Ի՞նչ ակնկալիքներ, երբ նույն պրոցեսի մեջ ենք 20 տարուց ավելի. փոխարտգործնախարար
ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում նախատեսվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպմանը՝ նշեց. «20 տարուց ավելի է, մենք այս գործընթացի մեջ ենք, պարբերաբար լինում են հանդիպումներ, սակայն չենք կարողանում արձանագրել առաջընթաց մի պարզ պատճառով՝ կողմերից մեկը՝ Ադրբեջանը, նույնիսկ այն պայմանավորվածությունները, որոնք լինում են սեղանի շուրջ, հետո կոպտորեն խախտում է: Դրա վառ վկայությունները վերջին՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներն էին, որտեղ խոսվել է, պարտավորություն է վերցվել, որպեսզի շփման գծում ամրապնդվի կրակի դադարեցման ռեժիմը, սակայն իրական դաշտում, Ադրբեջանն, ըստ էության, խանգարում է»:
Դիտարկմանը, թե, այսինքն, ակնկալիքներ չկա՞ն, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց՝ ի՞նչ ակնկալիքներ, երբ նույն պրոցեսի մեջ ենք 20 տարուց ավելի:
«Ակնկալիք կարող է լինել այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը փոխի իր դեստրուկտիվ մոտեցումը: Դրա տրամաբանությունը հասկանալի է. քանի կրակում են, քանի սադրում են, անհնարին է արդեն կարգավորման շուրջ բանակցություններում արձանագրել առաջընթաց»,- ասաց փոխարտգործնախարարը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին նաև քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանի՝ ՌԴ տարածք մուտքի արգելքից, ինչին ի պատասխան Շավարշ Քոչարյանը նշեց. «Ցանկացած երկրի իրավունքն է, նույնիսկ առանց որևէ բացատրության, դա Վիեննայի կոնվենցիայից է բխում, համապատասխան քայլեր կիրառել: Ուղղակի այս դեպքն աննախադեպ է, արտառոց է այն առումով, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում այդպիսի քայլ է կիրառվել: Այդ իսկ պատճառով, մենք դիմել ենք Ռուսաստանի ԱԳ-ին և սպասում ենք համապատասխան բացատրությունների»:

Кто торпедирует процесс карабахского урегулирования? Ответил замглавы МИД Армении
В процессе урегулирования карабахского конфликта не удается зафиксировать прогресс по одной простой причине: Азербайджан грубо нарушает даже те договоренности, которые достигаются за «столом переговоров». Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Обратившись к планируемой  8 сентября в Москве встрече сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Ш. Кочарян сказал: «Свыше 20 лет мы находимся в этом процессе, периодически проводятся встречи, однако прогресс зафиксировать не удается по одной простой причине: одна из сторон карабахского конфликта – Азербайджан – грубо нарушает даже те договоренности, которые достигаются за столом переговоров. Ярким  свидетельством этому являются последние встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Вене и Санкт-Петербурге 16 мая и 20 июня с.г. В ходе них были взяты соответствующие обязательства с целью укрепления режима прекращения огня на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил. Однако в реальном поле Азербайджан, по существу, препятствует этому».
На вопрос, связывает ли замглавы МИД РА какие-либо ожидания с предстоящей встречей сопредседателей МГ ОБСЕ, Ш. Кочарян ответил: «О каких ожиданиях может идти речь, когда мы в одном и том же процессе уже более 20 лет? Ожидания могут быть в том случае, если Азербайджан изменит свой деструктивный подход. Логика Баку понятна: пока с их стороны ведется стрельба и провокации, просто невозможно зафиксировать прогресс в вопросе карабахского урегулирования».