Խաղողագործ. Դառել ենք հեռուստաաստղ, որտեղ միկրոֆոն ենք տեսնում, վազում ենք, բողոքում ենք
Խաղող մթերող ձեռնարկությունները չեն կնքում պայմանգրեր: Սա ոլորտի թիվ մեկ ու գերակա խնդիրն է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման մտահոգություն հայտնեց Խաղողագործների միության նախագահ Արտակ Սարգսյանը:
«Խաղողագործ-մթերող ձեռնարկությունները պետք է ունենան փոխշահավետ, օրենսդրությամբ սահմանված պայմանագրային պարտավորվածություններ: Բայցի Երևանի կոնյակի գործարանից, ձեռնարկությունները չեն կնքում պայմանագրեր»,-ասաց նա:
Ա. Սարգսյանն ընդգծեց, ստեղծված իրավիճակում խողողագործը չգիտի, թե իրենից ո՞վ, ինչքանո՞վ, ի՞նչ քանակությամբ, ե՞րբ պետք է խաղողը մթերի:
«Սրանք շատ կարևոր հարցեր են, խաղողագործության ոլորտի պրոբլեմների նախահայրը»,-ասաց միության նախագահը:
Ա. Սարգսյանի խոսքով, իրենք մտածում էին, որ 2015-ին ստեղծված իրավիճակից հետո մտածում էին խնդիրների լուծման ուղղությամբ քայլեր կձեռնարկվեն, սակայն 2016-ի բերքահավաքի սեզոնին ընդառաջ այդ խնդիրները դեռ չլուծված են մնում:
Միության նախագահն ընդգծեց, որ յուրաքանչյուր պրոբլեմ ունի լուծման տարբերակներ:
«Այսօր շատ խաղողագործներ բարձրաձայնում են շուկայում եղած կեղծ ու էժանագաին հումքի մասին: Բոլորն ասում են, դրա պատճառով անմրցունակ ենք դառնում: Այստեղ պետք է վերամշակողների համար հավասար դաշտ ստեղծել, որպեսզի հզորանան ու կարողանան գյուղացուց հումք գնել»,-ասաց Սարգսյանը:
Բանախոսն ընդգծեց, որ այս հարցերի լուծման գործում անհրաժեշտ է պետական աջակցություն ու սուբսիսավորում, քանի որ տնտեսության` բաց երկնքի տակ եղածայս ճյուղը խիստ ռիսկային է:
Նա նշեց, որ սեպտեմբերի 9-ի դրությամբ մթերված խաղողի դիմաց վճարելու մասին խոստումները դեռ կյանքի չեն կոչվել:
«Մեր հաշվարկներով, այս պահի դրությամբ խաղողագործներին պերտք են 1.5 մլրդ դրամ պարտք: Գոնե մտածեք, որ խաղողոգործը ողջ տարին սպասել է իր քրտինքի արդյունքին, ունի սոցիալական խնդիրներ, հարկադիրի հետ խնդիրներ: Իմ խնդրանքն է, գոնե բերքահավաքի սեզոնին ընդառաջ հին պարտքերը վճարեք: Նրանք ծանր վիճակում են հայտնվել»:
Արմավիրի մարզի Նոր Ամասիա համայնքի խաղողագործ Սոխակ Հովհաննիսյանն ասաց, որ 5 հա այգի ունի: Առաջին բերքը նախորդ տարի է հանձնել: Առաջին մթերմած խմբաքանակի դիմաց վճարել են, պարտքերն է տվել:
«Առ այսօր մյուս մթերումների գումարը չենք ստացել: Ասում են` կլինի, կզանգեք, կգաք, կստանաք: Ոչ էլ պայմանագիր ունենք: Դառել ենք հեռուստասատղ, որտեղ միկրոֆոն ենք տեսնում, վազում ենք, բողոքում ենք, բայց լուծում չկա»,-ասաց գյուղատնտեսը:

Armenian viticulturist: We turned into TV starts, looking for microphones too rush and complain
Armenian wineries and other processing enterprises do not concluded contracts with farmers which seems to be priority issue in the sphere, Artak Sargsyan, Chairman of Armenia’s Union of Viticulturists told a press conference.
“Processing companies should be abided by mutually beneficial and legally binding contract obligations. Except Yerevan Brandy Company, no other enterprise conclude contracts,” he noted.
Sargsyan stressed that in the occurred situation the grape-growers have no idea at what price, how much, when and who would procure grapes from them.
“These are important questions, the basics of the sphere of viticulture,” the chairman of the Union maintained.
He recalled that after the 2015 situation they hoped the matter would be solved, yet ahead of the harvesting in 2016 many of the problems remain unaddressed.
“Many viticulturists raise the issue of a fake and cheap raw materials available in the market, which make them uncompetitive. We should establish equal field for the processing enterprise to encourage to buy raw material form the villagers,” Sargsyan said.
He next suggested that state assistance and subsidiary are needed to address the matter, since the sphere is vulnerable to risks. As of September 9, he said, no payment has been received for the processed grape.
“By our estimates, at this point companies’ debt now standing for 1.5 billion of AMD. Viticulturists have been working to sell their product to meet social needs, my request is pay the accumulated debt during harvesting.”
Sokhak Hovhannisyan, grape-grower form Nor Amasia community, said he owns a land of 5 under cultivation. The first harvest he delivered last year and was paid for, yet all the subsequent deliveries were not paid.
“Thus far we have not been paid. They say we will call when means are available. Noticeably, we have no contracts. We have turned into TV starts, looking for microphones to rush and complain, yet there is still no solution,” the farmer said.