Հայաստանում հայ-վրացական համատեղ ձեռնարկությունների հիմնումը՝ հեռանկարային Վրաստանի համար
«Վերջին տարիներին ակտիվ համագործակցություն է ծավալվում երկու երկրների իշխանությունների միջև, և հայ-վրացական հարաբերությունները նկատելի առաջընթաց են արձանագրել»,-այս մասին նշել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն՝ այսօր կառավարությունում պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ:
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի համար Վրաստանի դերն ու նշանակությունը կարևորվում է ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններում, այլև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման գործում:
«Վերջին տարիներին հայ-վրացական փոխհարաբերություններն աչքի են ընկնում դրական առաջընթացով. եղել են բարձր մակարդակի մի շարք պաշտոնական փոխայցեր, որոնք նպաստում են մեր հարաբերությունների զարգացմանը տարբեր ուղղություններով: Ուրախալի է այն փաստը, որ մեր երկրների միջև տնտեսական բնագավառում համագործակցության մակարդակը բարձր է, և արդյունավետ է աշխատում համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովը»,-ընդգծել է Վրաստանի վարչապետը::
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ հեռանկարային կարող է լինել նաև Հայաստանում հայ-վրացական համատեղ ձեռնարկությունների հիմնումը, ինչը կդյուրացնի վրացական ընկերությունների մուտքը Եվրասիական տնտեսական միության միասնական շուկա: Վրաստանի վարչապետը ողջունել է այդ գաղափարը և առաջարկել համատեղ աշխատանքային խմբի ձևաչափով քննարկել հետագա քայլերը:
Վրաստանի վարչապետը, անդրադառնալով բնական աղետների պատճառով Վերին Լարսի անցակետում առաջացող խնդիրներին, նշել է, որ Հայաստանի և Վրաստանի տրանսպորտի նախարարություններն ակտիվ համագործակցում են և ջանքեր գործադրում դրանց վերացման ուղղությամբ:

Georgia deems the establishment of Armenian-Georgian joint enterprises as perspective
“Over the recent years an active cooperation has been underway between the Armenian and Georgia leadership, and our bilateral relations have recorded a notable progress,” Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan noted at the meeting with Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili who is on a working visit to Armenia.
To Prime Minister Abrahamyan’s words, Georgia’s role for Armenia is valued not only through the bilateral relationz but also in terms of ensuring the security of the whole region .
“Armenian-Georgian relations have recorded a dynamic progress over the past years. Number of high-level official visits was made, which have encouraged the developments of our relations in different spheres. It is encouraging that the cooperation in the economy sphere is high and the Inter-Governmental Commission is working efficiently,” Georgia’s Prime minister stressed.
As the press department of the RA Government reports, Hovilkk Abrahamyna outlined the establishment of joint Armenian-Georgian enterprises in Armenia, which will facilitate the entry of Georgian companies into the common market of the Eurasian Economic Space.
Georgia’s Prime minister welcomed the idea and suggested to discuss further the steps in a format of a working group.
Reflecting on the problems related to Lars checkpoint due to natural disasters, Giorgi Kvirikashvili stressed that Armenian and Georgian Transport ministries are actively cooperating and exerting efforts to fix the situation.