Տորոնտոյի հայ համայնքն աջակցում է Մատաղիսի դպրոցին
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Տորոնտոյի իր տեղական մարմնի միջոցներով մասնակի վերանորոգում է իրականացնում Մատաղիս համայնքի /ԼՂՀ Մարտակերտի շրջան/ միջնակարգ դպրոցում: Եռահարկ այս կրթօջախը կառուցվել է Տորոնտոյի մեր հայրենակիցների հավաքագրած գումարներով 2005-2006թթ-ին:  Այս մասին հայտնում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Հերթական աշխատանքային այցի ընթացքում պարզ դարձավ, որ  դպրոցը մասնակի վերանորո•ման կարիք ունի: Աշխատանքները մոտենում են ավարտին, և ուսումնական գործընթացն արդեն իսկ ընթանում է բնականոն պայմաններում»,- պարզաբանել է Հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմնի ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանը:
Մասնակի վերանորոգումներ են կատարվել տանիքի, սանհանգույցների մաշվածությունը վերացնելու նպատակով: Տեղադրվել են նոր դռներ ու լուսամուտներ: Միջանցքների և դահլիճի հատակները պատվել են   պրեսգրանիտով, իրականացվել են արտաքին հարդարման աշխատանքներ:
«Նորոգման այս աշխատանքները ավելին են համայնքի համար, քան պարզապես դպրոցի նորոգում: Ամեն անգամ, երբ հիշում եմ այն փոքրիկ կառույցը՝ այսօրվա մանկապարտեզի շենքը, որտեղ ես եմ ուսանել, մտածում եմ, որ սա իսկական պարգև է մեր աշակերտների համար»,- ասել է դպրոցի երիտասարդ տնօրեն Գեղամ Աղաջանյանը:
Այս համայնքի նկատմամբ տորոնտոհայերի ուշադրության վկայությունն է նաև ամռան սկզբին տորոնտոհայ բարերար Բերց Լուլեցյանի /Պերճ Լիւլէճիեան/ կողմից նվիրաբերված շտապօգնության մեքենան: Մեկ շտապօգնության մեքենա էլ բարերարը 2014թ.-ին նվիրել էր նույն շրջանի Նոր Մարաղա գյուղին:

With the support of its Toronto affiliate, the Hayastan All-Armenian Fund is implementing a number of renovations at the secondary school of Mataghis, a community in Artsakh’s Martakert Region. The three-story campus was built during 2005-2006, with the financial support of Toronto’s Armenian community, press service of Hayastan All-Armenian Fund informed Panorama.am.
“During a donor visit to the school, it became clear to our delegation that the campus needed a makeover,” said Migirdic Migirdician, chairman of the Hayastan All-Armenian Fund’s Toronto affiliate. “The renovations are nearing completion, and have not disrupted the educational process.”
Within the framework of the project, the school’s roof and restrooms have been repaired and upgraded, doors and windows have been replaced, and granite flooring has been installed throughout the hallways and the auditorium. The exterior of the campus has also been refreshed.
“To our community, these renovations are much more than a routine series of repairs,” said Gegham Aghajanyan, the school’s young principal. “Every time I remember the small building where I went to school, the same building that now houses our kindergarten, I delight in the knowledge that these renovations are a wonderful gift to our students.”
Another testament to the ongoing support of Toronto’s Armenian community is the ambulance which Berc Luleciyan has donated to Mataghis in early summer this year. Luleciyan has also donated an ambulance to Nor Maragha, a village in the Martakert Region, in 2014.