ՀՀԿ-ի «կառուցողական լավատեսությունը»՝ հոկտեմբերի 2-ից առաջ
«Սեպտեմբերի 18-ի վերջը լավ էր», -այսօր Հանրապետական կուսակցության գրասենյակում հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը արտահայտելով իր ուրախությունը սեպտեմբերի 18-ին Հայաստանի հինգ մարզերում կայացած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ:
Աշոտյանի ներկայացրած տվյալներով, 237 խոշորացված համայնքներում կայացած ընտրությունների արդյունքում 161-ում հաղթել են ՀՀԿ թեկնածուները: Հանրապետական կուսակցությունը, նրա խոսքով, ոչ բոլոր համայքներում է պաշտպանել կուսակից թեկնածուին: Եղել են նաև անկուսակցականներ, որոնց սատարել է ՀՀԿ-ն:
«Մեր խնդիրը ոչ թե կոնկրետ թեկնածու փնտրելն է, այլ եղած թեկնածուների մեջ լավագույնին ընտրելը: Թվային արտահայտությամբ ՀՀԿ թեկնածուները և ՀՀԿ-ի կողմից սատարվող անկուսակցականները ընդհանուր առմամբ պահպանել են ՀՀԿ որոշիչ դերակատարությունը այն համայնքներում, որտեղ տեղի են ունեցել վերջին ՏԻՄ ընտրությունները», -հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահը:
Աշոտյանը համաձայն չէ այն տեսակետին, թե այն համայնքներում որոնք չեն գտնվում Հանրապետականի անդամ մարզպետի «տիրապետության» տակ, ՀՀԿ-ն պարտվում է և մատնանշեց թվային տվյկալներ՝ օրինակ Արագածոտնի մարզի (մարզպետը դաշնակցական է) 80 համայնքներում ընտրությունների արդյունքներով 53 համայնքում ՀՀԿ այս կամ այն թեկնածուն հասել է հաջողության:
«Իրականության մեջ լոկալ պարտությունները նորմալ են, որովհետև բնական է, որ քաղաքական պայքարում հնարավոր չէ միշտ հաղթող դուրս գալ, այն էլ համատարած նման ընտրությունների մեջ: Մենք իրականում նման ցանկություն էլ չունենք: Բազմակուսակցական համակարգ է երկրում և դա ենթադրում է հնարավորություն տալ քաղաքացիներին կատարել ընտրություն», -հավելեց իշխող կուսակցության ներկայացուցիչը:
Հանրապետականը լոկալ պարտություն է գրանցել նաև Արարատի մարզի Նոր կյանք համայնքում, որտեղ 17 տարի կառավարելուց հետո Հանրապետական գյուղապետը պարտվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը:
«Ուրախ ենք, որ նոր կուսակցությունները կարողանում են քաղաքական մրցակցության մեջ մտնել, սա նաև ապացույցն է, որ ընտրական գործընթացը Հայաստանում արժանահավատ է և հնարավոր է ընտրություններով ձևավորել և լոկալ, և համապետական իշխանություններ ու հասնել փոփոխությունների», -հավելեց քաղաքական գործիչը:
Սեպտեմբերի 18-ի ընտրությունների արդյունքների գոհ ՀՀԿ-ն պատրաստվում է հոկտեմբերի 2-ի՝ ՀՀ խոշոր քաղաքներում՝ Վանաձորում և Գյումրիում կայանալիք ավագանու ընտրություններին:
«Մենք կառուցողական լավատեսությամբ ենք նայում հոկտեմբերի 2-ի ընտրություններին, որոնց արդյունքների վրա, պատրաստվում ենք ընտրական հաջորդ քայլին՝ համապետական ընտրություններին», -ասաց նա:
Անդրադառնալով Էջմիածնում քաղաքապետի ընտրություններից առաջ երկու թեկնածուների ու նրանց կողմնակիցների միջև տեղի ունեցած միջադեպին, որն ուղեկցվել էր կրակոցներով, Աշոտյանը նկատեց, որ նման երևույթները, այն էլ նախընտրական շրջանում, ամբողջությամբ արմատախիլ անել չի հաջողվել ու հավելեց.
«Բայց ակնհայտ է, որ դինամիկան խիստ դրական է և եթե համեմատենք 10-15 տարի առաջվա ընտրությունների հետ, այս անգամ ընտրությունները կարծում եմ, անցել են շատ ավելի լավ միջավայրում, նախընտրական արշավը խոշոր համայնքներում եղել է մատչելի և հավասար բոլոր թեկնածուների համար:
Արձանագրված իրավախախտումների համար պատասխանատու անձինք, կարծում եմ, պատկան մարմինների հետ գործ կունենան: Ընտրություններն անցել են պատշաճ մակարդակով, ընտրողների կարծիքն են արտահայտել, ընտրարշավը եղել է հավասար: Այդ իրավախախտումները բացառել որևէ երկրում հնարավոր չէ»:

Армен Ашотян рассекретил стратегию правящей Республиканской партии Армении на муниципальных выборах
По итогам состоявшихся 18 сентября в 237 укрупненных общинах РА выборов в органы местного самоуправления в 161 общине победу одержали кандидаты от правящей Республиканской партии Армении. Об этом заявил сегодня в офисе РПА заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян, обратившись к результатам состоявшихся в пяти областях РА муниципальных выборов.
«Наша задача заключается не в том, чтобы искать конкретных кандидатов, а в том, чтобы выбирать наилучших среди уже имеющихся. В численном выражении кандидаты от РПА, а также те кандидаты, которые являлись беспартийными, однако пользовались поддержкой Республиканской партии Армении, в общей сложности сохранили решающую роль РПА в общинах, где состоялись последние муниципальные выборы», – отметил А. Ашотян.
При этом зампредседателя РПА выразил несогласие с той точкой зрения, что в общинах, которые не входят в области, возглавляемые губернаторами-членами РПА, Республиканская партия Армении терпит поражение.
А. Ашотян также привел данные, согласно которым по итогам муниципальных выборов в 53 из 80 общин Арагацотнской области РА, где губернатор – член АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), победу одержали кандидаты от РПА.
«В реальности локальные поражения – это нормальное явление, поскольку, естественно, просто невозможно из политической борьбы постоянно выходить победителем, еще и в рамках подобных повсеместных выборов.  На самом деле, мы и не хотим этого. В стране действует многопартийная система, и это предполагает, что гражданам должна предоставляться возможность делать выбор», – отметил зампредседателя Республиканской партии Армении.
Отметим, что РПА потерпела поражение в общине Нор Кянк Араратской области РА, где пост руководителя после 17 лет пребывания в этой должности покинул член Республиканской партии Армении Маис Абрамян, а победу одержал кандидат от оппозиционной партии  «Гражданский договор» Гарик Саркисян.
«Мы рады, что новые партии способны вступать в политическую конкуренцию. Это также является доказательством того, что в Армении избирательный процесс является справедливым и с помощью выборов в стране формируются как органы местного самоуправления, так и органы государственной власти и осуществляются перемены», – отметил А. Ашотян.
По его словам, правящая Республиканская партия Армении готовится к предстоящим 2 октября выборам в Советы старейшин таких крупных городов, как Ванадзор (Лорийская область РА) и Гюмри (Ширакская область РА).
«На выборы в Советы старейшин Ванадзора и Гюмри мы смотрим с конструктивным оптимизмом. На основании результатов данных выборов мы будем готовиться к следующему шагу – к общереспубликанским выборам», – сказал зампредседателя Республиканской партии Армении.
Обратившись к предвыборному периоду, А. Ашотян отметил: «Очевидно, что в настоящее время наблюдается исключительно положительная динамика, и если сравнить с выборами, проводимыми 10-15 лет назад, то, думаю, в этот раз выборы прошли гораздо лучше, в крупных общинах избирательная кампания для всех кандидатов была доступна и проведена при равных условиях.