Համաներման համար ԱԺ արտահերթ նիստ կհրավիրվի. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով՝ Հայաստանի Անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներման նախագիծն արդեն պատրաստ է: Ըստ նույն լուրերի՝ ՀՀ քրեակատարողական վարչությունը նույնիսկ հաշվարկել է, թե քանի դատապարտյալի վրա այն կտարածվի: Սակայն դեռևս չի հստակեցվել, թե այն երբ է ուղարկվելու խորհրդարանի հաստատմանը: Հավանաբար, սեպտեմբերի 21-ին կհրապարակվի համաներում հայտարարելու մտադրության մասին, իսկ նախագիծը քննարկելու նպատակով խորհրդարանի արտահերթ նիստ կհրավիրվի:
«Ենթադրվում է, որ դա կարող է առաջիկա երկու շաբաթներին տեղի ունենալ: Մյուս կողմից դատաիրավական ոլորտում արդեն իսկ լուրեր են շրջանառվում, որ քաղաքական դաշտում վերջին օրերին ծավալվող բուռն զարգացումներով պայմանավորված,հնարավոր է, «Համաներման մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը մեկ կամ երկու ամսով հետաձգվի: Իհարկե, նման տարբերակի հավանականությունը շատ փոքր է գնահատվում, քանի որ երեկ ԱԺ-ում խոսվում էր, որ սեպտեմբերի 26-ին նախատեսվում է ԱԺ արտահերթ նիստ: Ամեն դեպքում, ընդամենը վեց օրից Հայաստանը կնշի իր անկախության քսանհինգամյակը: Օրվա հետ կապված բազմաթիվ միջոցառումներ են նախատեսված, այդ թվում՝ մեծ զորահանդես: Իսկ դատապարտյալների և քրեական հանցագործություններ կատարածների ու նրանց հարազատների ուշքն ու միտքը համաներումն է, որպեսզի ազատվեն քրեական պատասխանատվությունից»,-գրել է թերթը:

«Жоховурд»: Для обсуждения проекта об амнистии будет созвано внеочередное заседание парламента
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что проект амнистии по случаю 25-летия независимости Армении уже готов. Согласно муссируемым слухам, Управление уголовно-исполнительных учреждений Минюста Армении даже подсчитало, на скольких осужденных распространится амнистия.
Однако, как отмечает издание, пока не уточняется, когда проект об амнистии будет направлен на утверждение парламента Армении. Возможно, 21 сентября  будет заявлено о намерении объявить амнистию, и будет созвано внеочередное заседание парламента для обсуждения законопроекта.
«Предполагается, что это может произойти в предстоящие две недели. С другой стороны в судебно-правовой системе уже муссируются слухи, что из-за развернувшихся на политическом поле в последние дни бурных развитий, возможно, принятие закона РА «Об амнистии» может быть отложено на один или два месяца. Конечно, вероятность такого варианта незначительна, поскольку накануне в парламенте говорилось о том, что 26 сентября предусматривается внеочередное заседание. Во всех случаях, уже через шесть дней Армения будет отмечать 25-летие независимости. В связи с праздником предусмотрены различные мероприятия, в том числе большой военный парад. А осужденные и совершившие уголовные преступления, а также их родственники и близкие думают только об амнистии, чтобы избавиться от уголовной ответственности», - отмечает издание.