝ իրենց նպատակն է ի վերջո հասնել նրան, որ Հայաստանի բոլոր դպրոցների կրտսեր դասարաններում կարողանան տաք սնունդ տրամադրել երեխաներին:
Նախարարը նշեց, որ եթե մինչև 4-րդ դասարան կարողանան այդ խնդիրը լուծել, ապա դպրոցներում կստեղծվեն համապատասխան ենթակառուցվածքներ՝ խոհանոցներ և այլն:
Լևոն Մկրտչյանի խոսքերով՝ «Դպրոցական սնունդ» ծրագիրը երեք մարզերում՝ Արարատի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի, իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ, իսկ մյուս մարզերում՝ Պարենի համաշխարհային ծրագրի՝ ՌԴ կառավարության օժանդակությամբ: Ծրագրից օգտվում են 1-4-րդ դասարանների աշակերտները: Ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 83.000 երեխա ստանում է դպրոցական սնունդ:
Ըստ նախարարի՝ այս տարի դպրոցական սննդի ծրագիրը կիրականացվի նաև Տավուշի մարզում: Իսկ հետագա տարիներին փորձելու են առավել ընդլայնել ծրագրի շրջանակը՝ ընդգրկելով բոլոր մարզերը:
«Մենք փորձելու ենք աշխարհագրությունն ընդլայնել: Իհարկե, ծրագրի իրականացումը բավականին ծախսատար է, բայց, բացի սննդից, ծրագիրն ունի նաև դաստիարակչական նշանակություն: Հաճախ դպրոցի տնօրենները չեն կարողանում փոխարինել սառը սնունդը տաք սննդով` վախենալով թունավորումներից, սննդի որակից: Սա է պատճառը, որ դեռևս չենք շտապում, և այս հարցում մեր միջազգային գործընկերների փորձը շատ օգտակար է»,- ընդգծեց ԿԳ նախարարը` հավելելով, որ Հայաստանում շուտով կստեղծվի հիմնադրամ, որը հնարավորություն կտա ներգրավելու միջազգային դոնորներին:

“School meals” programme to cover Tavush region of Armenia
Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan has stated, that ministry works toward an ultimate goal of supplying hot meals to junior students of all secondary schools of Armenia. The minister’s comments came in a briefing with journalist in the auspices of the “2016 Global Child Nutrition Forum” happening in Yerevan.
Minister Mkrtchyan noted that if they manage to supple meals to all children up to the four grades, necessary facilities, will be established in schools.
School meals programme activities target communities in three regions: Ararat, Vayots Dzor, Syunik financed by the government of Armenia, while in other regions the donor for the programme is the government of the Russian Federation.
Around 83 thousand 1-4 graders are the beneficiaries of the programme, the minister informed, adding this year the programme implementation will cover Tavush region of Armenia.
“We will try to expand the geography of the programme implementation, even though it is quite costly. Except the meal, the programme has an educating role,” the minister stressed, adding a fund is envisaged to set up to involve international donors as well.