Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում սեպտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն՝ ԼՂՀ հռչակման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Նախագահ Սահակյանը շնորհավորել է բոլոր պարգևատրվածներին՝ առանձնահատուկ նշելով մեր այն հայրենակիցների մասին, ովքեր մշտապես անգնահատելի աջակցություն են ցուցաբերում Արցախում սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման մեջ կարևոր նշանակություն ունեցող խոշոր ծրագրերի իրականացմանը:Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի նախագահի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
«Հենց մեր այդ ընկերների գործուն մասնակցությամբ է մեզ հաջողվել վերափոխել տնտեսության մի շարք կարևորագույն ոլորտներ, մասնավորապես, առողջապահությունը, կրթությունը, մշակույթը, արտադրական ենթակառուցվածքները և այլն: Դրանք նախագծեր են, որոնք պահանջում էին հսկայական նյութական և ֆինանսական միջոցներ: Եվ այն, ինչ այսօր ունենք այդ ոլորտներում, որոնք իրենց տեխնիկական հագեցվածությամբ և շենքային պայմաններով չեն զիջում նույնիսկ առաջատար երկրներին, դա նաև ձեր շնորհիվ է»,- ընդգծել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:
Նախագահը հատուկ մեծարել է նաև ԼՂՀ պետական պարգևների արժանացած, Ռիո դե Ժանեյրոյում կայացած 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում գերազանց արդյունքներ ցուցաբերած մարզիկներին` նշելով, որ նրանք բարձր են պահել հայ ժողովրդի պատիվը և դրսևորել զինվորին վայել հայրենասիրություն, անձնվիրություն, համառություն ու տոկունություն:
«Բոլորս մեծ հուզմունքով էինք դիտում այն պահը, երբ օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը պարգևատրման արարողության ժամանակ պատվո հարթակ բարձրացավ Արցախի հերոս, Ապրիլյան պատերազմում նահատակված Ռոբերտ Աբաջյանի լուսանկարը կրծքին: Դա հերոսական ու խորհրդանշական քայլ էր, որն ամբողջ աշխարհին մեկ անգամ ևս ցույց տվեց, որ հայ ժողովուրդը միակամ է ու միասնական, որ մեր պայքարը և հաղթանակներն ընդհանուր են: Մենք բոլորս հպարտանում ենք ձեզնով, ձեր հաջողություններով ու հաղթանակներով»,- նշել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:

В резиденции президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна 20 сентября состоялась торжественная церемония награждения в связи с 25-летием провозглашения НКР.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, Б. Саакян поздравил всех награжденных, особо отметив тех соотечественников, которые постоянно оказывают значительное содействие осуществлению масштабных программ, имеющих важное значение в решении социально-экономических задач в Арцахе.
«Благодаря действенному участию этих наших друзей нам удалось преобразовать ряд важнейших сфер экономики, в частности, здравоохранение, образование, культуру, производственные инфраструктуры и т.д. Это проекты, которые требуют огромных материальных и финансовых средств. И достигнутое на сегодня в этих сферах, которые не уступают по технической оснащенности и условиям в зданиях даже развитым странам, является также вашей заслугой», – подчеркнул в своем выступлении Бако Саакян.
Президент Саакян особо чествовал также спортсменов, удостоившихся государственных наград НКР за выдающиеся результаты на 31-х летних Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро, отметив, что они высоко держали честь армянского народа и проявили патриотичность, самоотверженность, смелость и стойкость.
«Мы все с большим волнением наблюдали за тем, как чемпион Олимпийских игр Артур Алексанян во время церемонии награждения поднялся на пьедестал почета с портретом на груди Роберта Абаджяна – Героя Арцаха, погибшего во время апрельской войны. Это был героический и символичный поступок, который в очередной раз продемонстрировал всему миру, что армянский народ един и консолидирован, что у нас общая борьба и общие победы. Мы все гордимся вами, вашими успехами и победами», – отметил в своем выступлении Бако Саакян.
На мероприятии присутствовали председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян, другие должностные лица.