Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում սեպտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն՝ ԼՂՀ հռչակման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Նախագահ Սահակյանը շնորհավորել է բոլոր պարգևատրվածներին՝ առանձնահատուկ նշելով մեր այն հայրենակիցների մասին, ովքեր մշտապես անգնահատելի աջակցություն են ցուցաբերում Արցախում սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման մեջ կարևոր նշանակություն ունեցող խոշոր ծրագրերի իրականացմանը:Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի նախագահի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
«Հենց մեր այդ ընկերների գործուն մասնակցությամբ է մեզ հաջողվել վերափոխել տնտեսության մի շարք կարևորագույն ոլորտներ, մասնավորապես, առողջապահությունը, կրթությունը, մշակույթը, արտադրական ենթակառուցվածքները և այլն: Դրանք նախագծեր են, որոնք պահանջում էին հսկայական նյութական և ֆինանսական միջոցներ: Եվ այն, ինչ այսօր ունենք այդ ոլորտներում, որոնք իրենց տեխնիկական հագեցվածությամբ և շենքային պայմաններով չեն զիջում նույնիսկ առաջատար երկրներին, դա նաև ձեր շնորհիվ է»,- ընդգծել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:
Նախագահը հատուկ մեծարել է նաև ԼՂՀ պետական պարգևների արժանացած, Ռիո դե Ժանեյրոյում կայացած 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում գերազանց արդյունքներ ցուցաբերած մարզիկներին` նշելով, որ նրանք բարձր են պահել հայ ժողովրդի պատիվը և դրսևորել զինվորին վայել հայրենասիրություն, անձնվիրություն, համառություն ու տոկունություն:
«Բոլորս մեծ հուզմունքով էինք դիտում այն պահը, երբ օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը պարգևատրման արարողության ժամանակ պատվո հարթակ բարձրացավ Արցախի հերոս, Ապրիլյան պատերազմում նահատակված Ռոբերտ Աբաջյանի լուսանկարը կրծքին: Դա հերոսական ու խորհրդանշական քայլ էր, որն ամբողջ աշխարհին մեկ անգամ ևս ցույց տվեց, որ հայ ժողովուրդը միակամ է ու միասնական, որ մեր պայքարը և հաղթանակներն ընդհանուր են: Մենք բոլորս հպարտանում ենք ձեզնով, ձեր հաջողություններով ու հաղթանակներով»,- նշել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:

Artsakh President: Our struggle and victories are common
On September 20, a solemn awarding ceremony took place at the Artsakh Republic President's residence in connection with the 25th anniversary of the NKR proclamation, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President informs.
According to the source, President Sahakyan congratulated the awardees especially noting those compatriots who have always shown an invaluable support to the realization of large-scale projects in Artsakh having a special significance in the solution of socioeconomic issues.
“Due to the active participation of these friends we managed to transform a number of key spheres of the economy, particularly health care, education, culture, industrial infrastructures, etc. These were projects required substantial material and financial means. The achievements we have today in these spheres, that do not yield to the leading states in their technical equipment and building conditions are also due to your contribution,” Bako Sahakyan underlined in his speech.
The President also paid a special tribute to the sportsmen who had shown excellent results in the 31st Summer Olympic Games held in Rio de Janeiro and were awarded with the NKR state awards noting that they had upheld the honor of the Armenian people and demonstrated patriotism, self-devotion, persistence and endurance worthy of a Motherland Defender.
“We all were watching with great anxiety the moment when during the awarding ceremony Olympic champion Arthur Aleqsanyan ascended to the platform of honor with a photograph of Hero of Artsakh Robert Abajyan perished during the April war on his breast. It was a heroic and symbolic deed, which once again demonstrated to the whole world that the Armenian people are united and unified, our struggle and victories are common. We all are proud of you, your successes and victories,” noted Bako Sahakyan in his speech.
NKR National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, prime-minister Arayik Haroutyunyan and other officials partook at the event.