Հայաստանը մասնակցում է ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 66-րդ նստաշրջանին
Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում սեպտեմբերի 12-15-ը անցկացվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 66-րդ նստաշրջանը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, նստաշրջանի ընթացքում կքննարկվեն մինչև 2030թ. կայուն զարգացման Օրակարգում ներառված առողջապահական մի շարք հարցեր և Առողջություն-2020 քաղաքականության իրականացման ընթացքը ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում, ինչպես նաև քաղաքականության շրջանակում հետագա գործողությունների ուղղությունները:
Նշենք, որ տարեկան մեկ անգամ կազմակերպվող համաեվրոպական միջոցառման շրջանակում կքննարկվեն ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում ոչ վարակիչ հիվանդություւների դեմ պայքարի և կանխարգելման, ՄԻԱՎ վարակի և վիրուսային հեպատիտների դեմ պայքարի գործողությունների պլանը, կկազմակերպվեն նախարարական հանդիպումներ հրատապ լուծում պահանջող առողջապահական հարցերի շուրջ:
Կմշակվեն ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում փախստականների և միգրանտների առողջության վերաբերյալ ռազմավարությունն ու գործողությունների պլան, ինչպես նաև սեռական և վերարտադրողական առողջության պահպանման գործողությունների ծրագիր:
ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 66-րդ նստաշրջանում Հայաստանը ներկայացնում է ՀՀ ԱՆ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Գրիգորյանը:

Armenia participates in the 66th session of the WHO Regional Committee for Europe
The 66th session of the WHO (World Health organization) Regional Committee for Europe kicked off in Copenhagen, Denmark from 12–15 September, the Ministry of Healthcare reported, adding Armenia is represented by Director of the National AIDS Center Samvel Grigoryan.
The event brought together 53 Member States of the WHO  (World Health organization) European Region, partner organizations and civil society.
According to the source, the overarching theme is the central role of health in “leaving no one behind” as countries embark on implementing the 2030 Agenda for Sustainable Development.
During the session some health problems included in the Agenda of Sustainable Development and process of implementing policy of Health 2020, as well as directions of further measures within the framework of the policy.
The session will address the action plan of the fighting and prevention non-communicable diseases, AIDS and viral hepatitis, will organize ministerial meetings on urgent health issues.
Strategy and action plan on the health of migrants and refugees in the WHO European Region, as well as a plan of action on sexual and reproductive health will be developed within the framework of session.