Թուրքիան նախատեսում է կառուցել 174 բանտ՝ հեղաշրջման փորձից հետո բանտերի սղության պատճառով
Թուրքիայի իշխանությունները նախատեսում են առաջիկա 5 տարիներին կառուցել 174 բանտ, որպեսզի կարողանան տեղավորել աննախադեպ թվով դատապարտյալներին։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը։
Ինչպես գրում է Washington Post-ը, չնայած բացահայտորեն չի հայտարարվում, սակայն այս որոշումը ամենայն հավանականությամբ կապված է հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ձախողված հեղաշրջման փորձից հետո սկսված համազգային զտումների հետ։
Հեղաշրջման փորձից հետո իշխանությունները ձերբակալել են տասնյակ հազարավոր մարդկանց, ովքեր կասկածվում են Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման հետ կապերի մեջ, ում Անկարան մեղադրում է հեղաշրջման փորձի իրականացման մեջ։
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, նախորդ ամիս ձերբակալվել է 35 հազար մարդ, որից 17 հազարը պաշտոնապես ազատազրկվել է։
Փաստաբան Գյուլ Օլթայը Hurriyet-ին ասել է, որ 3 հոգու համար նախատեսված մեկ խցում պահվում է 6 մարդ։
«Բանտերը գերծանրաբեռնված են։ Սակայն իրավիճակը լուծելու փոխարեն, պետությունը նախատեսում է ազատազրկել ավելի շատ մարդկանց՝ նոր բանտեր բացելով»,-ասել է փաստաբանը։

Turkish authorities plan to construct 174 prisons over the next five years to "meet the unanticipated increase in the number of convicts," according to a Justice Ministry statement.
As the Washington Post reports, the move is most probably linked to the strain placed on Turkey's penal system amid a nationwide purge launched in response to a coup attempt on July 15.
The source reminds, that sn the weeks since, authorities have rounded up and jailed tens of thousands of people suspected to be connected to a movement led by Fethullah Gulen, a Turkish cleric living in exile in the United States who Ankara claims was behind the coup plot.
Some of the plans for the new facilities were already in place before the failed putsch, in which a mutinous faction of the military attempted to seize institutions of the state, bomb parliament and turn their weapons on protesting civilians before being quashed by loyalist forces. In March, reports suggested that Turkish jails were already at capacity.
According to statistics from officials last month, about 35,000 people have been detained as part of the crackdown, and about 17,000 of them have been formally arrested.