Արցախի օմբուդսմենի ինստիտուտի ակտիվ գործունեության մեջ նկատելի ձեռքբերումներ կան. Ա. Թաթոյան
Արցախում նկատելի ձեռքբերումներ կան մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական հաստատությունների, մասնավորապես խորհրդարանի կողմից ձևավորվող օմբուդսմենի ինստիտուտի ակտիվ գործունեության մեջ: Այս մասին նշել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարն էլ բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտների գործունեությունը՝ դրանք որակելով որպես տարածաշրջանում առաջատար կառույցներ:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպանը քննարկվել են ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը, մարդու իրավունքների ու քաղաքացիական ազատությունների պաշտապանության մեխանիզմների օրենսդրական կատարելագործմանը, Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին վերաբերող հարցեր:

There are remarkable achievements in human rights protection, democratic institutions, particularly in the activities of the Ombudsman’s office established by the Parliament, RA Ombudsman, Arman Tatoyan noted during a meeting with President of NKR National Assembly, Ashot Ghulyan.
The Head of the Artsakh Parliament highly appreciated the activities of the human rights institutions of Armenia and the Nagorno Karabakh Republic, describing them as leading institutions in the region.
NKR NA press service informs that during the meeting they discussed issues related to the development of democratic institutions, improvement of legislative mechanisms for protection of human rights and civil liberties. They also addressed the process of constitutional reform in Artsakh.