Թուրքիայի կողմից միակողմանի ցամաքային շրջափակումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է. Նալբանդյան
09:50 24/09/2016
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նախարարն իր ելույթում ասել է.
«Պարո՛ն նախագահ,
Գլխավոր քարտուղար,
Կցանկանայի շնորհավորել և հաջողություն մաղթել Գլխավոր ասամբլեայի այս նստաշրջանի նախագահ Փիթըր Թոմսոնին և շնորհակալություն հայտնել իր նախորդին՝ Մոգենս Լիքեթոֆթին:
Օգտվելով այս հնարավորությունից՝ ցանկանում եմ նաև մեր բարձր գնահատանքն արտահայտել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունին՝ իր հմուտ առաջնորդության համար:
Երկու օր առաջ Հայաստանը տոնեց իր անկախության 25-րդ տարեդարձը: Այս կարճ ժամանակահատվածում մեծ աշխատանք է տարվել ժողովրդավարական հաստատությունների, լավ կառավարման, օրենքի գերակայության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և տնտեսական բարեփոխումների առաջ մղման ուղղությամբ:
Հաջողվել է զգալի առաջընթաց գրանցել նաև սոցիալ-տնտեսական զարգացման առումով: Այնուամենայնիվ, դեռևս առկա են մարտահրավերներ: Սոցիալապես առավել խոցելի խմբերի կարիքները դրվել են 2014-2025 թվականների համար Հայաստանի Հեռանկարային զարգացման ռազմավարության հիմքում: Միաժամանակ, մեր կառավարության կողմից տրվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության Ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի մեկնարկը: Այս առումով Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն աշխատել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բոլոր մեխանիզմների, ներառյալ՝ հատուկ ընթացակարգերի ու պայմանագրային մարմինների հետ:
Անցյալ դեկտեմբերին հասարակական լայն քննարկումների համընդգրկուն գործընթացին հաջորդած հանրաքվեի միջոցով հավանություն տրվեց սահմանադրական բարեփոխմանը, որի նպատակը նոր և կատարելագործված կառավարման համակարգի ստեղծումն է՝ առավել բարձր թափանցիկությամբ և հաշվետվողականությամբ: Այն ողջունվեց միջազգային համապատասխան կառույցների կողմից:
Պարոն նախագահ,
ՄԱԿ-ը նշանակալի դերակատարություն կարող է ունենալ անհանդուրժողականություն, ռասայական խտրականություն, այլատյացություն, ծայրահեղականություն և ահաբեկչություն սնող միջավայրը փոխելու գործում:
Հայաստանը բազմիցս դատապարտել է ԴԱԵՇ-ի ու այլ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրագործված հանցագործությունները, որոնք սպառնում են ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ դրանից դուրս բնակվող ժողովուրդներին: Պատերազմը Սիրիայում ավերիչ ազդեցություն է թողել նրա քաղաքացիական բնակչության, ներառյալ՝ ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների վրա, որոնք կենսական սպառնալիքների առջև են կանգնած՝ ազգային հողի վրա իրագործվող ոճրագործությունների պատճառով:
Բռնությունները չեն շրջանցել նաև սիրիահայերին։ Շատերը կորցրել են իրենց կյանքը, ոչնչացվել են հայկական բնակավայրեր, եկեղեցիներ, դպրոցներ և մշակութային կառույցներ: Հարյուր տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության հետևանքով հայ փախստականները ապաստան գտան բազմաթիվ արաբական երկրներում: Այսօր հազարավոր հայեր, Մերձավոր Արևելքի այլ ժողովուրդների հետ միասին, կրկին հարկադրված են լքել իրենց բնակության վայրերը: Միայն Սիրիայից ավելի քան քսան հազար հայ է ապաստան գտել Հայաստանում: Ուստի, մենք գիտենք, թե ինչ է նշանակում՝ լինել փախստական և ապաստան տալ փախստականներին:
Հայաստանի Կառավարությունը նշանակալի ջանքեր է գործադրում փախստականներին աջակցելու և նրանց ինտեգրումը դյուրացնելու ուղղությամբ: Համոզված ենք, որ հարկավոր է առավել լայն միջազգային համագործակցություն ծավալել զանգվածային տեղահանմամբ պայմանավորված մարտահրավերին համարժեքորեն արձագանքելու համար: Այս առումով կարևոր է մի քանի օր առաջ այս բարձր մարմնի կողմից ընդունված փախստականների և միգրանտների մասին Նյու Յորքի Հռչակագրի դրույթների լիարժեք իրականացումը:
Ցանկանում ենք ընդգծել ժողովուրդների խոշոր տեղահանությունների հիմնապատճառներին արձագանքելու անհրաժեշտութունը մարդկության դեմ հարցագործությունների կանխարգելման, հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման և տևական քաղաքական հանգուցալուծումների միջոցով:
Հայաստանը շարունակաբար աջակցել և իր ներդրումն է ունեցել կանխարգելման մեխանիզմների մշակման գործում՝ մասնավորապես, Մարդու Իրավունքների խորհրդում պարբերաբար նախաձեռնելով ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևեր:
Որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ազգ, որը շարունակում է առերեսվել այդ ոճրագործության ժխտողականությանը՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր լիակատար աջակցությունը` պայքարելու ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործության անպատժելիության դեմ: 2016 թվականին լրանում է ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի կողմից Հայաստանի նախաձեռնությամբ ընդունված բանաձևի առաջին տարին, որով դեկտեմբերի 9-ը հռչակվել է որպես ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության միջազգային օր:
Քանի դեռ բռնության սպառնալիքը շարունակում է տարածվել աշխարհի տարբեր ծայրերում, հույժ կարևոր է առավել արդյունավետ դարձնել անվտանգության ու խաղաղության հաստատման մեր միասնական ջանքերը: Եվ այս ընկալմամբ է, որ Հայաստանը մասնակցում է ՄԱԿ-ի և նրա կողմից լիազորված խաղաղարար գործողություններին՝ այդպիսով իր անմիջական ակտիվ ներդրումն ունենալով միջազգային խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում: Ինչպես նշել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնականը, «Հայաստանի աջակցությունը կարևոր է ոչ միայն իր ներդրման, այլև հայոց պատմության և դրա ընթացքում հաղթահարված մարտահրավերների առումով»: Անշուշտ, պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ մեկի անվտանգությունը սերտորեն փոխկապակցված է մյուսների անվտանգության հետ:
Հայաստանը ողջունում է «2030 օրակարգ»-ում Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների վերաբերյալ Վիեննայի գործողությունների ծրագրի ներառումը՝ որպես կարևոր քայլ կայուն և ընդգրկուն զարգացումը խթանելու ուղղությամբ: Վիեննայի գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացումն ապահովելու և մեր աշխատանքների առանցքում դնելու համար Հայաստանի կառավարությունն ընդունեց դրա իրագործման ազգային ռազմավարություն: Մենք դատապարտում ենք միակողմանի տնտեսական միջոցները որպես քաղաքական ճնշման գործիք օգտագործելու քաղաքականությունը:
«2030 օրակարգ»-ը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է, որ նման գործելաոճը վնասակար է կայուն զագացման համար: Թուրքիայի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող միակողմանի ցամաքային շրջափակումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Այն շարունակում է լրջորեն խաթարել տարածաշրջանային տարանցիկ հաղորդակցության ուղիները, տնտեսական համագործակցությունը և ինտեգրումը:
Հայաստանը ողջունում է ՄԱԿ-ի առանցքային դերը նոր և համընդգրկուն օրակարգի իրականացման գործում: Մենք չենք թերագնահատում մեր առջև կանգնած մարտահրավերները. միաժամանակ մենք պետք է ըստ արժանվույն գնահատենք մեր հնարավորությունները: Ավելի քան յոթ տասնամյակ անց պետք է դրսևորվի այնպիսի տեսլական և մոտեցում, որը հնարավոր լավագույն ապագա կերաշխավորի Կազմակերպության և դրա շուրջ համախմբված ժողովուրդների համար:

Edward Nalbandian: Unilateral land blockade of Armenia by Turkey is a gross violation of international law
11:45 24/09/2016
Acting Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Edward Nalbandian made a statement at the 71st Session of the United Nations General Assembly General Debate, information and public relations department of the Ministry informs.
“Mr. President,
Secretary General,
I would like to congratulate and wish success to Peter Thomson, the President of this session and to thank his predecessor Mogens Lykketoft.
I would also like to take this opportunity to express our high appreciation to the UN Secretary-General Ban Ki-moon for his able leadership.
Two days ago, Armenia celebrated the 25th anniversary of its independence. In this relatively short period of time much has been done to strengthen democratic institutions, rule of law, good governance, protect human rights and advance economic reforms.
We have been able to make a significant progress also with regard to the social and economic development agenda. However, challenges still remain. The needs of the most socially vulnerable groups have been placed in the center of Armenia’s Prospective Development Strategy for 2014-2025. Likewise, our Government has launched the Plan of Actions for its National Strategy on Human Rights Protection. In this regard, Armenia continues actively working with all UN human rights mechanisms, including special procedures and treaty bodies.
Our new constitutional reform, which followed an inclusive process of broad public discussions aimed at achieving a new and improved governance system with increased transparency and accountability, was approved at a nation-wide referendum last December and welcomed by relevant international bodies.
The United Nations has a considerable role to play in changing the environment conducive to intolerance, racial discrimination, xenophobia, violent extremism and terrorism.
On numerous occasions Armenia has condemned the crimes committed by DAESH, other terrorist groups, which threaten the peoples of the region and beyond. The war in Syria has a devastating impact on its civilian population, including national and religious minorities who face existential threats due to identity based crimes. The violence has not bypassed Syrian-Armenians, many of whom lost their lives. The Armenian settlements, churches, schools and cultural institutions were destroyed.
One hundred years ago Armenian refugees found shelter in many Arab countries after the Armenian Genocide. Today thousands of Armenians, together with other people of the Middle East, again are forced to flee their homes. From Syria alone more than 20 thousand found refuge in Armenia. Therefore, we know what it means to be a refugee and to host refugees.
The Government of Armenia has undertaken considerable efforts in assisting the refugees and facilitating their integration. We believe that wider international cooperation is needed to adequately address the challenges posed by massive displacement. The full implementation of the commitments of the New York Declaration on refugees and migrants adopted few days ago by this august body stands as an important milestone in this regard.
We would like to stress the significance of addressing the root causes of large movements of people through the prevention of crimes against humanity, peaceful settlement of disputes and achievement of lasting political solutions.
Armenia has been continuously supporting and contributing to the elaboration of the mechanisms of prevention, in particular by regularly initiating Resolutions on the Prevention of Genocide in the Human Rights Council.
As a nation who experienced the first genocide of the 20th century and continues to face the denial of this horror, Armenia reaffirms its strong support to the fight against impunity for genocide. 2016 marks the first anniversary of the UN General Assembly Resolution initiated by Armenia, proclaiming December 9th as an International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of Genocide.
As the threat of violence continues to spread in different parts of the world it is crucial to make our joint efforts for peace and security more efficient. It is with this understanding that Armenia has participated in a number of UN and UN-mandated Peace Operations, thus actively contributing in the most direct way to the building of international peace and security. As the UN Assistant Secretary General noted “Armenia’s support is important not only for its contribution but also for the Armenian history and the challenges overcome during it”. Indeed, history teaches us that the security of one is closely connected to others.
Armenia welcomes the integration of the Vienna Programme of Action for the Landlocked Developing Countries into the Agenda 2030 as an important step to promote sustainable and inclusive development. To ensure the effective implementation of the Vienna Programme of Action and mainstream it into our policies, the Government of Armenia has recently adopted a national strategy for its implementation. We deplore policies that stipulate unilateral economic measures as an instrument of political pressure.
Agenda 2030 reconfirms once again that such measures are detrimental to sustainable development. The unilateral land blockade of Armenia by Turkey is a gross violation of international law. It continues to severely hamper regional transit communication routes, economic cooperation and integration.
Armenia welcomes the central role of the United Nations in the implementation of the new and comprehensive Agenda. We do not underestimate the challenges facing all of us - equally we should not downplay the opportunities. More than seven decades on, we must show the same insight and vision to safeguard the future of this Organization and ensure the best possible future for the peoples of the United Nations. Armenia is fully committed to these goals.