Ուսուցչի օգնականի հաստիքը առաջինը կներդրվի Սյունիքում
Ուսուցչի օգնականի հաստիքի ներդրումը ներառվել է եկող տարվա պետբյուջեի նախագծում: Թե որ դպրոցներում է ներդրվելու հաստիքը և ինչ գործառություններ է ունենալու ուսուցչի օգնականը, այս հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է Հանրակրթության վարչության գլխավոր մասնագետ Անահիտ Մուրադյանի հետ:
«Ուսուցչի օգնականի հաստիքի ներդրման պահանջը դրված է Հանրակրթության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին 2014 թվականի ընդունած օրենքում: Այն մինչև 2025 թվականը ներդրվելու է հանրապետության բոլոր դպրոցներում, բայց մինչև այդ, կառավարության որոշմամբ ժամանակացույց կա, թե որ մարզերից է սկսվելու գործընթացը»,-ասաց մասնագետը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ մինչ 2016թ-ի ավարտը այն ներդրվելու է Սյունիքի մարզում, իսկ 2017 թվականին՝  Լոռու և Տավուշի մարզերում, սակայն մինչ այս ծրագիրը փորձնական կիրառվել է Տավուշի մարզում՝ 2011 թվականին:
«Ներկայումս կառավարությունում քննարկվում է օգնականի ներդրման ֆինանսավորման և վարձատրման կարգը: Մոտավորապես հաշվարկն այսպիսին է՝ դպրոցում յուրաքանչյուր հարյուր աշակերտի համար կլինի մեկ ուսուցչի օգնական, սակայն սա դեռ վերջնական չէ»,-նշեց նա:
Հարցին, արդյոք հարյուրից պակաս աշակերտ ունեցող գյուղական համայնքների դպրոցներում կլինեն ուսուցչի օգնականներ, Հանրակրթության վարչության  գլխավոր մասնագետը պատասխանեց. «Եթե 70-80 աշակերտ ունեցող դպրոց է, անպայման կհասնի,  բայց օրինակ 20-30 -ի դեպքում դեռ պարզ չի կլինի` թե ոչ»:
Ուսուցչի օգնականի գործառույթները ևս, Անահիտ Մուրադյանի տեղեկացմամբ, դեռ վերջնական հաստատված չեն, սակայն ըստ փորձնական ծրագրի, օգնականն աջակցում է ուսուցիչներին կրթական ծրագրերի կատարմանը, աջակցում է հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ինտեգրմանը,   դասարանում իրականացնում են դիտարկումներ և կատարում արդյունքների վերլուծություն:

Teaching assistant staff to be established in Armenian public schools
Funds for creating teaching assistant staff in Armenia’s public schools were prepared in the country’s state budget for the coming year, senior specialist at Public Education Department of Armenian Ministry of Education and Science Anahit Muradyan told Panorama.am.
“The establishment of the teaching staff is envisaged by the 2014 draft legislation of the Amendments to Law on Public Education. According to that, teaching assistants should be deployed in all public schools throughout Armenia by 2025. There is a timetable adopted by a government decree what regions and schools to start with,” Muradyan informed.
To her words, the novelty will be applied to public schools of Syunik region by the end of 2016. Schools in Lori and Tavush regions will have teaching assistant staff in 2017.
Muradyan referred to preliminary calculations related to the staff deployment, saying one teaching assistant is envisaged per 100 students.
To Muradyan words, the capacities and functions of the teaching assistant are yet to be clarified. However, the project piloting suggests, the assistants will closely work with teachers and support children with their learning activities in the classroom. They also will work on integrating children with disabilities, implement monitoring in the classrooms and analysis of the results.