Առանց չափազանցության  սեպտեմբերի 13-ը կարելի է համարել քաղաքական ուժերի և քաղհասարակության հաղթանակ. Լևոն Զուրաբյան
14:21 16/09/2016
Առանց չափազանցության սեպտեմբերի 13-ը կարելի է համարել քաղաքական ուժերի և քաղհասարակության հաղթանակ. Լևոն Զուրաբյան
Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ մեծ հաջողություն համարեց ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների շուրջ իշխանության և ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի միջև ստորագրված համաձայնագիրը:
«Ոչ ոք չէր սպասում, որ իշխանությունները ընտրությանը մասնակցած  անձանց  ցուցակների հրապարակման հարցում կգնան զիջումների: Դրա համար պայքարել ենք 15 տարի: Առանց չափազանցության սեպտեմբերի 13-ը կարելի է համարել քաղաքական ուժերի և քաղհասարակության հաղթանակ: Վերջապես իշխանությունները կատարեցին այդ պահանջը՝ առանց հղումներ տալու Սահմանադրական դատարանի վճիռներին կամ Վենետիկի հանձնաժողովի որոշումներին: Մեզ համար հասկանալի է, որ այս փոփոխություններով, կարելի է ասել, որ ընտրակեղծարարության լրջագույն ծավալը կվերանա »,- նշեց նա:
Լևոն Զուրաբյանի խոսքերով՝ առաջին անգամ Հայաստանում ստեղծվում է մի նոր իրավիճակ, որտեղ հնարավոր է իշխանության փոփոխություն ընտրությունների միջոցով:
«Այստեղ արդեն քաղաքական ուժերի ակտիվությունից է կախված, որքանով մենք կկարողանանք օգտվել այս հնարավորությունից: Եթե մենք բավարար չափով վճռական, հետևողական լինենq, ապա վստահ եմ, որ 2017թ-ի  ապրիլի 2-ը կարող է դառնալ  շրջադարձային Հայաստանում ժողովրդավարության հաստատման առումով»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով նորանշանակ վարչապետին՝ ընդդիմադիր պատգամավորն ասաց, որ  վաղ է նրա գործունեության մասին գնահատականներ տալ, միայն կառավարության ձևավորումից հետո կամ 100 օր պաշտոնավարելուց հետո կարելի է նրա գործունեության մասին խոսել:
Լևոն Զուրաբյանը միաժամանակ նշեց, որ ով է լինի այս կոռումպացված միջավայրի մեջ, ոչինչ չի կարող անել: «Հիմնվելով վարչապետի կատարած որոշ հայտարարությունների վրա՝ կարող ենք ասել, որ ինքը շարունակեց արատավոր գիծը, որի մասին վաղուց ասել էինք: Խոսելով մենաշնորհների մասին՝ ասաց, որ մենաշնորհը վատ է, եթե ձևավորվել է ադմինիստրատիվ որոշումներով, իսկ եթե  ձևավորվել է մրցունակ միջավայրում, վատ չէ: Այս հարցում մենք իշխանության հետ լուրջ հակասություններ ենք ունեցել: Մենք կարծում ենք, որ եթե մրցունակ միջավայրում ձևավորվել է մենաշնորհը, դա չարիք է»,- նշեց պատգամավորը:
Լևոն Զուրաբյանն անդրադառնալով վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այն հայտարարությունը, թե տնտեսությունը գտնվում է չափազանց ծանր վիճակում, ասաց, որ երբ իրենք խորհրդարանում խոսում էին տնտեսության վիճակի մասին,  իշխանական պատգամավորներն իրենց մեղադրում էին չափազանցության, իրականությունն աղավաղելու մեջ:
Ինչ վերաբերում է վարչապետի՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի գների հնարավոր նվազեցման խնդրին , ՀԱԿ պատգամավորն ասաց, որ իրենք ասել են՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի հաշվարկման մեթոդաբանությունը փոխելով՝ հնարավոր է առնվազն 25%-ով  նվազեցնել սակագները: Մինչդեռ, ըստ նրա  խորհրդարանի մեծամասնությունը ՀԱԿ-ի այս հայտարարությունը որակեց որպես նախընտրական խոստում:
«Հիմա  գալիս է նոր վարչապետ և ասում՝ ինքը զբաղվելու է այդ գործով: Հիմա ի՞նչ ասենք, որ  զբաղված են իրողությունն աղավաղելո՞վ, նախընտրական պոպուլիզմո՞վ, մենք այդպես չենք ասի, մենք գիտենք, որ գազն ու էլէկտրականությունը հնարավոր է իջեցնել»,- ընդգծեց  Լևոն Զուրաբյանը:

Левон Зурабян: Без преувеличения 13 сентября можно назвать днем победы политических сил и гражданского общества в Армении
15:34 16/09/2016
На брифинге в Национальном Собрании Армении руководитель оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян назвал большим успехом подписание властями и оппозицией соглашения по Избирательному кодексу РА.
В Национальном Собрании Армении 13 сентября состоялась встреча рабочей группы в формате «4+4+4», по итогам которой было подписано окончательное соглашение между властями и оппозицией вокруг нового Избирательного кодекса РА. Соглашение вокруг установления организационно-технических механизмов организации контроля над законностью избирательных процессов было парафировано 9 сентября, в процедуре участвовали 5 парламентских фракций. Как сообщил ранее руководитель оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян, состоялась встреча с донорами и необходимые для обеспечения реализации соглашения 9 миллионов долларов найдены. Левон Зурабян отметил также, что представители гражданского общества одобрили данный документ.
«Никто не ожидал, что власти пойдут на уступки в вопросе публикации списков принявших участие в голосовании лиц. Мы боролись за это 15 лет. Без преувеличения 13 сентября можно назвать днем победы политических сил и гражданского общества. Наконец, власти выполнили данное требование оппозиции, не ссылаясь на вердикты Конституционного суда и решения Венецианской комиссии. Для нас понятно, что благодаря согласованным поправкам, можно сказать, удастся избежать серьезного объема фальсификаций», – сказал сегодня на брифинге Левон Зурабян.
По словам оппозиционного депутата, в Армении впервые создается новая ситуация, при которой возможна смена власти посредством выборов.
«Здесь все уже зависит от активности политических сил, от того, сумеем ли мы воспользоваться этой возможностью. Если мы проявим достаточную решительность, последовательность, то, я уверен, 2 апреля 2017 года может стать поворотной датой в контексте укрепления демократии в Армении», – добавил депутат.
Что же касается деятельности новоназначенного премьера Армении Карена Карапетяна, Левон Зурабян отметил, что пока рано озвучивать какие-либо оценки, об этом можно будет говорить по исполнении 100 дней с момента его пребывания на должности главы правительства.
Комментируя озвученное 14 сентября в парламенте Армении заявление Карена Карапетяна по поводу монополий, Левон Зурабян сказал: «В данном вопросе у нас серьезные разногласия с властями. Мы полагаем, что если в конкурентной среде образовалась монополия, то это зло».