«Արտադրված է Հայաստանում-2016» ցուցահանդեսի շրջանակում այսօր տեղի ունեցավ «Հայաստանը որպես կամուրջ դեպի մեջ շուկաներ» թեմայով տնտեսական համաժողովը, որի նպատակն էր ներկայացնել ՀՀ և Եվրասիական տնտեսական միության գործարար և ներդրումային միջավայրերը:
Համաժողովի բացման խոսքում ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը կարևորելով համաժողովի անցկացումը՝ նշեց, որ հետաքրքրված են երկխոսությամբ, որը կխթանի հետագա զարգացմանը: Նրա խոսքերով՝ Հայաստանը հատկապես աջակցություն է ցուցաբերում Արևմուտքի և Իրանի միջև երկխոսությանը:
«ԵԱՏՄ-ն ներկայումս կապեր ունի Իրանի հետ, շարունակվում են բանակցությունները և հեռանկարը ազատ առևտրի գոտի ստեղծելն է, որից կշահի թե՛ Իրանը, թե՛ ԵԱՏՄՆ-ն, և մենք նաև կխորացնենք տարածաշրջանային ինտեգրումը, որը կբերի տարածաշրջանի բարգավաճման», -ասաց փոխվարչապետը:
Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջջադն էլ լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստանը պետք է փորձի իր դերակատարությունն ավելի բարձրացնի Իրանի և ԵԱՏՄ երկրների շուկաներում, ինչպես նաև՝ որպես ԵՏՄ անդամ երկիր, փորձի վերացնել առկա խոչընդոտները, որպեսզի Իրանի դերակատարությունն այդ շուկայում ավելի ընդգծված լինի:
Ըստ դեսպանի՝ Իրանի հետ տարբեր ոլորտներում հնարավոր է համագործակցել, Իրանն ունի ութսուն միլիոն բնակչություն, բազմաթիվ հնարավորություններ, մեծ պոտենցյալ:
«Եթե Իրանի այս հնարավորությունն օգտագործվի՝ կարծում եմ, որ տնտեսական դաշտը կակտիվանա, բարենպաստ պայմաններ և մեծ հնարավորություններ կստեղծվի Հայաստանի համար»,- ընդգծեց Սեյեդ Քազեմ Սաջջադը:

“Certain difficulties arose with the volumes of the gas supplied to Armenia, and Iran brought its contribution and tried to increase the volumes of the gas,” Ambassador of the Islamic Republic of Iran in Armenia Seyed Kazem Sadjadi told reporters in the frames of Made in Armenia-2016 exhibition.
As to the increase of the gas volumes, the Ambassador noted the Iran Petroleum Minister is expected to visit Armenia, and respective negotiations between the high-ranking officials of the two states are to be conducted.
To Ambassador’s words, the Iranian government will keep focused on issues related to the benefit and interest of Armenia.
Ambassador Seyed Kazem Sadjadi next suggested that Armenia should increase its role in the markets of the EEU (Eurasian Economic Union) and Iran and as a member state to the EEU try to overcome the obstacles toward the enhanced involvement of Iran in the respective market.
The Iranian diplomat pointed out to Iran’s population of 80 million, numerous opportunities and the big potential the Islamic Republic may provide.
“If these opportunities are utilized, I think the economic field will be activated and Armenia will gain from wider opportunities,” the Ambassador stressed. Referring also to the importance to the North-South Road Corridor.