Ռուբեն Վարդանյան. Պետք է օգտվել աշխարհով մեկ հայերի սփռված լինելուց
«Սփյուռքի նաև այլ ազգի գիտնականների հետ պետք է Հայաստանում զարգացնենք գիտության այն ուղղությունները, որտեղ առավելություններ ունենք»,-այսօր «Համահայկական գիտական համաժողով»-ի ժամանակ ասաց IDEA հիմնադրամի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը:
Կարևորելով համաժողովի անցկացումը, նա նշեց, որ պետք է օգտվել աշխարհով մեկ հայերի սփռված լինելուց:
«Մենք հայտարարել ենք գիտության և տեխնոլոգիաներն օժանդակող հիմնդրամի՝ «FAST»-ի ստեղծման մասին: Այն ուղղված է Հայաստանում տեխնոլոգիական նորարարությունների համար միջավայր զարգացնելուն և հայաստանյան ու միջազգային գիտնական հանրությունների տեխնոլոգիական ու ֆինանսական ռեսուրսները մոբիլիզացնելուն: Հիմնադրամում առաջին 10 միլիոն դոլարը կներդնի մեր ընտանիքը: Հուսով ենք, որ այն խթան կհանդիսանա, որ ֆոնդը դառնա 200 մլն դոլար»:
IDEA հիմնադրամի նախագահը տեղեկացրեց, որ գումարը կուղղվի չորս ուղղություններով. «Առաջին՝ ոչ մեծ մասը կուղղվի կրթությանը, երկրորդը հետաքրքիր գաղափարների համար տրվող դրամաշնորհները կլինեն, մյուսը կուղղվի սթարթափերին, մնացածով էլ կփորձենք որոշ արտադրությունների ուղղություններ բերել Հայաստան»:
Նշենք, որ ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված «Համահայկական գիտական համաժողով»-ին մասնակցելու համար Երևան են ժամանել տարբերի երկրների հայազգի գիտնականներ:

Ruben Vardanyan: We should take advantage of the Armenians spread throughout the world
“We should develop the scientific branches where we have certain advantages along with scientists not from the Diaspora but of other states,” Ruben Vardanyan, President of IDeA Foundation told at PanArmenian Scientific Forum held in Yerevan.
Highlighting the relevance of the forum, Vardanyan also stressed the importance of taking advantage of the Armenians spread throughout the world.
“We announced about the launch of “FAST” foundation aimed at supporting the science and technologies. The foundation has a primary goal of establishing an environment to promote technological innovations in Armenia, as well as mobilizing the technological and financial resources of the international scientific communities. Our family will invest the first 100 million USD in the foundation. I hope it will encourage the further growth of the funds up to 200 million,” Vardanyan stated.
The Founder of the IDeA Foundation next informed that funds will be allocated to four directions “Some funds will be directed to education, the second part will be provided for interesting ideas in the form of grants, the third part will be aimed for startups and the remaining means will be used for bringing certain industrial branches to Armenia,” Vardanyan said.
To note, numerous Armenian scientists from all over the world have attended the PanArmenian Scientific Forum, which is dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s Independence.