Տիգրան Ջրբաշյան. Կառավարության փոփոխությունը լավ իրավիճակ է ձևավորում
Ամերիկայի առևտրի պալատը Հայաստանում այսօր ներկայացրեց Հայաստանի հարկային օրենսդրության բարեփոխումների վերաբերյալ իր առաջարկությունների փաթեթը:
«Մի շարք բիզնես ասոցիացիների հետ համատեղ բավական կոշտ դիրքորոշում ունեինք կապված ներկայացված հարկային բարեփոխումների տարբերակի հետ: Կարծում էինք, որ նմանատիպ տեսքով և բովանդակությամբ Հարկային օրենսգիրքը լուրջ խնդիրներ է առաջացնելու բիզնեսի համար»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի նախագահ Տիգրան Ջրբաշյանը:
Նա նշեց, որ իրենք մշակել են հարկային բարեփոխումներ վերաբերյալ իրենց առաջարկությունները՝ Հարկային օրենսգրքի այլընտրանքային տարբերակ:
«Ամենակարևոր և սկզբունքային մոտեցումն այն է, որ, չգիտես ինչու, թե կառավարության, թե միջազգային ֆինանսական կառույցների մոտ այն տպավորությունն է, որ բիզնեսը միայն մտահոգված է բիզնեսին վերաբերող հարկերի մասով: Իրականում այդպես չէ, բավականին բալանսավորված մոտեցում ենք ցուցաբերել: Մեր առաջարկած տարբերակն անգամ գերազանցում է հարկահավաքման տեսակետից այն տարբերակից, որ այսօր քննարկվում է Ազգային ժողովում: Ցանկացած ժամանակակից բիզնես ոչ պակաս կարևորում է պետության կայունությունը, բյուջետային հավաքվելու կարողությունը, որովհետև դա բերում է համակարգի կայունություն, վերջիվերջո՝ բիզնեսի ռիսկերի կառավարմանը»,- ասաց նա:
Ամերիկյան առևտրի պալատն առաջարկում է ընդունել «21» հայեցակարգը՝ սահմանելով հավասար դրույքաչափեր եկամտային հարկի, ավելացված արժեքի հարկի, շահութահարկ + շահաբաժնի հարկի համար: Ըստ Տ. Ջրբաշյանի, տվյալ հայեցակարգի նպատակն է ապահովել միասնական, ընկալելի, պարզ համակարգ, ապահովել հավասարակշռությունը թե բիզնեսի, թե գործատուի, թե աշխատողների, թե հասարակության ու պետության համար:
Տ. Ջրբաշյանի խոսքով, եթե գոյություն ունեցող օրենսգիրքն ապահովում է 2 տոկոս համախառն ներքին արդյունքի ավելացում հարկահավաքման, իրենց կողմից առաջարկվող տարբերակով լինում է գրեթե 3 տոկոս համախառն ներքին արդյունքի ավելացում հարկահավաքման, բայց միաժամանակ ապահովվում է թե բիզնեսի համար նորմալ միջավայր, թե աշխատողների, թե պետության:
Նա ասաց, որ այս տարբերակը քննարկվել է կառավարության հետ, նշվում էր, որ կան տրամաբանական, նոր բաներ, սակայն իրատեսական չէր այդ պահին նմանատիպ փոփոխությունները, քանի որ Հարկային օրենսգրքի ընդունման համար կար որոշակի ժամանակային սահմանափակումներ:
Պատասխանելով հարցին, թե նոր կառավարությունն ինչքանո՞վ կնպաստի առաջարկների այս տարբերակի ընդունմանը, Տ. Ջրբաշյանն ասաց. «Առնվազն ծանրաբեռնված չի լինի նախորդ կառավարության պարտավորություններով: Կարծում եմ և հույս ունեմ, որ կփորձի լինել շատ ավելի բիզնեսին միտված, հավասարակշռված»:
Նրա գնահատմամբ, կառավարության փոփոխությունը լավ իրավիճակ է ձևավորում, կարելի է ավելի խորքային ձևով վերանայել, ընդունել մի փաստաթուղթ, որը կլինի զարգացման փաստաթուղթ, ոչ թե տակտիկական խնդիրների լուծմանն ուղղված:
«Կարծում եմ՝ կլինի ավելի բաց ու խորը քննարկում»,- ընդգծեց Տիգրան Ջրբաշյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 15-ին Ազգային ժողովը արտահերթ նիստում 68 կողմ, 21 դեմ և 18 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբը առաջին ընթերցման ռեժիմով ընդունել է Հարկային օրենսգրքի նախագիծը:

Tigran Jrbashyan: Change of the cabinet to create favorable conditions
The American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham) presented suggestions over the reforms of Armenia’s Tax legislation.
“Along with number of business associations we had tough position about the presented draft reform [on Tax Code]. We thought in its current form and content the Tax Code would create problems for the business,” Tigran Jrbashyan, President of the American Chamber of Commerce in Armenia told journalist today in Yerevan.
Jrbashyan noted they drafted an alternative package of the Tax Code.
“The most important and principled approach is the claim that both the government and international financial structures view the business to be merely concerned with business-related taxes, yet in the reality that is not the case. We have displayed a balanced approach with this respect. The draft version of the legislation suggested by us even surpasses the volumes of tax revenues envisaged in the version currently discussed in the National Assembly. Every modern business pays no less attention to the stability of a state, its capability to collect budget means, since that results in an overall sustainability of the system and subsequently to the business risk management,” Jrbashyan said.
The American Chamber of Commerce suggests adopting the concept “21” which sets equal tax rates for the income tax, Value-added tax, profit tax + value of the taxpayer's shares.
To Jrbashyan words, the concept aims to provide an integrated perceivable and simple system to ensure the balance for the business, employers, employees, the public and the state.
According to AmCham President, if the existing legislation ensures 2% GDP growth from the tax revenues, their version ensures 3% GDP increase, at the same time securing a normal environment for the business operation, for employees and the state.
He next informed that the draft version had been discussed with the government and despite the outlined logical innovations, was dismissed as infeasible out of the time limitations put over the adoption of the Code.
Asked what expectations he had from the new government in terms of adopting the suggested amendments, Jrbashyan said: “At least it would be free of the obligations of the previous one [government]. I think and hope so that the future government will be more business-oriented and balanced”.
To his words, the change of the government creates favorable conditions for an in-depth review of a document aimed at development rather designed for solving tactical issues.
“I expect an open and thorough discussion,” Jrbashyan stressed.
To remind, Armenia’s National Assembly adopted the RA Tax Code on June 15 in the first reading with 86 voted in favor, 21 opposing and 18 abstainers.