Երևանի ֆենոմենն է՝ անվերջ մոդեռնիզացվում է, բայց դառնում է ավելի ու ավելի վատը: Խոսքս վերջին 25 տարվա մասին է, չնայած դրանից առաջ էլ եղել են սխալ բաներ: Բայց հիմա ոչ մի ճիշտ բան չի լինում քաղաքաշինության, ճարտարապետության մեջ,- Կարինե Խալաթովայի «Հին Երևանը 1920-1940-ական թվականների հայ դասականների պատմվածքներում և հուշերում» ռուսերեն գրքի շնորհանդեսին ասաց ճարտարապետ Կարեն Բալյանը:
Նա նշեց, որ Երևանը շարունակում է պահել բազմաշերտ լինելու իր ֆենոմենը, բայց ժամանակակից սերունդն ավելի քիչ է տեսնում ու նկատում այդ շերտերը:
«Ճարտարապետներն անընդհատ առաջարկում են այդ շերտերը վերացնելու նախագծեր: Հավաքվում են, քննարկում: Կապված է մեծ գումարային գոծերի հետ, թե որտեղ շատ գումար կարող են աշխատել: Դրանից քաղաքն աղքատանում է ու աղքատանում, բայց հայտնվում են գրքեր Երևանի մասին: Ահա հենց այդ գրքերից է «Հին Երևանը 1920-1940-ական թվականների հայ դասականների պատմվածքներում և հուշերում»-ը»,- նշեց ճարտարապետը:
Գրքի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանում: Գիրքն ընթերցողին հրավիրում է հետաքրքրաշարժ ճանապարհորդության` 20-րդ դարի 20-40-ական թվականների հին Երևանով: Գրքում զետեղված են անվանի գրողներ Ակսել Բակունցի, Ստեփան Զորյանի, Վահան Թոթովենցի, Դերենիկ Դեմիրճյանի, Լեռ Կամսարի, Մկրտիչ Արմենի, Գուրգեն Մահարու, Վալտեր Արամյանի և ուրիշների գործերը, հուշերը՝ հին Երևանի, երևանցու և քաղաքային առօրյայի մասին:
«Այս գրքով ցույց եմ տալիս իմ սերը իմ հայրենիքին, իմ Երևանին: Գրված է մեծ հաճույքով: Գործեր կան, որոնք տարիներ առաջ եմ թարգմանել: Այսօր հավաքել ու դարձրել եմ գիրք: Կան նոր թարգմանություններ հատուկ այս գրքի համար»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Կարինե Խալաթովան:
Նա ընդգծեց, որ նման գրքերը սովորեցնում են սիրել քաղաքը: Հեղինակի խոսքով, այն մարդիկ, ովքեր չեն տեսել, չեն լսել Երևանի մասին, առանց Երևանի մասին գիտական գրքեր կարդալու այս գրքի շնորհիվ կմիանան քաղաքի կերպարի, մարդկանց մասին, ինչպես են ապրել, նիստուկացը: Կ. Խալաթովան նշեց, որ կան ստեղծագործություններ՝ Լեռ Կամսարի, Մկրտիչ Արմենի, Դերենիկ Դեմիրճյանի, որտեղ հումորով ներկայացված է քաղաքի ոչ լավ կողմերը, բայց էլի սիրով են գրված:
«Գեղարվեստական խոսքի միջոցով, որն ավելի դիպուկ է արտահայտում, կիմանան Երևանի մասին»,- նշեց գրքի հեղինակը՝ հավելելով, որ արդեն երկրորդ գիրք վրա է աշխատում՝ կրկին նվիրված Երևանին, բայց այլ կոնցեպտով:

A journey to old Yerevan of the 20th century through the book by Karine Khalatyan
Unremitting modernization is the phenomenon of Yerevan, yet it has come to the systematic disadvantage of the city itself. This is not about the last 25 years, although mistakes had been made even before that. Today, not a single right thing is done in the city construction and architecture, architect Karen Babayan said today during a presentation of the book “Old Yerevan in Armenian classic stories and memories of the 1920-1940s” by Karine Khalatyan.
Babayan noted that Yerevan still preserves its phenomenon of being a multilayered city, yet the current generation sees and notices little of those layers.
“Architects are keeping on suggesting different projects of destroying those layers. They gather, discuss. Sometimes, the matter refers to major funds, where they could gain more money. The city is the only one that gets poorer, yet books are published about it,” Babayan said, exemplifying the book authored by Khalatyan.
The book presentation was held at Avetik Isahakyan Museum-House. It comprises memories about Yerevan, its residents, their daily routine through the works of renown Armenian writers, such as Aksel Bakunts, Stepan Zoryan, Vahan Totovents, Derenik Demirchyan, Gurgen Mahari and many others.
“This book is about my love and dedication to the motherland, to my Yerevan. It has been written with great inspiration. There are works that were translated years ago. I decided to compile them and publish a book, which also contains new translations,” Karine Khalatyan told Panorama.am.
She next emphasized that such books educate to love the city are designed for those who want to learn about Yerevan, its image, people, and traditions.
“Yerevan is revealed through artistic expression in the book,” the author stressed, also announcing her future plans of completing the second book about Yerevan.