Կարմիր բլուրում ավարտվել են պեղումները և բացառիկ հայտնագործություններ են կատարվել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Մշակույթի նախարարության Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն, հնագետ, մշակույթի վաստակավոր գործիչ Հակոբ Սիմոնյանը:
«Թեյշեբաինի դամբարանադաշտում կամ ինչպես ժողովուրդն է ասում Կարմիր բլուրում պեղումները սկսվել են 2015-16 թվականներին: Այդ հատվածով պետք է անցներ Երևանը շրջանցող Արգավանդ-Շիրակ ավտոճանապարհը, որտեղ մեծ քանակությամբ շինարարական աղբաշերտ կար: Պեղումների պատվիրատուն քաղաքապետարանն է եղել»,-նշեց հնագետը:
Նրա խոսքով՝ պեղումների արդյունքում հայտանբերվել է 281 դամբարան. «Այդ տարածքում գերխիտ թաղումներ են եղել, որոնք որ բնորոշ են ժամանակակից քաղաքաշինական նորմերին: Յուրաքանչյուր մեկ քառակուսի մետրի վրա մեկ դամբարան է եղել: Այստեղ եղել է նաև նորածին մանուկների թաղումներ, ինչը բնորոշ է բարձր քաղաքակրթություն ունեցեղներին»:
Հակոբ Սիմոնյանի տեղեկացմամբ՝ ի տարբերություն Էրեբունիի, որի բնակչությունը տեղափոխված էին Ծոփքից, Թեյշեբանիի բանկիչները տեղաբնակներն են եղել, որի մասին վկայում են ամբողջ մշակույթն ու թաղման ծեսը:
«Այս պեղումները բացահայտեցին այն իրավիճակը, թե ովքեր են բնակվել այնտեղ, ինչ հավատալիքներ, ծիսակարգ են ունեցել: Օրինակ կանայք ինչ տիպերի զարդեր են կրել, ինչիպիսի կոշիկներ են կրել: Մենք ունեցանք զենքերի հսկայական արսենալ: Այսպիսով ժամանակակից մեթոդներով, ԴՆԹ-ով կարող ենք պարզել Թեյշեբաինի բնակիչների գենետիկան: Ատամնաքարի հետազոտության միջոցով անգամ կարող ենք պարզել թե ինչ սնունդ են նրանք օգտագործել, ինչ հիվանդություններ են ունեցել»,-նշեց նա:
Մշակույթի նախարարության Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի փոխտնօրենն ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է ինչպես Էրեբունիի տարածքում է, այնպես էլ Կարմիր բլրի տարածքում թանգարան կառուցել:
«Գտածոների ԴՆԹ հետազոտությունները խիստ թանկարժեք հաճույք են, սակայն հույս ունենք, որ մեր կառավարությունը գոնե կկարողանա հոգալ կամ բարերարներ գտնել դա իրականացնելու համար: Մեր ուժերի սահմաններում արդեն հիսուն փորձանմուշ ենք ուղարկել հետազոտության, 25-ը՝ Կոպենհագեն, 25-ն էլ ուղարկել ենք Բոսթոն, իսկ պատասխանները խոստացել են, որ կլինեն մինչև հոկտեմբերի սկիզբ»,-ասաց հնագետը:
Նա հավելեց նաև, որ ներկայումս այդ տասնյակ հազարավոր գտածոները փաստագրված պահվում են իրենց Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի պահեստարան-սենյակներում. «Մեր նախնական հաշվարկներով միայն փորձանմուշների վերականգնման համար, որպեսզի դրանք դառնան թանգարանի ցուցանմուշ, անհրաժեշտ է նվազագույնը 50 մլն դրամ»:

Exceptional findings have been made during excavations in Karmir Blur, deputy director of the Scientific-Research Center of Historic-Cultural Heritage, archaeologist Hakob Simonyan said during a press conference today, September 15.
“The excavations in Teishebaini have begun in 2015-2016. The Argavand-Shirak road, bypassing Yerevan, had to cross the part, where there was a large amount of construction waste. The excavations started on the initiative of the municipality,” the archaeologist said.
According to him, 281 mausoleums have been found as a result of the excavations. “Funerals were held in this area, typical of the modern urban development norms. There’s a mausoleum on each square meter. Burials of new-borns also took place here.”
Hakob Simonyan noted that unlike Erebuni, where the population moved to from Tsopk, inhabitants of Teishebaini were locals, as demonstrated by the whole culture and burial ritual.
“These excavations revealed who lived there, what beliefs and rituals they had. For example, the types of jewellery and shoes women used to wear. Thus, through modern methods, we are able to identify the genetics of Teishebaini residents using their DNA. Through dental research, we’re able to find out what kind of food they ate, what illnesses they suffered from,” he said.
The archaeologist stressed that a museum should be established in Karmir Blur, just like the one in Erebuni.
“The DNA studies are very expensive, but we hope that our Government will be able to finance it or at least find sponsors. Fifty samples have already been sent to Copenhagen and Boston to be studied. We hope we’ll receive the answers by October,” he said.
Hakob Simonyan also added that tens of thousands of findings are stored at the Scientific-Research Center of Historic-Cultural Heritage. “According to our preliminary estimations, at least AMD 50 million is needed for the restoration of the samples.”