ԿԸՀ նախագահի պաշտոնում ամենահավանական թեկնածուն կրկին Տիգրան Մուկուչյանն է լինելու. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով, ԿԸՀ նախագահի պաշտոնում իշխող ՀՀԿ-ի ամենահավանական թեկնածուն կրկին Տիգրան Մուկուչյանն է լինելու։
«Հիշեցնենք, որ երեկվանից սկսվել է ԿԸՀ նախագահի ու վեց անդամների առաջադրման ժամկետը, և այն տևելու է մինչև սեպտեմբերի 15-ը։ ՀՀԿ-ում կարծում են, որ Ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ գործընթացներին Տիգրան Մուկուչյանի ներգրավված լինելը իրենց թույլ է տալիս ենթադրել, որ իշխանական վերին օղակներից հենց նրան են առաջադրելու։
Նշենք, որ ԿԸՀ նախագահի և անդամների թեկնածուները Աժ-ում ընտրությունից առաջ պետք է հանդիպեն խմբակցությունների և խմբակցություններում չընդգրկված պատգամավորների հետ։ Իսկ այդ թեկնածուներին առաջադրում է Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը իր անդամների մեկ երրորդի կողմից»,-գրել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: Тигран Мукучян – самый вероятный кандидат на должность главы ЦИК Армении
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что самым вероятным кандидатом от правящей Республиканской партии Армении (РПА) на должность председателя Центральной избирательной комиссии является Тигран Мукучян.
«Напомним, со вчерашнего дня начался срок выдвижения председателя и шести членов ЦИК, он продлится до 15 сентября. В РПА считают, что вовлеченность Тиграна Мукучяна в процессы вокруг нового Избирательного кодекса позволяет предполагать, что в высших эшелонах власти собирают выдвинуть именно его кандидатуру.
Отметим, что председатель и члены ЦИК до выборов в парламент должны встретиться с депутатами парламентских фракций и вне состава фракций. А этих кандидатов выдвигает постоянная комиссия парламента по государственно-правовым вопросам минимум одной третью голосов ее членов», - пишет газета.