Մեկնարկում է «Կոմիտասը և միջնադարյան մշակույթը» միջազգային գիտաժողով-փառատոնը
Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը՝ ս. թ. սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 8-ը կանցկացնի «Կոմիտասը և միջնադարյան մշակույթը» միջազգային գիտաժողով-փառատոնը, որը նվիրվում է ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
Մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ գիտաժողով-փառատոնն աննախադեպ իրադարձություն է կոմիտասագիտության և հայկական երաժշտության ուսումնասիրության պատմության մեջ՝ ծրագրային հագեցվածության, զեկույցների և միջազգային հեղինակավոր գիտնականների ներգրավվածության առումով:
«Կոմիտասը և միջնադարյան մշակույթը» միջազգային գիտաժողովի շրջանակում՝ սեպտեմբերի 26-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա ծրագրի փառատոնային հատվածի բացումը:
Համերգային ծրագրերով հանդես կգան երաժիշտ-կատարողներ՝ Հայաստանից, Ֆրանսիայից, Ճապոնիայից: Հայաստանից հանդես կգան «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը (գեղ. ղեկ. և դիրիժոր Ս. Հովհաննիսյան), Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղ. ղեկ. և դիրիժոր Ռ. Մլքեյան), Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղ. ղեկ. և դիրիժոր Հ. Թոփիկյան), Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը (գեղ. ղեկ. և դիրիժոր Հ. Չեքիջյան), Անահիտ Պապայանը (սոպրանո), Հասմիկ Թորոսյանը (սոպրանո), Իրինա Զաքյանը (սոպրանո):

Komitas and Medieval Music Culture conference commences on September 26
With the support of the Armenian Ministry of Culture, Komitas Museum-Institute will hold Komitas and Medieval Music Culture conference-festival on September 26-October 8, dedicated to the 25th anniversary of the Independence of Armenia.
According to public relations department of the ministry, the conference-festival will be an unprecedented event in the history of the studies of Komitas music in terms of equipment, software, communications and prestigious international scientists involved.
The opening ceremony of the festival will be held on September 26 at Aram Khachaturian Concert Hall.
Musicians from Armenia, France, Japan will perform during the ceremony. Hover State Chamber Choir of Armenia, State Chamber Choir of Armenian, Yerevan State Chamber Choir, State Academic Choir of Armenia, Anahit Papian (soprano), Hasmik Torosyan (soprano), Irina Zakaryan (soprano) will also perform during the concert.